Одним із сучасних підходів до нормалізації функцій імунної системи є застосування пробіотиків – лактобактерій та біфідобактерій, які складають природну мікрофлору кишечника. Їхня здатність індукувати активність клітинного й гуморального імунітету доведені експериментально. Сьогодні педіатри рекомендують використовувати пробіотики як неспецифічну профілактику ГРВІ у дітей.
Становлення фізіологічного складу кишкової мікрофлори після народження – тривалий період, який зазвичай триває від півтора до кількох місяців.
Заселення кишечника новонародженого пов’язане з неприємними для нього відчуттями, так званими коліками, які є основною причиною занепокоєння і плачу малюків у цей період.
Читайте також: МОЗ назвало неефективні ліки від грипу та ГРВІ
Проте, це важливий етап не тільки для забезпечення травної функції та місцевих захисних властивостей кишечника. Не так давно були доведені імунорегуляційні властивості кишкової мікрофлори для органів дихання і сечостатевої системи.
Лакто- і біфідобактерії кишечника виробляють речовини, які пригнічують утворення ракових клітин, стимулюють вироблення лізоциму й інтеферону, регулюють роботу клітинного і гуморального імунітету. Зокрема, стало відомо, що нормальна мікрофлора кишечника допомагає боротися з вірусами грипу, активно впливаючи на дозрівання вірус-специфічних Т-лімфоцитів.
Склад кишкової мікрофлори у дитини молодшого віку часто піддається змінам, тому що діти більшою мірою схильні до кишкових інфекцій. Крім того, застосування системних антибактеріальних препаратів порушує нормальний склад бактерій кишечника. Відомо, що після перенесеної кишкової інфекції або застосування деяких антибіотиків, кишкова флора може відновлюватися до трьох років.
Читайте також: Чи можна тренуватись під час застуди?
Дослідження, проведені на лабораторних тваринах, показали збільшення тяжкості перебігу грипу типу А після прийому антибактеріальних препаратів. Також під час клінічних спостережень підтверджено, що при невиправданому застосуванні пероральних антибіотиків тяжкість ГРВІ посилюється.
Отже, доцільність застосування препаратів, які відновлюють кишкову мікрофлору, очевидна. Доведено експериментально, що застосування лакто- та біфідобактерій знижує ймовірність інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту, ГРВІ, органів сечостатевої системи, а також полегшує їхній перебіг, якщо захворювання все ж розвинулося.
Як профілактичний засіб педіатри рекомендують курсове застосування пробіотиків у період сезонних ГРВІ для дітей, які відвідують дитячі заклади. Також рекомендується заздалегідь пройти подібний курс перед адаптацією до дитячого садка. Такий підхід значно знизить ймовірність респіраторних захворювань, або полегшить їхній перебіг.
У період новонародженості рекомендується застосування пробіотиків для інтенсивнішого заселення кишечника. Такий препарат повинен призначити лікар, оскільки форма для застосування у новонароджених буде відрізнятися. Крім того, вкрай важливо, щоб склад бактерій, які отримає малюк, відповідав необхідним нормам якості.