Чому 25 грудня неправильно називати “католицьким Різдвом”

Різдво
25 Грудня 2019, 16:30

25 грудня вже не перший рік в Україні є святковим вихідним днем

Поштівка вирішила нагадати, які церкви святкують Різдво 25 грудня, чому так сталося, і що планується робити з святкуванням 7 січня

Три календарі

Ситуація з різними датами святкування Різдва виникла через календарні розбіжності між церквами західного і східного обряду. Після відмови католиків від юліанського календарю питання стало принциповим.

Юліанський календар було запроваджено ще Юлієм Цезарем у Римській республіці наприкінці 46 р. до н. е. У 325 році Перший Нікейський собор затвердив юліанський календар як обов’язковий для всіх християнських країн.

У XVI столітті папа римський Григорій XIII запропонував реформу календаря, яка мала на меті ліквідувати зсув весняного рівнодення. За період від початку запровадження юліанського календаря виникла різниця в 10 днів порівняно з фактичним днем рівнодення. А дата весняного рівнодення є важливою для визначення дати Великодня.

Таким чином після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Новий календар одразу почав діяти в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Річі Посполитій.

В період боротьби між церквами західного та східного обряду реформа календаря одразу стала політичним питанням.

У 1583 року на соборі в Константинополі православна церква відкинула пропозицію про зміну календаря. Після цього спроби влади Речі Посполитої змусити своїх православних підданих прийняти новий календар були марними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  25 грудня чи 7 січня: коли українцям відзначати Різдво?

Під час революційних подій 1918 року нові влади східноєвропейських країн почали переводити їх на григоріанський календар. Назрівала календарна уніфікація, що не могло не вплинути на позицію православної церкви.

У 1918 році юліанський календар залишився тільки в Румунії, Югославії та Греції, в яких православна церква була проти введення григоріанського календаря. Однак була розроблена модифікація юліанського календаря, яка мала вирішити це конфліктне питання. Новий календар був розроблений сербським астрономом Мілутіном Міланковичем у 1923 році.

У травні 1923 року у Вселенському Патріархаті відбувся собор, який скликав патріарх Мелетій IV. Щоб не приймати григоріанський «католицький» календар було вирішено ввести Новоюліанський календар серба Миланковича.

Вже у 1924 році Вселенський Патріархат, Кіпрський Патріархат, Елладська та Румунська православні церкви перейшли на новий календар. Перехід різних церков на новоюліанський календар не був одночасним. Так, наприклад, Болгарська православна церква перейшла на нього лише у 1968 році.

Хто святкує 25 грудня

Тому не зовсім точно вважати, що 25 грудня є святковим днем лише для католицьких та протестантських церков. Серед православних Різдво 25 грудня святкують Константинопольська (крім монастирів Афону), Елладська, Кіпрська, Олександрійська, Антіохійська, Румунська, Болгарська церкви та Православна церква в Америці.

Православна церква України, Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська церкви і Афонські монастирі святкують Різдво 7 січня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Україна вперше офіційно святкує Різдво Христове 25 грудня

Також 7 січня святкує Різдво Українська греко-католицька церква.

Цікаво, що одна з найстаріших у світі християнських церков – Вірменська апостольська церква святкує Різдво 6 січня. Також у Вірменії 6 січня є державним святом.

Це пов’язано з тим, що Вірменська церква відзначає Різдво одночасно з Богоявленням, як це робили ще ранні християни у третьому столітті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Українське Різдво: усе про святкові традиції

У різних країнах є свої звичаї щодо кількості святкових днів на Різдво.

25 грудня Різдво святкують у США і Португалії.  В деяких країнах Різдво святкують два дні (25-26 грудня). Серед таких країн – Німеччина, Литва, Польща, Фінляндія, Велика Британія, Греція, Угорщина, Іспанія, Італія, Нідерланди, Швеція.

У деяких країнах на Різдво дають три вихідні дні (24-26 грудня). Такий порядок існує у Латвії, Чехії, Словаччині, Данії, Норвегії, Естонії.

І 7 січня державний вихідний у зв’язку з Різдвом мають Грузія, Сербія, Чорногорія, Північна Македонія, Росія.

Ще у двох державах крім України вихідні на Різдво дають і 25 грудня і 7 січня. Це – Білорусь і Молдова.

Два Різдва

Після Революції Гідності та початку російської агресії політики, активісти, віряни українських церков почали частіше висловлюватися про необхідність календарної реформи, яка може послабити ідеологічну прив’язку до Російської православної церкви. Почати вирішили з Різдва.

Виходячи з євроінтеграційних міркувань, 16 листопада 2017 року Верховна Рада призначила свято Різдва на 25 грудня. При цьому 7 січня також залишилося святковим вихідним днем.

У день ухвалення цього рішення тодішній голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив:

“Ми будуємо європейську державу, ми об’єднуємо українську націю – тому вважаю надзвичайно важливим і символічним відзначення Різдва Христового і запровадження вихідного і 25 грудня, і 7 січня. Звільняємось із московської ментальної окупації та повертаємося до родини вільних народів світу!”.

Зазначимо, що поки що не йдеться про зміну церковного календаря. Українські церкви залишаються в межах юліанського календаря. Запровадження державою різдвяних святкувань 25 грудня є першим кроком до наближення країни до календарних традицій європейських країн.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!