Російська православна церква назвала Константинопольського патріарха Варфоломія розкольником.
Про це 20 жовтня заявив голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон в ефірі програми “Церква і світ” на телеканалі Росія-24, пише ТАСС.
“Тим фактом, що Константинопольський патріарх визнав розкольників, він сам приєднався до розколу. Так діють церковні канони. Відповідно, для нас зараз Константинопольський патріарх є розкольником”, – заявив Іларіон.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській православній церкві. Також синод зняв анафему з глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія.
Глава УПЦ КП Філарет заявив, що у найближчий час відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.
Місяць тому Вселенський патріарх Варфоломій заявив:
«Ми не боїмося погроз. Як недавно я казав в одній промові, Вселенський патріархат ані погрожує, ані перебуває під загрозою, але невпинно прогресує у виконанні священних апостольських правил та у виконанні та дотриманні привілеїв, які встановлено правилами Вселенських соборів. Ці правила Вселенських соборів і привілеї, надані цими соборами найпершій церкві Константинополя, ми не залишаємо їх. Ми поважаємо їх, ми зберігаємо їх, і ми також будемо їх реалізовувати у випадку України та інших країн».
Читайте також: УПЦ МП – не церква. Це інструмент, який створив Сталін
Нещодавно в інтерв’ю для видання Cerkvarium архієпископ Тельмісскій Іов (Геча), відповідаючи на питання про посилення патріарха Варфоломія в Україні і опорі, який чинить РПЦ МП, підкреслив, що РПЦ не має права надавати автокефалію ні української, ні будь-який інший церкви , оскільки це прерогатива Константинопольського патріархату, як першого серед православних центрів у світі. Архієпископ звернув увагу на те, що сама Російська церква підтверджень свого статусу не має:
«Навіть якщо брати історію Православної Церкви в Росії, то бачимо, що її автокефалія була само-проголошена в 1448 р., коли в Москві обрали митрополита Іону самостійно, без дозволу Вселенського Патріархату. Цікаво підкреслити, що ніколи не було дано Православній Церкві в Росії Томоса про автокефалію! В 1589-1590 роках Вселенський Патріарх Ієремія ІІ просто нормалізував ситуацію, піднявши цю кафедру на патріарше достоїнство, при тому, що було дозволено Московському архієрею «називатися» патріархом, при умові, що він мав поминати патріарха Вселенського і вважати його «як свого главу і першого», як сказано в грамоті.»