“Шампіньйони треба доглядати як малих дітей”

грибиГрибна ферма
30 Липня 2017, 10:56

Ярослав Саловський вирішив вирощувати печериці 11 років тому, коли побачив грибну ферму в Польщі.

“Приїхав додому, і почали ці шампіньйони мені снитися! – згадує чоловік. – Поляк-фермер поділився зі мною кресленнями і розказав, як вирощувати печериці”.

Тож Ярослав позичив у друзів грошей, взяв кредит і заснував у рідному Тернополі маленьку грибну ферму. Тож тепер у Саловських – 10 грибних камер, у яких за 40 днів зі спор виростають гриби

…Високі стелажі, на яких у п’ять поверхів посаджені грибниці. Ось із-під компосту виглядають білосніжні печериці. Але фермер каже, що їх зривати ще рано: дорослий гриб повинен мати в діаметрі п’ять-шість сантиметрів.

“Я закуповую брикети спеціального компосту зі спорами печериць, – показує акуратні “грядочки” на стелажах, – і протягом 14 – 15 днів грибниця розростається. Коли на компості з’являється білий наліт, зверху вкриваю його шаром торфу. І через 25 днів уже можна буде збирати перші шампіньйони”.

Щоб виростити ідеальні печериці, необхідно чітко дотримуватися певних умов (вологість повітря 95%, температура 17-18 градусів і вдосталь вуглекислого газу) – інакше вибагливі гриби рости не будуть. Раніше все доводилося налаштовувати вручну. А нині Ярослав хвалиться новою імпортною сучасною технікою, яка стежить за дотриманням цих параметрів, а вся інформація виводиться на комп’ютер і мобільний. Тож відрегулювати температуру в камері можна з будь-якого куточка світу!

“Шампіньйони дуже ніжні та вибагливі. Їх треба доглядати як малих дітей, – розповідає, – а ще вони дуже люблять чистоту. Тому після кожного врожаю камеру дизенфікуємо, все вимиваємо до блиску. Працівники щодня змінюють робочу форму і підтримують на фермі стерильну чистоту. Інакше наступного врожаю шампіньйонів не буде”.

Ось в одній із камер кипить робота: працівники саме збирають грибочки й одразу складають у тару. Після цього не варто торкатися шампіньйона аж до моменту продажу чи приготування, бо від доторків гриб жовкне…

“Печериці люблять спокій, щоб їх ніхто не чіпав. Тож уночі ростуть набагато швидше. Буває, ввечері дивлюся, а їх узагалі не видно. А зранку вже ого-го які виросли!” – розповідає господар. З одного квадратного метра посадки в середньому Ярослав збирає 25 кілограмів грибів, а це п’ять ящиків. Щоб бізнес окуповувався, кілограм шампіньйонів продає за 25 гривень. Якщо ж вчасно врожай не зібрати, то шапинка відірветься від ніжки. За такі гриби правлять дешевше. “Печериці дуже корисні і легко засвоюються, містять багато вітамінів та білків, – розповідає фермер, – ними неможливо отруїтися, тому їдять шампіньйони навіть сирими. Я полюбляю смакувати грибочок відразу з грядки, трішки його присоливши”.

Бізнес у Ярослава Саловського – сімейний. Поки він шампіньйони вирощує, двоє синів продають гриби в ресторани, магазини і на ринки. І хоча багато знайомих фермера подейкують, що, мовляв, у Ярослава такі врожаї, бо підживлює свої гриби “хімією”, фермер усім скептикам каже так: “Секрет у тому, щоб чітко дотримуватися технології вирощування шампіньйонів, – ось і все. А від “хімії” ніякі гриби рости не будуть!”

Галина МАМЧУК

Джерело:

Експрес

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!