Мелатонін – життєво важливий гормон, який виробляється у людей і тварин. Мелатонін відповідає за сон та неспання.
Мелатонін регулює внутрішні ритми людини: коли ми прокидаємося, коли ми лягаємо спати і коли починаємо відчувати втому. І дефіцит, і надлишок мелатоніну можуть завдати шкоди здоров’ю.
Тіло виробляє мелатонін самостійно
Мелатонін виробляється організмом у певній кількості. Деякі люди називають мелатонін «гормоном Дракули» через його здатність спричиняти сонливість. Якщо вироблення мелатоніну порушене, людині може бути важко заснути.
Мелатонін не покращує якість сну
Мелатонін може допомогти впоратися із безсонням. Він може допомогти заснути. Але деякі речі він зробити не може, наприклад, покращити якість сну. Ось чому добавки мелатоніну є лише тимчасовим вирішенням проблеми,
рекомендованим лише у помірних кількостях.
Світло може впливати на ефективність мелатоніну
Одним із найважливіших факторів, що впливають на ефективність мелатоніну, є кількість світла у вашому довкіллі (наприклад, у вашій спальні або вітальні). Якщо світла багато, мелатонін виділяється в менших кількостях, тому що ваш мозок передбачає, що зараз день. Якщо світла мало, мелатоніну виробляється більше.
Синє світло заважає вам заснути
Різні кольори світла можуть впливати на вироблення мелатоніну.
Наприклад, червоне світло може стимулювати вироблення мелатоніну, в той час як синє може знижувати вироблення гормону сну. Таке світло, в основному, виходить від побутових приладів, таких як телевізори, екрани комп’ютерів і смартфонів.
Мелатонін впливає на рівень кортизолу
Як і мелатонін, кортизол є гормоном, який виконує важливі функції в організмі. Наприклад, він відповідає за стрес та реакцію вашого організму на нього. Ці два гормони взаємопов’язані, і якщо рівень мелатоніну у вашому організмі порушений, кількість кортизолу також може порушуватися.
Мелатонін впливає на менструальний цикл
Мелатонін є важливим елементом менструального циклу. Існує безліч різних гормонів та інших хімічних речовин, що впливають на жіночий організм, але важливість мелатоніну не варто недооцінювати. Мелатонін може впливати на частоту і тривалість менструацій.
Мелатонін може відновити роботу вашого внутрішнього годинника
Мелатонін здатний відновити ваш внутрішній ритм. На ваш сон можуть впливати різні чинники, зокрема і стрес. Це може стати причиною безсоння або зміни внутрішніх ритмів. Мелатонін може вирішити цю проблему.
Мелатонін може допомогти людям з аутизмом та СДУГ
Мелатонін можна використовувати для надання допомоги людям з аутизмом та СДУГ. Хоча цей гормон не може лікувати дані стани, він може допомогти покращити сон у цієї категорії людей. Багато дітей з аутизмом та СДУГ відчувають безсоння, яке часто є причиною роздратованості та поганого настрою. Мелатонін потенційно може покращувати когнітивні здібності таких людей, надаючи мозку необхідний відпочинок.
Читайте також: 10 харчів, від яких хочеться спати