Дослідницька група з Університету Копенгагена, можливо, зуміла знайти відповідь на питання, яке хвилює багатьох. Чи можна їсти і не повнішати? Швидше за все так, проте, все не так просто як здається. Дослідники провели експеримент на мишах, у геномі яких був відсутній один з ферментів. Його «відключення» призвело до того, що тварини, що знаходяться на дієті з високим вмістом жиру, не набирали вагу.
Йдеться про фермент під назвою NAMPT, який асоційований з ожирінням як у тварин, так і у людей. Його присутність в тканинах сприяє запасанню жирової тканини. Цілком ймовірно, вважають автори дослідження, що ген дістався людям у спадок від тварин предків, коли запасання жиру було важливим для виживання. Зараз же при наявності висококалорійної їжі в раціоні його присутність не є такою необхідною.
Вчені пояснюють, що миші, позбавлені NAMPT, не набирали вагу, харчуючись жирною їжею, а їх рівень цукру в крові залишався в нормі, не дивлячись на незбалансоване харчування. Вага і рівень цукру порівнювалися з аналогічними параметрами мишей з контрольної групи, в геномі яких були відсутні будь-які зміни. Тварини, які були відібрані для участі в експерименті, харчувалися їжею, склад якої був схожий з людським фастфудом – бургерами і піцою.
Вчені, втім, підкреслили, що відключити ген NAMPT у людей не вийде – він важливий для функціонування багатьох тканин і органів, а тому його інактивація може привести до серйозних побічних ефектів.
Найближчим часом дослідники почнуть займатися вивченням механізму дії NAMPT. Автори вважають, що отримані дані можна буде використовувати для розробки методів боротьби з метаболічним синдромом у людей, а також способів лікування ожиріння.