Чому взимку ми набираємо вагу?

Правила для здорового схуднення Поштівка
21 Січня 2019, 18:17

Про особливості функціонування організму у зимовий період та як щоденною працею над собою не дати зайвим кілограмам жодного шансу

– Кожну зиму! Ти уявляєш?! – нарікала моя знайома, коли вкотре побачила «+3» на своїх вагах. – Навіть без усіляких олів’єшок і тортиків! Кожну зиму я набираю по кілька кілограмів!

Ця історія надихнула мене на колонку, яку ви зараз і читаєте. Гадаю, проблема зайвих кілограмів на зимовий період актуальна для багатьох. І справа тут не лише в новорічному застіллі. Сезонність набору ваги пов’язана з іншими факторами. Отож, поки ваші весняні речі ще відпочивають у гардеробі, пропоную розібратися, у чому ж справа.

В основі всього – баланс гормонів задоволення (дофамін, серотонін, окситоцин, ендорфіни), гормонів стресу (кортизол, адреналін) і «побратима» останніх – інсуліну. Зовнішні фактори постійно збивають роботу цієї системи і призводять, у тому числі, до зайвих кілограмів. Узимку ці фактори посилюються, тому й набір ваги особливо помітний саме під час зимової пори року.

Ваш шлунок не спить

На жаль, із настанням зими апетит не впадає у сплячку, а тільки заявляє про себе голосніше. Натомість із різноманіттям продуктів у холодну пору року стає дуже складно. Ну хто захоче годинами вишуковувати зимові замінники літнім овочам, якщо шоколадка завжди поруч і так приємно тане в роті? А про воду хто пам’ятатиме, якщо в роті не Сахара? Тим часом ваш організм навіть взимку (особливо взимку!) потребує різноманітних вітамінів і якісної їжі. Не полініться, підлаштуйте свій режим харчування під зимовий. Знайдіть кілька рецептів, які можна приготувати з сезонних овочів, аби урізноманітнити свій раціон. Для перекусів обирайте горішки, фітнес-батончики, а не шоколадні батончики й бутерброди. І не забувайте про воду! Ставте собі нагадування на телефон, пишіть записки на холодильнику, ставте хрестик на руці тощо, але не забувайте. Вода – один із найважливіших складників щоденного раціону.

Вимкніть режим «тюленя»

Так, на вулиці холодно й сіро. Так, зимовий одяг – важче. Але ваші м’язи цього не розуміють. Якщо протягом трьох місяців відмовлятися від фізичної активності, вони втратять тонус. Натомість саме рух є одним із найдоступніших джерел гормонів задоволення. Можете лишатися вдома, але тоді принаймні потанцюйте під «Let it snow» чи займіться хоча би 15-хвилинною руханкою. Можете, зрештою, зайнятися зимовими видами спорту: сноуборд, лижі, ковзанка чи просто спускання з гірки на пластикових тарілках. Ваш організм буде за це щиро вдячний.

Шукайте сонця

Зменшення світлового дня призводить до зниження рівня вітаміну D. Останні дослідження підтвердили, що його рівень впливає на окружність талії і настрою. Українська зима – кризовий для цього вітаміну період, тому варто дізнатися його рівень у вашому організмі й підтримувати протягом усіх холодів. У цьому можуть допомогти БАДи, але перед тим, як приймати будь-що, проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Достатня кількість вітаміну D може вберегти не лише від поганого настрою, але й від зайвих сантиметрів на талії.

Не стресуйте

Брак сонця, холодна погода часто можуть викликати стрес на зимовий період. І в цей момент на «порятунок» приходять шоколадки, алкоголь тощо. Знайдіть їм замінники. Ви ж точно маєте якісь хобі чи просто речі, що вас надихають. Помрійте під час прогулянки, а не поїдання фастфуду. Проведіть вечір за настільними іграми з друзями, а не алкоголем. Подякуйте собі за всі досягнення, які встигли зробити до Нового року. Зима може бути прекрасною, якщо дати їй шанс.

Зрештою, пам’ятайте, що три місяці зими – це три місяці вашого життя, три місяці шляху до вашої мети, три місяці турботи про себе. Не втратьте ані хвилини. Ваше здоров’я має бути проектом довжиною в життя, а сезонні особливості його функціонування – всього-на-всього частиною плану.

Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник і головний лікар клініки для здорових SQLAB

Джерело:

MIND UA

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!