Хворі і не лікуються. Чому українці уникають психіатрів

15 Лютого 2020, 02:28

У 2020 році боротьба з психічними захворюваннями стане одним з головних напрямків діяльності лікарів

“Багато хто відчуває стрес на роботі, але якщо занепокоєння жевріє разом з його причинами і вдома, в колі сім’ї або друзів, ви не можете переключитися, значить, справа вже не в стресі”. Такою була заключна фраза ефектного 30-секундного ролика про те, як розпізнати стійкий тривожний розлад психіки. У 2019 це відео регулярно показували в блоках соціальної реклами на каналах CBS, його активно просували в соціальних мережах. На бюджетні кошти американці розгорнули масштабну інформаційну кампанію про різні види психічних розладів, що часто зустрічаються в сучасному західному суспільстві.

Активність американців легко пояснюється тим, що такі розлади виходять на перше місце в рейтингу хвороб, що призводять до втрати працездатності. Ця біда торкнулася всього світу, Україна – не виняток.

Американське щеплення

У США на сполох забили давно, кілька років тому Держдепартамент оголосив турботу про ментальному здоров’ї нації одним з пріоритетних напрямків охорони здоров’я. З’явилися кабінети невідкладної психіатричної допомоги, куди може прийти кожен, сказати, що йому погано, і попросити допомогти. На будь-яку інформацію про такі звернення поширюється правило лікарської таємниці. У Сполучених Штатах існує спеціальна державна програма підтримки дитячої психіатрії. Фахівці цього профілю працюють майже при кожному педіатричному відділенні. Не дивно, що і пропаганду ранньої діагностики психічних розладів американці теж почали раніше інших. В рамках кампанії вони використовували відеоролики, роз’яснювальні комікси, мережеві флешмоби, були навіть онлайн-ігри на розпізнавання симптомів. Основна ідея кампанії полягала в тому, що сучасній людині слід дбати про ментальному здоров’ї так само, як про фізичну. Звернення до профільного лікаря, використання медикаментів або іншої терапії не повинно бути чимось ганебним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:   Названо 5 найпоширеніших типів психічних розладів

За стилістикою і настрою ролики про психічні розлади мало чим відрізнялися від реклами коштів від застуди. Автори за замовчуванням припускали, що захворіти може будь-хто і це нестрашно, тому що незапущену, вчасно виявлену хворобу вилікувати нескладно. Американці намагаються подолати стереотипні уявлення про те, що людина, у якої “не все горазд із психікою”, втрачає свою цінність для суспільства. Сам факт наявності проблеми такого роду викликає насторожене ставлення, тому його вважають за краще приховувати до тих пір, поки хвороба не стане очевидною для оточуючих. В результаті відбуваються зриви і серйозні зміни стану хворого, яких могло не бути, якби він звернувся за допомогою на ранніх стадіях.

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), в 2020 році психічні розлади увійдуть до п’ятірки найбільш витратних для суспільства хвороб, залишивши позаду серцево-судинні. За даними ВООЗ, в світі депресією страждають більше 264 млн чоловік, біполярним розладом – 45 млн, деменцією – 50 млн, і це тільки офіційно зареєстровані випадки. Депресія стала однією з найпоширеніших у світі причин втрати працездатності.

Нездорова Європа

В умах європейців думка про те, що ментальне здоров’я – питання державного значення, дозріває повільніше. Однак громадські організації вже перейнялися цією проблемою. В Європі на частку психічних розладів доводиться до 20% захворювань. Проблеми такого роду були або є у кожного четвертого жителя регіону. Серед європейських країн один з найвищих рівнів захворюваності констатують в Україні. За офіційними даними Міністерства соціальної політики, розладами психіки страждають 3% населення. Реальні показники можуть виявитися набагато більше, тому що соціальні стереотипи, які примушують людей приховувати наявність проблем, не звертаючись за допомогою, в нашій країні куди сильніше, ніж у західних сусідів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  МОЗ назвало шість головних причин розладів психіки українців

На це є мінімум дві причини. По-перше, в історичній пам’яті мешканців пострадянського простору психіатрія відображена як один з каральних інструментів тоталітарного режиму. Відправка неугодних владі людей в лікарні для душевнохворих забудеться нескоро, навіть якщо в наші дні так вже не вчиняють. Покоління, яке народилося після розпаду СРСР, страх перед психіатрами передався від батьків і дідів, які відчували його не без підстав. По-друге, Україна все ще живе в епоху “дикого капіталізму”, ідеї соціального партнерства приживаються важко, і цінність людини багато в чому визначається його здатністю заробляти гроші. Це спонукає працювати на знос, ігноруючи будь-який дискомфорт до тих пір, поки це можливо фізично. Наші співвітчизники часто не звертають уваги на симптоми психічних розладів просто тому, що не звикли дбати про себе.

