Міністерство охорони навколишнього середовища Естонії запускає програму відновлення в країні популяції білок-летяг. Відомство планує захистити існуючі місця постійного проживання цих тварин і створити як мінімум 25 нових, повідомляє ТАСС.
“Ці тварини заслуговують на увагу та захист, довше тягнути неможливо”, – заявив міністр охорони навколишнього середовища Марко Померантс.
На даний час білки-летяги, які раніше селилися практично у всіх частинах країни, залишилися тільки в деяких лісах на сході. Але і там відомо лише 39 місць їх проживання, а до 2020 року, за оцінками деяких зоологів, ці тварини можуть взагалі зникнути в Естонії. При цьому фахівці вважають стан популяції сприятливим, коли відомо хоча б 250 місць перебування, з яких протягом року постійно використовуються не менше 150.
Щоб виправити ситуацію, міністерство викупить у природоохоронній зоні волості Сонда кілька ділянок землі, на яких буде створено 25 постійних місць проживання летяг.
“Зараз держава витратила близько €65 мільйонів на покупку таких ділянок. За нашими підрахунками, на це піде ще €50 мільйонів. Крім того, державі доведеться компенсувати витрати, пов’язані з захистом білок-летяг – трохи більше мільйона євро”, – сказав Померантс.
Крім того, на ділянках, де селяться ці тварини, збираються заборонити господарську діяльність і користування природними ресурсами. Загалом під свою охорону держава має намір взяти більше 6 тисяч гектарів землі, де живуть летяги.
Критики ініціативи звертають увагу на те, що в ряді регіонів, де держава вирішила взяти білок під охорону, вже запланована видобуток корисних копалин, зокрема сланцю.
“Шахти у волості Сонда – це робота для близько 2200 осіб. Я не хочу детально говорити про цифри, але мова йде не тільки про збитки держави і робочих місць, але й про всю сланцеву промисловість”, – сказав заступник голови правління концерну ВКГ, що виробляє сланцеві маси і хімікати, Мееліс Ельдерманн.
В Міністерстві охорони навколишнього середовища Естонії налаштовані рішуче.
“Білки-летяги під загрозою зникнення. Вони потребують захисту. Ми знаємо, що сланцева промисловість теж на межі вимирання. Може бути, знайдеться відповідне рішення і для видобутку сланцю”, – говорить Померантс.