Звинувачений у заколоті духовний лідер відповів Ердоганові

Звинувачений у заколоті духовний лідер відповів Ердоганові Поштівка Фетхуллах Гюлен
17 Липня 2016, 08:05
Імам-опозиціонер Фетхуллах Гюлен, якого Ердоган вважає організатором спроби турецького держперевороту вважає, що події в країні могли бути інсценовані, передає Reuters. “Існує невеликий шанс, припущення, що спроба державного перевороту була інсценована”, – сказав Гюлен, зазначивши, що якщо це так, то Ердоган і прихильники можуть використовувати подію як привід для розправи з незгодними.
Він розкритикував уряд Ердогана, підкресливши, що з допомогою військових дій не можна досягти демократії, – повідомляє “Рядок новин“.
“Вони показали, що у них немає толерантності до жодної з групи чи організації, яких вони не контролюють”, – сказав Гюлен.

Довідка “Поштівки”

Фетхуллах Гюлен з 1999 року живе в США саме в штаті Пенсільванія, але має серйозний вплив у всьому ісламському світі завдяки руху “Хізмет”, який відкрив більше тисячі ісламських шкіл в 160 країнах світу.

Гюлен народився в 1941 році, а першу проповідь прочитав уже в 14-річному віці. До 1981-го, поки не пішов на пенсію, він був імамом і проповідником. Перші ісламські школи Гюлена відкрилися вже в 1982 році.

До кінця 1990-х Гюлен був лідером руху “Хізмет”, з яким зустрічався навіть Папа Римський.

“Відомий своєю скромністю і простотою в житті, Гюлен є вченим з великої літери і в той же час видатним громадським діячем. Докладені ним зусилля, спрямовані на вирішення нагальних соціальних проблем, перетворили його в найбільш авторитетного, усіма визнаного і шанованого громадського лідера Туреччини”, – так говорять про свого лідера на сайті руху.

Гюлен неодноразово виступав проти тероризму.

Багато хто вваж є Гюлена одним з найбільш впливових людей світу через створену за його участі широку мережу університетів та шкіл (їх більше тисячі в понад 160 країнах, а загальна кількість випускників становить кілька мільйонів чоловік).

У 2008 році Гюлен був названий найвпливовішим інтелектуалом світу за версією журналів Prospect і Foreign Policy, а журнал Time включив його до списку “100 найвпливовіших людей світу”.

Гюлен був найближчим соратником Ердогана, проте в 1999 році вони посварилися. Гюлен виїхав до США на лікування і більше в Туреччину вже не повернувся.

Протягом багатьох років Гюлен залишався для Ердогана головним противником. У 2000-му його почали заочно судити в Туреччині (в 2008-му слідство було припинено через нестачу доказів).

Ще сильніше відносини Ердогана і Гюлена зіпсувалися в 2013 році. Гюлен розкритикував турецьку владу за їхні дії під час зіткнень протестувальників з поліцією проти забудови стамбульського парку Гезі.

В грудні 2014-го в Туреччині стався корупційний скандал, коли були арештовані 47 осіб, в тому числі високопоставлені чиновники. Ердоган заявив, що “під прикриттям боротьби з корупцією створюється незаконна, огидна і темна пастка”, звинуватив у арешти “Хізмет” – тоді багато прокурорів та “слідчих позбулися своїх постів.

У 2016 році боротьба турецького уряду з “Хизметом” загострилася. В березні 2016-го Ердоган звинуватив Гюлена у створенні напруженості в південно-східній частині Туреччини, де живуть курди, які перебувають в опозиції до Анкари.

Тільки в квітні 2016 року турецька поліція затримала майже 90 осіб, підозрюваних у зв’язках з Гюленом. У травні 2016-го в Ізмірі були затримані ще 29 осіб. В обох випадках влада заявляла про “паралельну державу”, яку організував “Хізмет”.

Сьогоднішня спроба перевороту, на жаль, є ініціативою невеликої групи у складі збройних сил Туреччини. І ця група пов’язана з відомою структурою, іменованої паралельною державою, – сказав Ердоган у зверненні до турецького народу 16 липня.

Водночас про істинні владні амбіції Гюлена говорити складно, оскільки від можливого приходу до влади 75-річний політик неодноразово відхрещувався.

На сайті “Хізмету” зазначено, що “Фетхуллах Гюлен послідовно виступає проти релігійного екстремізму і різних форм політизації ісламу і проповідує іслам як релігію співчуття, милосердя і соціального служіння”.

ВВС пише, що “Хізмет” має чимало послідовників в Туреччині, в тому числі в правоохоронних колах, але таку думку поділяють не всі експерти.

Сам Гюлен запевняє, що судді і прокурори просто не можуть отримувати накази від нього.

Його прихильники вже встигли запевнити, що Гюлен не має жодного стосунку до невдалого військового перевороту в Туреччині.

Звинувачений у заколоті духовний лідер відповів Ердоганові