За традицією в Європі, США і Африці день прийнято починати з чашечки міцної кави. При цьому багато хто помилково вважає її повноцінним сніданком.
Однак сучасні дослідження доводять, що кава може нашкодити здоров’ю, якщо вживати її понад норму і в неправильний час доби.
Жирні та солодкі страви, якими багатий раціон сучасного міського жителя, а також фастфуд дуже шкідливі для здоров’я травної та серцево-судинної системи. Вчені впевнені, що, запиваючи не дуже корисну їжу кавою, можна значно підсилити її негативний вплив на організм.
За їх даними, після будь-якого прийому їжі, навіть у абсолютно здорової людини, рівень цукру в крові істотно підвищується. Якщо ж випити після щільного обіду чашечку кави, цей показник досягне переддіабетного рівня і тоді зростає ризик захворіти на цукровий діабет.
Вчені запевняють, що жирна їжа заважає засвоювати глюкозу, підвищуючи її концентрацію в крові приблизно на третину. Тому можна стверджувати, що зловживання жирною їжею викликає скачки рівня глюкози в крові. А після кави збільшення цього показника відбудеться майже на 60%.
Жирна їжа в поєднанні з кофеїном порушує комунікацію між підшлунковою залозою і шлунком, що, в свою чергу, заважає нормалізації рівня цукру після їжі.
Тому фахівці рекомендують мінімізувати кількість насичених жирів і напівфабрикатів, а також не варто вживати каву відразу після основних прийомів їжі.