Весняна алергія: що робити і як боротися?

Весняна алергія: що робити і як боротися? Поштівка
20 Травня 2016, 12:38

Якщо щороку навесні повторюється один і той же сценарій – починаються нежить і кашель, сльозяться очі – не варто звинувачувати поганий імунітет, краще подумати про візит до алерголога. Не виключено, що таким чином організм сигналізує про алергію на пилок. Якщо до симптомів застуди додаються утруднене дихання і напади кашлю, то діагноз може виявитися ще більш серйозним – розвинена на фоні алергії бронхіальна астма. Як допомогти собі?

Не плутати зі звичайним нежитем

На алергічну реакцію організму вказують кілька яскраво виражених симптомів – сльозотеча, чхання, виділення з носа, у важких випадках – постійно закладений ніс, кашель і утруднене дихання. Як відрізнити алергічний нежить від звичайного риніту або застуди? При звичайному нежиті виділення з носа досить густі, мають зеленуватий або сіруватий відтінок. У важких випадках можлива часткова втрата нюху. У свою чергу при алергічній нежиті виділення з носа зазвичай прозорі і водянисті – “тече струмком”, дуже часто їх супроводжують сильні приступи чхання, відчуття печіння в носі, почервоніння і роздратування очей. Якщо дія алергену досить тривала, може з’явитися набряк і закладеність носа. Алергічні симптоми найбільш виражені в суху вітряну пору, коли подразнюючі частинки пилку розносяться в повітрі. Якщо весна волога і дощова, сезон цвітіння переноситься набагато легше.

Період цвітіння – вже з лютого

У теплі зими, які ми спостерігаємо в останні роки, квітковий пилок починає доставляти незручності вже в лютому, коли зацвітають вільха і ліщина. Однак пилок цих дерев – не такий сильний алерген, як пилок берези, яка починає цвісти в другій половині квітня, і яка є найбільш злісним збудником алергії аж до початку червня. Інші дерева, такі як верба, тополя, в’яз, ясен, бук, ялина, каштан і дуб, також можуть викликати алергічні реакції, проте березу не перевищує жодне з них. Коли листя на деревах розпускаються, естафетну паличку алергії підхоплюють квітучі злакові трави – тимофіївка,  костриця, тонконіг, мітлиця, а в серпні і у вересні – подорожник, лобода, щавель і полин.

До сезону цвітіння можна підготуватися заздалегідь

Якщо щовесни з року в рік людина підхоплює застуду, нерозумно нехтувати допомогою лікаря, намагаючись впоратися самостійно. Ми всі використовуємо сучасні технології – комп’ютери, смартфони і т.д., точно так же медицина готова запропонувати хворим на алергію сучасні, швидкі та ефективні рішення. Наприклад, при сльозотечі вже не потрібно використовувати застарілі антигістамінні засоби першого покоління, що викликають сонливість і безумовно не поліпшують якість життя.

Лікар алерголог за допомогою тестів і аналізів з’ясує, який саме алерген викликає загострення, що дозволить заздалегідь підготуватися до сезонів цвітіння. Наприклад, якщо алергічний нежить і проблеми з диханням щорічно починаються в кінці квітня, коли цвіте береза, вже з середини квітня можна починати приймати інгаляційні кортикостероїди, які допоможуть запобігти запаленню слизової оболонки дихальних шляхів. Це дозволить не тільки уникнути загострення хвороби і обійтися меншими дозами медикаментів, а й ліквідувати проблему раніше, ніж на фоні алергії розвинеться напад астми.

Не можна ігнорувати

Дуже нерозумно ігнорувати симптоми весняної алергії, так як частий і сильний алергічний нежить може викликати бронхіальну астму. У свою чергу астма, розвиваючись і прогресуючи, створює все більшу загрозу нестачі дихання і нападів ядухи. Алергія на пилок не становить загрози для життя, але однозначно погіршує якість життя – хронічний алергічний нежить викликає головний біль і заважає спати, в результаті чого людина відчуває себе змученою і розбитою.

Варто зазначити, що для алергологів весна – не єдина гаряча пора в році, так як для кожного сезону характерний вплив свого алергену. Восени і взимку люди частіше знаходяться в приміщенні, тому в цей період найбільші проблеми представляють алергени, що зустрічаються в помешканні – пилові кліщі, цвіль, шерсть домашніх тварин. До того ж, зазвичай людський організм чутливий не до якогось одного алергену, а до групи алергенів, так що симптоми різної інтенсивності можуть спостерігатися цілий рік. Тому за своїм самопочуттям необхідно стежити, а при тривалому і сильному нежиті, кашлі, а також в разі нестачі дихання обов’язково звертатися до лікаря – пульмонолога або алерголога.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!