Охорона здоров’я — складна сфера, і щоб здобути найкраще лікування, ми маємо знати, на що звернути увагу.
Вибухова кількість варіантів медичної допомоги, доступних сьогодні середньостатистичному мешканцю Північної Америки, може збентежити. Але, маючи уявлення про те, що таке якісна медицина, погана медицина, і все, що між ними, ви можете розвіяти частину цієї невизначеності.
Щоб мати повну картину щодо якісної та поганої медицини, необхідно розглядати це в трьох параметрах.
Перший параметр — це якість терапії. Цей параметр — числова лінія. Можна припустити, що оцінкою якості є шкала від мінус 10 до плюс 10.
Другий параметр — це підхід до лікаря, і наскільки добре він може справитися з захворюванням у двох ключових аспектах: комплексний підхід до лікування всього тіла та скорочуючий підхід, який зосереджується на одній частині окремо. Цей параметр може проявити як спектр від цілісного до реабілітаційного підходу, і наскільки добре лікар може охопити весь спектр.
Третій параметр — це мета пацієнта, яка є спектром, що йде від хвороби до здоров’я.
Якість терапії
Цей параметр являє собою саму терапію — лікарські засоби, трави, добавки, медичні пристрої, операції, процедури тощо.
Якщо лікарська форма здобула низьке оцінювання, то дуже складно компенсувати це вищими показниками для двох інших параметрів, які ми будемо використовувати для оцінювання цього.
Щоб оцінити якість терапії, ми мусимо розглянути чотири об’єктивні критерії, які є спектрам між якісною й поганою медициною.
Чотири об’єктивні критерії якості терапії полягають у наступному
1. Безпека. Primum nocere або «Насамперед, не нашкодити». Цей пункт, безумовно, є найважливішим; ризикові методи лікування мають застосовуватися лише в найбільш серйозних обставинах — наприклад, під час захворювання, що загрожує життю або інвалідності.
2. Ефективність. Наскільки добре працює лікування або терапія? Для більшості поодиноких методів лікування, відповідь на це питання може бути простою. Для цілих медичних підходів (як от функціональна медицина, традиційна медицина, традиційна китайська медицина тощо) можливо важко відповісти на це питання без урахування другого та третього параметра.
3. Практичність. Наскільки практичним є лікування або терапія? Дуже безпечна, ефективна, науково-спрямована терапія не є гарною медициною, якщо воно коштує 100 000 доларів за один курс лікування, або вам доводиться щомісяця їздити через півсвіту, щоби її дістати.
4. Докази. Який рівень доказів підтримує терапію? Рівень доказовості може змінюватися від експериментального (немає доказів, але може бути гарною ідеєю) до досвіду клініцистів та звітів про випадки (деякі докази, але можуть бути не підтверджені іншими клініцистами чи вченими) до різних рівнів наукових досліджень, золотим стандартом яких є подвійне сліпе рандомізоване дослідження.
Підхід клінічного лікаря
Підхід лікаря до медичної практики знаходиться в діапазоні між цілісним та відновлюваним поглядом на хворобу.
Відповідно до відновлюваного погляду на медицину, системи організму розглядаються окремо. Отже, якщо ви маєте захворювання, найкращий курс лікування зазвичай спрямований на усунення симптомів цього захворювання, якщо причина не очевидна й не піддається негайному лікуванню.
Цей підхід особливо добре працює в ситуаціях, коли необхідне термінове лікування, наприклад, зашивання рани або порятунок пацієнта від негайної смерті через хворобу.
Цілісні підходи працюють під час лікування хвороб у контексті всього тіла загалом і, зазвичай, способу життя людини. Ці підходи особливо добрі для лікування хронічних захворювань, які зараз займають перше місце в списку причин смерті, як-от серцево-судинні захворювання. Наприклад, вони часто спрямовані на усунення недоліків у харчуванні або навичок способу життя, які є першопричиною хвороби.
Змагання між цілісним і відновлювальним підходом деякі називають «мистецтво медицини проти науки медицини», але я вважаю цю термінологію, яка вводить в оману. Вона має на увазі, що холістичні (цілісні) практики ненаукові, і відновлювальні (або традиційні західні) практики не мають творчого потенціалу або уявлення.
Мистецтво й наука медицини включають науку, творчість, холізм (цілісність) і редукціонізм (відновлення)- всі вони відіграють важливу роль, коли виникає необхідність.
Ідеальний лікар може охопити весь спектр від цілісного до редукціоністського (відновлюваного) лікування. Якісна медицина має охоплювати обидва погляди на хворобу, оскільки найглибші відповіді виникають унаслідок їхнього синтезу.
Стиль, філософія та досвід конкретного лікаря є головними визначальними чинниками в тому, наскільки повно цей спектр буде переданий пацієнтові, але й основний медичний підхід, якого дотримуються деякі лікарі, також матиме великий вплив.
Мета пацієнта
Якщо перший параметр відбиває, насамперед, терапію, а другий — індивідуального лікаря, цей параметр є очікування пацієнта й медичну традицію чи систему медицини, найбільш придатну для досягнення цієї мети.
Багато медичних традицій, які прагнуть середнього рівня здоров’я, не є ні доброю, ні поганою медициною — вони добрі лише настільки, наскільки вони дають своїм пацієнтам: середній рівень.
Їхня головна мета — відвести пацієнта від хвороби до середнього рівня здоров’я, але не обов’язково виходити за його межі. Ідеальним підходом було б не тільки підняти пацієнта із глибин хвороби, а й доставити його до найвищих рівнів оптимального самопочуття.
Висновок
Якісна медицина, а отже, і найкраща медицина, має давати високе оцінювання якості терапії, мати практикуючого лікаря, який дивиться на пацієнта цілісно, скорочуючи за необхідності необхідні компоненти, і завжди прагне до оптимального здоров’я свого пацієнта.
Армен Нікогосян, доктор медицини, практикує функціональну та інтегративну медицину в Southwest Functional Medicine у Хендерсоні, штат Нева. Він має сертифікат із внутрішньої медицини та є членом Інституту функціональної медицини та Медичної академії педіатрії особливих потреб. Його практика зосереджена на лікуванні складних захворювань з особливим акцентом на розлади аутистичного спектру в дітей, а також на хронічні проблеми з кишечником та аутоімунні захворювання в дорослих.