“На жаль, для України є типовою ситуація, коли людина місяцями страждає, наприклад, депресією і навіть не підозрює про це, – каже психіатр Олександр Іванов. – Коли з’являться психосоматичні симптоми, він буде планомірно обходити терапевтів, гастроентерологів, кардіологів і так далі, здавати непотрібні аналізи, довго і болісно шукати хвороби, яких у нього немає, але навіть не подумає звернутися до психіатра “.

Нова класифікація

Відставання Європи від США в боротьбі з психічними розладами частково пояснюється лікарської бюрократією і використанням застарілих офіційних діагностичних визначень. Сьогоднішня медицина все ще керується десятої редакцією Міжнародної класифікації хвороб, схваленої на 43-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в травні 1990 року (МКБ-10). У тому, що документ морально застарів і пора приймати одинадцяту редакцію, у фахівців сумнівів немає. МКБ-11 повинні були затвердити ще в 2016 році, але робота над новою класифікацією затягнулася. У США існує свій документ, що фіксує номенклатуру розладів, – “Діагностичне і статистичне керівництво по психічних розладів” (DSM), нинішня його редакція, п’ята за рахунком, діє з 2013 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Шість ознак шизофренії, про які потрібно знати

Поява DSM-5 для американської системи охорони здоров’я було знаковим моментом. Багато проблем, що раніше вважалися психологічними, офіційно визнали медичними. Наприклад, в DSM-5 фігурує компульсивне переїдання і розлад поведінки, спричинений порушенням фази швидкого сну. У ньому вперше з’явився “тривожний розлад, пов’язаний із захворюваннями”. Йдеться про ситуацію, коли у людини, що страждає, наприклад, цукровим діабетом або порушеннями опорно-рухового апарату, виникають супутні проблеми з психікою.

По суті, розробники DSМ-5 істотно розширили коло потенційних пацієнтів психіатрів. У більшості цілком адекватних і соціально активних людей, відповідно до визначень цього документа, можна знайти одне або навіть декілька “м’яких” психічних розладів. Самі по собі вони не впливають на дієздатність, багато хто з них, якщо не ускладняться, навіть не завадять кар’єрі або створення сім’ї. Однак “м’який” розлад, на який дуже довго не звертали уваги, може призвести до розвитку набагато більш серйозної хвороби.

Ментальний ЗСЖ

Сучасна масова культура тиражує образ успішної людини, яка веде здоровий спосіб життя. У це поняття входить певний режим харчування, обов’язкові фізичні навантаження, баланс роботи та відпочинку. Профілактика ментальних захворювань включає ті ж складові, але з деякими застереженнями. Наприклад, дієти бувають корисні для тіла, але шкідливі для психіки.

“Їжа повинна приносити задоволення, якщо цього відчуття немає, можуть виникнути проблеми, – каже Олександр Іванов. – Взагалі, для підтримки психічного здоров’я є важливими ті ж фактори, що і для фізичного: їжа, сон і секс. Будь-яка нічна робота шкідлива за визначенням. безсоння протягом одного тижня може привести до серйозного психічного розладу, навіть з госпіталізацією. Подолати тривожність допомагають дихальні вправи і фізичні навантаження “.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Життя в місті сприяє психічним захворюванням

Багато хто думає, що після стресової ситуації потрібно відпочити, полежати, а насправді слід було б якраз побігати або отримати іншу кардіонагрузку. Адже для організму стрес – це сигнал до дії, в моменти небезпеки стародавня людина або тікав від хижака, або боровся і вбивав його, тому стрес супроводжується виробленням адреналіну і глюкози.

“Якщо не хочете перевантажити підшлункову і щитовидну залози – не застигайтє на місці після неприємної розмови з начальником або сварки з домашніми, глюкоза повинна спалюватися в м’язах, – підкреслює психіатр. – Втім, коли йдеться про фізичні навантаження, важливо розуміти, що фізкультура – це добре, але спорт високих досягнень – погано. Той, хто прагне до збільшення якихось спортивних показників, шкодить своїй психіці, а не допомагає “.

Навіть без дієт, безсоння і спортивних нормативів одного місяця постійного перебування в умовах стресу малої інтенсивності досить, щоб у цілком здорової людини розвинулося психічний розлад. Це може бути проживання в некомфортних умовах, робота в недружньої обстановці, тривалий конфлікт або навіть безгрошів’я. До “груп ризику” відноситься більшість населення нашої країни. Так що про своє ментальне здоров’я варто подбати навіть тим, у кого зараз немає підстав скаржитися на психіку. Для початку добре б встановити для себе продуктивний режим сну, вибрати час для пробіжки і почитати про те, чим прояви тривожного розладу відрізняються від звичайних ознак стресу.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!