Що насправді стоїть за люттю Трампа до Зеленського – і що це означає для України

Трамп Зеленський сварка
4 Березня 2025, 14:51

Розлючений до нестями, він нахилився вперед і розмахував пальцем, звертаючись до лідера країни, що потерпає від російської агресії: «Ви граєте в карти, ви граєте на життя мільйонів людей». Але коли Дональд Трамп вибухнув гнівом на Володимира Зеленського, справа була не лише в політиці – це було особисте.

Як і в будь-якій мафіозній історії, їхні стосунки отруєні бізнесом – точніше, бізнесом, пов’язаним із Росією. Однак вважати, що симпатії Трампа до Москви пояснюються лише його неприязню до Зеленського, було б небезпечною ілюзією. Все набагато гірше.

Читайте також: Зеленський розкрив потворну правду про Трампа — президента-хрещеного батька

Трамп симпатизує Путіну, з яким, за його словами, поділяє досвід змови – коли Кремль звинувачували у втручанні в президентські вибори у США 2016 року. І Трамп ненавидить Зеленського за те, що той не допоміг йому атакувати Джо Байдена під час виборчої кампанії 2020 року.

«Послухайте, Путін пережив зі мною справжнє пекло – на нас влаштували фальшиве полювання на відьом, коли використали його і Росію, Росію, Росію, Росію», – розпалювався Трамп, виступаючи разом із сенатором Джей Ді Венсом, своїм кандидатом у віцепрезиденти.

«Це була афера, пов’язана з Гантером Байденом і Джо Байденом. Гіларі Клінтон, брехливий Адам Шифф – це все була махінація демократів. А Путін змушений був через це пройти. Але війни не сталося. Він витримав усе це».

Трамп Путін

Іншими словами, Трамп дає зрозуміти: його зв’язок із Путіним триває ще з часів, коли Кремль намагався допомогти йому увійти в Білий дім.

Читайте також: Від рятівника до Юди… Як поворот Трампа до Росії також ставить під загрозу США

Зеленський же, на думку Трампа, виявився зрадником, бо не відкрив розслідування щодо бізнес-угод Гантера Байдена в Україні у 2019 році. Джо Байден на той час уже був основним кандидатом від демократів на виборах 2020 року.

Тоді Трампа піддали імпічменту в Конгресі через підозру в шантажі – він нібито погрожував заморозити $400 мільйонів військової допомоги Україні, якщо Зеленський не допоможе йому в боротьбі з демократами. Сенат виправдав його, але репутаційна шкода була завдана.

Отже, з Зеленським у Трампа особистий конфлікт. Але його антиукраїнська кампанія триває вже давно.

Ще у 2018 році, коли Зеленський ще не був президентом, Трамп заявив лідерам G7, що підтримує російську анексію Криму, адже «там усі говорять російською». Пізніше він наполягав на поверненні Росії до G7/G8, з якої її виключили після анексії.

Сьогодні він фактично прийняв усі ключові вимоги Кремля щодо «мирного врегулювання» в Україні ще до того, як почалися будь-які переговори. Трамп уже виключив можливість повернення всіх окупованих територій, участь НАТО у миротворчій місії, присутність України на переговорах та її майбутнє членство в Альянсі.

«Хто знає, – знизав він плечима, – може, одного дня Україна стане російською».

Він схвалює прагнення Путіна до «теплих відносин» і відкрито говорить про відновлення бізнесу з Москвою, попри жорсткі санкції.

Ба більше, Трамп заявив, що не буде автоматично захищати країни НАТО у разі нападу Росії. А його соратник Венс неодноразово підривав відносини США з Європою та Великою Британією, заявляючи, що «європейці борються проти свободи слова».

Прихильники Трампа намагаються представити це як «стратегічний хід» – мовляв, він просто хоче змусити Європу більше платити за власну оборону та відірвати Росію від Китаю.

Але проблема в тому, що відбувається зовсім не це.

Найімовірніше, свідомо чи несвідомо, Трамп виконує те, що вигідно Кремлю. Він розколює Захід.

Путін хоче бачити слабкий Захід і роздроблене НАТО. Він хоче відірвати Америку від Європи.

Він уже радів Brexit, який послабив ЄС, а також антиєвропейській політиці Угорщини та Словаччини.

А тепер європейські лідери вперше серйозно замислюються: а чи можна ще довіряти Америці? І чи не прагне її лідер зробити США більш схожими на Росію?

Вони дивляться на Америку і бачать країну, яка воює сама з собою. Якби Путін хотів ослабити США, він, напевно, прагнув би позбутися голів розвідки та армії – і саме це робить Трамп.

Ілон Маск, ще один союзник Трампа та симпатик Путіна, який підтримує ультраправі рухи у Європі, допомагає зачищати державний апарат США.

Він знищив можливості Америки просувати західні цінності, ліквідувавши USAID. Його люди отримали доступ до фінансових даних мільйонів федеральних службовців.

Демократія тримається на суспільному договорі з державними інституціями. Коли цей договір руйнується – руйнується і сама демократія.

І саме цього хоче Путін.

Британський політик Пітер Мендельсон розкритикував Зеленського, закликавши його «налагодити відносини з Трампом». Але він не зрозумів головного.

Це був не просто конфлікт між двома лідерами.

Це був конфлікт між двома світами.

І справа не лише в особистих образах – це стратегічний зсув США у бік Росії.

Opinion by Sam Kiley, What really lies behind Trump’s fury with Zelensky – and what it means for Ukraine

Джерело:

The Independent

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!