Формула здорового сну

Формула здорового сну Поштівка
19 Вересня 2016, 13:18

У 21 сторіччі для багатьох людей особливо гострим, дуже частим та актуальним постає питання сну. Частенько нам перед тим, як заснути, доводиться годинами дивитися у стелю. Через роботу за комп’ютером, стреси, переживання, депресію, низьку активність протягом дня, не часте перебування на свіжому повітрі чи з інших причин нам не вдається швидко заснути, а відповідно –  і виспатися та бути бадьорими вранці. Недарма персонажі українського фольклору казали “…а миліш над усе – сон, бо хоч як добре та мило чоловікові, а все покидає, щоб заснути”. Як вберегтися від безсоння та зробити власний час відпочинку корисним для організму – дізнавалася “Поштівка”.

Міф про 8 годин для сну

Напружений ритм життя людей зумовлює розвиток такої проблеми зі сном як безсоння. Взагалі налічується аж 84 різноманітних проблем порушення сну, але саме безсоння є найбільш поширеним, воно торкається не лише нашого сну, а й настрою і самопочуття усього наступного дня.

Багато хто з нас вранці, насилу вставши з ліжка, карає себе за те, що учора не ліг спати трохи раніше. Але чи так важливо насправді спати саме заповітні 8 годин?

За твердженнями учених, насправді немає чітко зафіксованої кількості годин, необхідної нам для “нормального”, здорового сну, так, як і не існує “нормального” розміру ноги. Більшості дорослих людей необхідно від 7 до 9 годин сну за ніч, іншим вдається обходитися 6 годинами. Можливий навіть “пересип”: проводячи надмірну кількість часу в ліжку, ви ризикуєте заробити іншу хворобу, таку як депресія або синдром хронічної втоми.

Одне з останніх досліджень, проведених у Британії, показало, що ті люди, у яких сон триває щодня приблизно одну й ту ж кількість годин (7 годин), живуть довше в порівнянні з тими, у кого тривалість сну постійно “скаче”, змінюючись то у більшу, то у меншу сторону. Виходить, що секрет ідеального сну – це знайти цикл, який підходить особисто вам  (у скільки лягати, в скільки вставати) і обов`язково дотримуватися його.

Ви не повинні позбавляти себе необхідних годин відпочинку без зайвої необхідності: британські вчені довели, що ті люди, які позбавляють себе сну (залишаючи на нього всього 5 годин, а то і менше), піддаються ризику розвитку високого кров`яного тиску і серцево-судинних захворювань. Особливо це стосується жінок.

Крім того, нестача сну може привести до виникнення ожиріння, діабету, депресії, алкоголізму, а також стати причиною автомобільних аварій. Також доведено, що позбавлення сну впливає на певні області мозку, які контролюють настрій людини і концентрацію. Саме тому люди, які сплять недостатньо, дуже дратівливі, надмірно емоційні і не можуть фокусувати свою увагу.

Як швидко заснути

Визначити, чи є у вас проблеми зі сном, можна за тим, як ви почуваєтесь протягом дня. Якщо ви зазвичай встаєте бадьоро і відчуваєте, що за ніч відновили свої сили, значить, у вас здоровий сон. Якщо ви постійно прокидаєтеся з величезними зусиллями, не в настрої і не можете “зібратися з думками” і, більш того, перебуваєте в цьому стані протягом всього дня, це означає, що ваш сон далеко не здоровий. І при цьому немає ніякого значення, скільки годин ви провели в ліжку.

Утім, вирішити проблему безсоння можна – для цього треба просто заснути та попіклуватися про те, щоб ваш сон був міцним. Ось декілька порад, які допоможуть цього домогтися:

1) Використовуйте власне ліжко лише для сну: не можна працювати лежачи чи дивитися телевізор.

2) Проводьте ритуали, які допомагають організму зрозуміти, що пора спати: випийте склянку теплого молока, прийміть ванну, послухайте розслаблюючу музику.

3) Спальня повинна бути прохолодною і тихою, матрац – ортопедичним.

4) Вечеряйте за дві-три години перед сном. Якщо ви зголодніли пізніше, з’їжте яблуко або випийте склянку кефіру.

5) Не вживайте спирт (це стимулятор), шоколад (містить кофеїн), жирну або гостру їжу перед сном (може викликати печію).

6) Практикуйте деякі форми релаксації: приміром, спробуйте техніку глибокого дихання.

Безсоння долають трави

Що стосується народних методів боротьби з безсонням, то до них відносяться, наприклад, трав’яні настої і відвари. Травами можна набити свою подушку: взяти листя м’яти, ліщини, лавра, папороті, материнки, герані, пелюстки троянд, соснові голки – на такій подушці заснути набагато простіше.

Можна з’їсти на ніч цілу цибулину, якщо ваш шлунок це переносить – цибуля заспокоює і допомагає заснути.

Перевірений спосіб як швидко заснути – випити на ніч склянку теплої води зі столовою ложкою меду. Ще краще, якщо ви можете випити тепле молоко з медом і корицею: це допомагає заснути навіть при сильному збудженні.

Трояндова олія теж відома своїми заспокійливими властивостями. Якщо перед сном злегка змастити нею скроні, то напруга спаде, і ви заснете спокійно. Можна також накапати 2-3 краплі цього масла на шматочок цукру, покласти під язик і розсмоктати перед сном.

Якщо ви не страждаєте варикозом, то можна зробити гарячу ванну для ніг – вона зніме втому і теж заспокоїть. Загальна тепла ванна з хвойним настоєм, або настоєм меліси, материнки, м’яти, календули допоможе всім – приймати її потрібно близько 10 хвилин.

Сліпі бачать… уві сні

Редакція “Поштівки” за допомогою порталу “Знай” підібрала цікаві факти про сон – деякі з них вас, напевне, здивують:

1.Ми паралізовані, коли спимо.

Як це не дивно, однак людський організм впадає в дивний стан паралічу, коли спить. Вчені довели, що таким чином людина не повторяє рухів, які бачить у сні.

2.Люди, які кинули палити, мають яскравіші сни за тих, хто ніколи не курив.

Колишні залежні від тютюну люди, мають більш реалістичніші та яскравіші сни від тих, хто не палить.

3. Кольорові сни бачать не всі

Як виявилось, 88 % людей бачать кольорові сни. Решта – чорно-білі.

4.Нам ніколи не сняться незнайомі люди

Всі люди, яких ми бачимо у снах, однак не знаємо, це люди, яких ми бачили в реальності, але не запам’ятали.

5. Сни здатні побороти психоз

Люди, які сплять мало або постійно недосипають можуть мали психічні розлади. Вчені довели, якщо такій групі осіб просто дати можливість виспатись, то за рахунок довшої тривалості сну людська психіка відновлюється повністю.

6. Сліпі люди також бачать сни

Навіть ті особи, які не можуть бачити від народження, у своїх снах бачать картини, чують звуки, у снах вони також можуть відчувати все на дотик.

Важливо

Люди, у яких сон  триває щодня приблизно одну  й ту ж кількість годин (7 годин),  живуть довше в порівнянні з тими,  у кого тривалість сну постійно «скаче».

Газета “ПОШТІВКА” №19 від 5 вересня 2016 р.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!