Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207, якою затверджено нові Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
Хто пам’ятає черги за процедурою прописки виписки у паспортних столах, той у першу чергу оцінить новацію. Відтепер, у рамках децентралізації, реєстрацію місця проживання особи здійснюватимуть місцеві ради: наприклад, селянину не потрібно їхати, як раніше, у районний центр, достатньо звернутися у сільську раду.
При цьому існуюча реєстрація громадян залишається чинною і жодних переоформлень не потребує.
Отож, куди конкретно, за новим порядком, має звернутися громадянин для реєстрації свого нового місця проживання?
Реєстрація чи зняття з реєстрації місця проживання / перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено, далі – орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Якими відтепер є вимоги до громадянина стосовно термінів реєстрації?
Протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання громадяни України, а також іноземці чи особи без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані звернутися за місцем нового проживання до органів реєстрації (див. вище) та зареєструвати своє місце проживання.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою.
Батьки або інші законні представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
Як бути у випадку, коли людина не може самостійно звернутися до органу реєстрації?
Реєстрація може бути здійснена за зверненням законного представника особи або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі – представник).
Які документи для реєстрації місця проживання має подати особа або її представник?
1) Заяву;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адмінзбір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, – ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи;
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соцобслуговування та соцзахисту особи (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, – довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи (у разі здійснення реєстрації одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Варто зазначити, що у разі подання заяви представником особи додатково подаються документи:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини – батьками (усиновлювачами).
А якщо людина звернулася за реєстрацією після 30-денного терміну з часу зняття з реєстрації попереднього місця проживання?
Якщо під час подачі документів буде встановлено, що особа звернулася для реєстрації нового місця проживання після спливу 30 календарних днів після зняття з реєстрації попереднього місця проживання або подала для реєстрації місця проживання недійсний паспорт громадянина України, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг складає на неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у ст.197 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
(За матеріалами Урядового порталу підготувала Людмила Горлій)