Укрпошта на шляху до приватизації: тепер вона не публічне, а приватне товариство

Logo_Ukrposhta

Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» стало приватним

Це випливає із Наказу Міністерства інфраструктури України від 14.12.2018 р. №611, яким визначається:

“1. Змінити тип публічного акціонерного товариства «Укрпошта» з публічного на приватне, та перейменувати його в акціонерне товариство «Укрпошта».

2. Затвердити Статут акціонерного товариства «Укрпошта», виклавши його в новій редакції.”

Зазначимо, що в Україні існує усталена юридична практика назвивати приватні акціонерні товариства повністю, тобто “Приватне акціонерне товариство «Укрпошта», або скорочено ПрАТ «Укрпошта».  В наказі Мінінфраструктури чітко проглядається бажання приховати приватний тип товариства. Це може бути пов’язане з майбутнєю приватизацією ПрАТ «Укрпошта», яка сьогодні знаходиться у стані фактичного банкрутства і не має можливості платити зарплату листоношам.

Нагадаємо, в 2017-2018 рр. ПАТ «Укрпошта» розмістила тис. облігацій серій «А», «В» та «С» загальною вартістю 600 млн грн у кількості 6 тисяч штук та номінальною вартістю однієї облігації у 100 тис. грн. Зокрема, серії «А» – 150 млн грн, серії «В» – 200 млн грн, серії «С» – 250 млн грн. Відсотковий дохід для серій «А», «В» та «С» встановлюється в розмірі 19% річних. Відсотки за облігаціями розраховуються відповідно до відсоткових періодів, які складають 91 календарний день, а відсотковий дохід розраховується на одну облігацію. Відсотковий дохід для серії «А» на 1-4 відсоткові періоди та серії «В» на 1-6 відсоткові періоди складає 4 736,99 грн на одну облігацію, для серії «С» на 1-8 відсоткові періоди – 4 736,99 грн на одну облігацію. Облігації серії «А» знаходяться в обігу по 16 листопада 2020 року включно, серії «В» – по 16 травня 2022 року включно, серії «С» – по 13 листопада 2023 року включно.

Андеррайтером публічного розміщення та покупцем облігацій ПАТ “Укрпошта” виступила офшорна інвестиційна група ICU (зареєстрована в офшорній зоні на Британських Віргінських островах).  Раніше співвласником і головою ради директорів групи була Валерія Гонтарєва, яку за пропозицією президента Петра Порошенка парламент в червні 2014 року затвердив на посаду голови Національного банку України. Після цього Гонтарева продала свою частку в ICU. Керуючими директорами та основними партнерами групи стали Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко з частками 41,7%, а також Олександр Вальчишен і Володимир Демчишин, який очолював Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яким належить відповідно 6,58% і 9,99%.

Нещодавно в Укрпошты було створено Наглядову раду, до якої увійшли фахівці з банкрутств та приватизації.

Довідка.

Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. Основну відмінність між такими організаційно-правововими формами як публічне і приватне АТ визначає п. 2 статті 5 Закону «Про акціонерні товариства», де зазначається, що публічну пропозицію власних акцій може здійснювати виключно публічне акціонерне товариство. Приватне акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій, акції товариства не можуть бути продані та придбані на фондовій біржі, також товариство не зобов’язане розкривати свою фінансову діяльність на фондовому ринку.

Читайте також: Наглядову раду «Укрпошти» очолив колишній менеджер молочної компанії Danone