Як Путін за допомогою «Північного потоку-2» накинув зашморг на Європу – Foreign Policy

Церемонія запуску "Півічного потоку", 8 листопада 2011 року
8 Жовтня 2019, 16:18

Президент Росії Володимир Путін реалізацією проекту газопроводу «Північний потік-2» готується зв’язати Європу по руках і ногах. Новий трубопровід, який постачатиме російський газ в Європу через Балтійське море і Німеччину, не забезпечить енергетичної безпеки, а зробить Євросоюз більш залежним від примхливої Росії.

Таку думку висловили оглядачі видання Foreign Policy.

Офіційне обґрунтування проекту полягає в тому, що Європі потрібно більше газу, і це найкращий спосіб його отримати. Проте трубопровід в поєднанні з іншими запланованими проектами фактично зменшить експортні можливості Росії.

Хоча «ПП-2» обіцяє «подальшу диверсифікацію енергетичних маршрутів до Європи», він фактично сконцентрує експорт російського газу в єдиний трубопровідний коридор у Балтійському морі, де він обійде Україну і зменшить транзит газу цією країною до 10% поточної пропускної здатності.

Здається дивним, що європейські лідери, стурбовані енергетичною безпекою та економічним станом свого партнера – України, вітають «Північний потік-2». Однак деякі європейські політики згодні з обіцянками Кремля, що цей проект не завдасть шкоди інтересам України. Однак це навряд чи. Путін раніше вже використовував газопроводи і «Газпром», щоб нашкодити Європі і Україні, і швидше за все, він зробить це знову.

При цьому «Газпром» планує вивести з експлуатації експортні трубопроводи сумарною потужністю в кілька разів вищою, ніж буде в «ПП-2», тому поставки газу в Європу зовсім не збільшаться, а зменшаться.

Згідно з «програмою оптимізації» «Газпрому», компанія знизить пропускну здатність трубопроводів, що постачають газ до російсько-українського кордону, до 10-15 млрд кубометрів на рік.

Іншими словами, після будівництва «ПП-2» загальна потужність експорту російського газу в Європу зменшиться на 85 млрд куб. м на рік.

Оскільки «Північний потік-2» тепер сконцентрує російський експорт за єдиним маршрутом, Європа також буде більш вразливою перед перебоями з поставками, які можуть бути викликані як аваріями, так і примхами Путіна.

Ліквідуючи український маршрут транзиту газу – єдиний зі значними потужностями ПСГ – «Газпром» не зможе компенсувати дефіцит газу в Європі, наприклад, в разі відключення норвезьких поставок чи інших непередбачуваних обставин.

Для відновлення наземного трубопроводу може знадобитися 1-3 дні, тоді як для ремонту підводної лінії знадобиться набагато більше часу через обмежену кількість суден, здатних виконувати цю роботу.

Але сам Путін може бути значно більшою небезпекою. Попередня практика показує, що він більш ніж готовий використовувати трубопроводи для політичного впливу. Після введення в експлуатацію «Північного потоку 1» він хотів зберегти жорсткий контроль над поставками газу в Україну, урізавши їх, коли країна розлютила його.

Але коли Європа оголосила, що буде перепродувати російський газ назад в Україну за нижчою ціною, ніж пропонувала Росія, Путін розлютився і в червні 2014 року погрожував покарати причетні сторони – австрійські, німецькі та словацькі фірми – за рахунок скорочення їм поставок російського газу.

Незважаючи на погрози Путіна, продажі газу тривали. Влітку газ не такий важливий, тож Путін почекав до осені і наказав «Газпрому» скоротити денні потоки російського газу, які надходили в Європу по його газопроводу «Північний потік-1» через Україну на 50%. Справа ніколи не передавалася в арбітражний суд, тож Путін діяв як суддя і кат.

Цей гамбіт призвів до втрати «Газпромом»  доходів у розмірі $5,5 млрд і штрафів в $400 млн. На жаль для Кремля, зима була теплою, а дефіцит в Європі був компенсований збільшенням поставок з Норвегії.

Але, як зазначає автор статті, для Путіна це питання значно важливіше, ніж $6 млрд і репутація «Північного потоку». Для нього було важливо продемонструвати, що він може перервати поставки в Європу, коли захоче.

І тепер, коли його плани з будівництва «Північного потоку-2» будуть виконані, він зможе в короткі терміни припинити понад 80% поставок російського газу в Євросоюз.

Раніше ми повідомляли, як  Єврокомісія очікує, що Німеччина застосує нове законодавство проти «Північного потоку-2»

Нагадаємо, партнер «Газпрому» Wintershall заявив, що газ може сильно подорожчати, якщо Росія відмовиться від транзиту через Україну.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!