Реальні темпи падіння тиражів української преси удвічі вищі, ніж про це звітує Укрпошта, – НСЖУ

укрпошта, Poshta, доставка періодики, gazeta
18 Лютого 2019, 16:08

Реальне падіння передплатних тиражів українських газет – 20%, а не 10%, як про це раніше повідомляло керівництво АТ «Укрпошта». Відповідно до даних, що є в розпорядженні Національної спілки журналістів України, у підсумкових результатах передплати періодичних видань на 2019 рік майже 1 мільйон примірників становить передплата на три маловідомі в журналістському середовищі газети та на одне видання, поширюване за передплатою політичною партією.

Раніше Укрпошта повідомляла, що станом на 1 січня 2019 року передплачено 7 млн 810 тис. примірників друкованих ЗМІ, що становить 90% рівня 2018 року. У НСЖУ наполягають: варто говорити, що в 2019 році ледве відновлено 80% передплатних тиражів українських газет.

Газетою – всеукраїнським лідером за передплатою на 2019 рік стало видання «Капля. Казки-розмальовки». Її  тираж – майже 475 тисяч примірників. Про це свідчать результати передплатної кампанії-2019 через відділення Укрпошти (дані є в розпорядженні НСЖУ). Другий показник – у невідомої досі газети «Передплата» (її зареєстровано лише в листопаді 2018 року) – більш як 300 тисяч примірників. Передплатний тираж ще однієї газети, про яку мало знають у журналістському й видавничому середовищі, –  «Капля Досуга», становить майже 86 тисяч примірників. Усі три газети є одними з найдешевших в Україні, їхня передплата на місяць – до 28 копійок, а в новоствореного видання «Передплата» – 17 копійок. Також до переліку найтиражніших ЗМІ в Україні увійшло й видання об’єднання «Самопоміч», чий наклад – майже 110 тисяч примірників. Відповідно в НСЖУ зауважують, що сукупний тираж вказаних чотирьох дешевих за передплатою газет – майже 1 млн примірників – істотно применшує наявну відчутну кризу на ринку друкованих ЗМІ.

– За три роки передплатні тиражі української преси фактично скоротилися на 3,5 мільйона примірників, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Головною причиною є непартнерські дії керівництва Укрпошти щодо редакцій друкованих ЗМІ, неякісна поштова доставка періодики та високі тарифи. Ці масштаби є прямою загрозою інформаційній безпеці України й потребують належного урядового реагування. Поштову статистику треба сприймати максимально критично, адже видавці засвідчують, що реальні масштаби падіння і тиражів і скорочення поштової мережі є суттєво більшими.

У НСЖУ зазначають, що особливої уваги потребує створення умов доступності населення до громадсько-політичної преси, яка з належною періодичністю – раз на тиждень чи частіше – інформує громадян про актуальні новини України та регіонів.

– Громадсько-політичні газети – вже розкіш в Україні, адже передплата на місяць національної газети становить від 30 гривень («Факты и комментарии», «Високий замок», «Сільські вісті», «Експрес»), а районної – приблизно 20 гривень, – коментує Сергій Томіленко. – І інформаційний вакуум аж ніяк не перекриють щомісячні двосторінкові газети по 20 копійок.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!