На запитання, що буде, якщо спати без подушки, здатний грамотно відповісти тільки експерт, а саме доктор відповідної кваліфікації – лікар-ортопед, сомнолог, нейрофізіолог і ін.
Дослідженнями впливу відсутності подушки на сон займалися багато експертів та науковців. Всі вони зійшлися в одному: є випадки, коли відсутність подушки позитивно впливає на здоров’я, а є випадки «зворотного» ефекту, тобто шкоди.
У медицині є випадки, коли рекомендується спати без подушки – на рівній поверхні (матраці). Так, новонародженому до 1-2 місяців рекомендується під час сну нічого не підкладати під голівку. Така порада дозволяє не перешкоджати активному формуванню відділів хребта в цьому віці. Вважається, що хребет ще настільки слабкий, що досить легко піддається викривленню.
Коли спати без подушки погано?
Починаючи з 1 року життя, цей спальний аксесуар обов’язково повинен використовуватися, інакше при його відсутності незабаром можуть з’явитися такі проблеми зі здоров’ям:
дискомфорт – це один із мінімальних недоліків відсутності такої важливої речі для сну;
хронічний недосип, млявість, зниження концентрації, загальний занепад сил (матрац зазвичай більш жорсткий, ніж подушка, тому він не дає того комфорту під час сну, сприяє виникненню великої кількості симптомів нездужання, в результаті чого – відсутність нормальної життєдіяльності);
хропіння (при положенні голови на рівній поверхні протягом тривалого часу просвіт дихальних шляхів змінюється, звужується, в результаті чого збільшується ризик виникнення хропіння);
остеoxoндроз (рівна постіль – провокатор для розвитку цієї недуги, особливо небезпечно спати без подушки тим, у кого вже є проблеми зі спиною);
ішeмiчний інcyльт (захвopювання виникає тому, що при відсутності спального аксесуара положення хребта стає неправильним, по артepіях не надходить кpoв, настає голодування).
Відсутність спальних приналежностей також може вплинути на зовнішність людини. При рівному положенні під час сну може з’явитися не тільки пом’ятий вигляд, а й зморшки.
Читайте також: Формула здорового сну
Медики впевнені, що не тільки відсутність аксесуара для сну може спровокувати появу проблем зі здоров’ям, а й неправильно підібрана подушка. Вона повинна бути не дуже м’якою, але і не занадто твердою. Також найбільш «корисними» для хpебта вважаються валики для сну або ортопедичні подушки, на яких хребет знаходиться в правильному анатомічному положенні.
Дорослі мають спати щонайменше сім годин на добу. Регулярне недосипання збільшує ризик появи діабету, серцево-судинних недуг, гіпертензії, ожиріння, порушення психічного здоров’я тощо. За нормального рівня гормону мелатоніну людина добре висипається і організм відпочиває.
Мелатонін – це гормон, що регулює процеси засинання і неспання та виконує багато різних біологічних функцій, включно з регулюванням циклу сну. Він виробляється вночі в шишкоподібній залозі мозку.
Уночі мелатонін:
* підтримує серцебиття та кров’яний тиск;
* розслаблює сітківку ока;
* знижує рівень вільних радикалів.
Основна проблема із цим гормоном виникає за умови порушення його рівня.
Причиною зазвичай є стрес, погане харчування, сидячий спосіб життя або забагато світла уночі. Нестача мелатоніну провокує безсоння та інші проблеми зі сном. Водночас надлишок може призвести до сонливості, апатії, слабкості тощо.
Пам’ятайте: ваші звички та поведінка впродовж дня і особливо перед сном впливають на якість сну. Більшість порушень сну можна попередити або лікувати – достатньо виконувати прості поради і за потреби звернутися по фахову допомогу.
Рекомендації Міжнародного товариства сну, що допоможуть вам добре почуватися у будь-якому віці:
* лягайте спати і прокидайтеся в один і той самий час (навіть у вихідні);
* якщо ви полюбляєте перепочити вдень, дотримуйтеся режиму, за якого тривалість денного сну не перевищує 45 хвилин;
* не зловживайте алкоголем та відмовтеся від куріння, особливо перед сном;
* уникайте вживання кофеїну за 6 годин до сну (кава, чай, більшість газованих напоїв, а також шоколад);
* не вживайте важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну, натомість легкий перекус цілком допустимий;
* помірні фізичні навантаження корисні кожному, але не перед сном;
* використовуйте зручні та приємні постільну білизну, подушки, матрац тощо;
* зробіть комфортний для себе температурний режим у спальні та регулярно провітрюйте приміщення;
* забезпечте тишу і зменште освітленість спальні під час сну;
* звільніть вечір від телефонів, комп’ютерів і телебачення – синє світло екранів перешкоджає утворенню мелатоніну (гормон, що регулює процеси засинання і неспання та виконує багато різних біологічних функцій, включно з регулюванням циклу сну).