Канадські хіміки і фізики створили новий тип джерела живлення, який в буквальному сенсі працює на вітамінах – його основним компонентом є флавін, вітамін В2, молекули якого запасають в собі електричну енергію.
Дуайт Сеферос з університету Торонто (Канада) та його колеги скористалися одним з найбільш древніх «винаходів» природи, вітаміном В2, флавоновою кислотою, для створення особливо ємного катода – позитивного полюси акумулятора і того місця, де запасається енергія – та розробки «вбивці» звичайних літій-іонних батарей.
Сучасні батареї і акумулятори складаються з трьох частин – катода, позитивного полюса джерела енергії, анода, негативного полюса і електроліту, що дозволяє іонам подорожувати між катодом і анодом. Ємність і потужність батарей залежать від складу катода, а їх тривалість – від того, як сильно руйнується матеріал електроліту і катода при циклах заряду і розряду.
Органічні електроліти вже широко використовуються у виробництві батарей і АКБ, проте матеріал катода залишався металевим – його виготовляють з кобальту або сполук марганцю, що робить такі джерела живлення дорогими і потенційно небезпечними для навколишнього середовища.
Експерименти, які проводила команда Сефероса, показали, що метали можна замінити пластиком на базі флавина, який виготовляється напівсинтетичним шляхом, використовуючи особливі ГМО-грибки і серію хімічних реакцій, що перетворюють одиночні молекули вітаміну В2 в полімерні нитки.
Кожна молекула флавина, як пояснюють вчені, може віддавати або приймати по два електрони, завдяки чому створена ними батарея може давати високі напруги і володіти великою ємністю при відносно скромних розмірах. Як жартує Сеферос, батарею можна при нагоді з’їсти, так як вона не містить в собі шкідливих компонентів і важких металів.
Як сподіваються вчені, створений ними пристрій складе гідну конкуренцію звичним літій-іонним акумуляторам.