Аграрно-дослідницька асоціація «Жива країна» в 2016 р побудувала перший завод з розведення джмелів-запилювачів виробничою потужністю 6-10 тис. джмелиних сімей в рік, а зараз готується до запуску другої черги, що дозволить подвоїти потужності підприємства.
Про це в інтерв’ю Agravery розповів директор фонду Богдан Мазніцкій.
За його словами, щоб якісно відпрацювати технологію, треба було два роки, і зараз компанія має вже 4-5-е покоління джмелів, які плідно працюють в українських господарствах.
«Прогресивні аграрії вже давно зрозуміли, що потрібно управляти процесом запилення рослин, а не залежати від примх природи. Для деяких рослин це взагалі є визначальним фактором розвитку. Таке запилення набагато більш зручне та ефективне, ніж за допомогою спецпрепаратів або вручну. Так, наприклад, запилення джмелів використовують майже 90% системні теплиці, в тому числі і в Україні, а також для відкритого грунту – овочеві плантації і сади», – розповідає Богдан Мазніцкій.
Також, зазначив він, в минулому році виробничі дослідження проводили в господарствах на посадках малини – отримали збільшення врожаю ремонтантной малини на 20-30%.
«Спектр використання джмелів досить широкий – є відчутний ефект для культур як закритого грунту, так і відкритого. Втім, тут теж є свої особливості. Наприклад, джмелі дуже добре працюють на томатах, однак при ціні помідорів з поля в 2 грн навряд чи буде доцільним вкладати кошти в їх запилення. В цілому, на нашу думку, джмелі можуть використовуватися на всіх овочевих і плодових культурах, вартість яких перевищує 20-40 грн за кілограм», – підсумував фахівець.