Кожному знайоме відчуття втоми і важкості в ногах. Буває, що під вечір ноги болять, набрякають, гудуть… Одна справа, якщо це сталося після довгого дня роботи на городі чи багатогодинної прогулянки пішки. Якщо ж неприємні відчуття турбують регулярно, варто уважніше прислухатися до свого організму.
За статистикою, майже кожна третя людина на планеті страждає на хронічну венозну недостатність. Як вчасно розпізнати наближення хвороби? Які є сучасні методи лікування? Як запобігти розвиткові варикозного розширення вен? Свої поради та рекомендації дають провідні спеціалісти Державної наукової установи “Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини” судинний хірург, кандидат медичних наук Юрій ГУПАЛО і судинний хірург, лікар ультразвукової діагностики, кандидат медичних наук Олена ШВЕД.
Причини варикозу
– А які, власне, функції виконують вени?
О.Ш.: – Функція вен полягає у відтоку крові. Якщо артерії несуть кров від серця до тканин і органів, то вени мають повертати кров від органів, зокрема, від кінцівок, знову до серця. Кров має весь час циркулювати, аби збагачуватися киснем і поживними речовинами. При захворюванні вен зворотній рух крові уповільнюється, кров застоюється в кінцівках.
– Чому від варикозу частіше страждають жінки?
О.Ш.: – По-перше, це обумовлено гормонально. По-друге, під час вагітності підключається ще й механічний фактор. Вени, які йдуть від ніг, збираються в тазу і далі впадають у нижню порожнисту вену, яка знаходиться за черевною порожниною. Плід, який росте в животі матері, частково стискає цю порожнисту вену і уповільнює рух крові від кінцівок до серця. Провокуючим фактором для розвитку варикозної хвороби є також довге стояння без руху. Тобто це професійне захворювання перукарів, вчителів, кухарів, лікарів-хірургів.
– А чому довге стояння провокує розвиток хвороби?
О.Ш.: – Під дією сили тяжіння кров притягується вниз до землі. Серце допомагає артеріальній крові рухатися від серця до периферії, а ось назад вже ні – в ногах серця немає. Але “другим серцем” в організмі людини, “венозним серцем” називають м’язи гомілок. Вони допомагають виштовхувати кров до серця. Щоб гомілкові м’язи скорочувалися, потрібно ходити.
Ю.Г.: – Підніматися крові вгору допомагають венозні клапани. Вони виконують роль замків: коли кров проходить через клапан, він закривається і не пропускає її назад.
– Які симптоми варикозної хвороби?
О.Ш.: – Варикозна хвороба не завжди одразу проявляється болем. Спочатку може з’являтися важкість в ногах, набряклість, особливо у другій половині дня, після тривалого стояння. Людина помічає під шкірою розширені вени.
– Тобто вени стають помітними вже на початковій стадії?
О.Ш.: – Розвиток хвороби буває різний. Іноді з’являються вени, але нічого не болить. Іноді навпаки: вен не видно, але людина відчуває важкість у ногах. Це рідко коли виражений біль, скоріше відчуття розпирання, набряклості, те, що ми називаємо “важкі ноги”. Всі ці неприємні відчуття можуть з часом минути і проявитися згодом вже наступним етапом – розширеними венами.
Профілактика
– Що призначають на початковій стадії варикозу і що Ви радите для профілактики хвороби?
О.Ш.: – Під час фізичних навантажень, або ж тоді, коли доводиться довго стояти, ми рекомендуємо носити компресійний трикотаж (колготи, панчохи, гольфи).
Та найголовніше – це правильний спосіб життя. Шкідливо довго сидіти, стояти, піднімати важке. Потрібно побільше рухатися. Серед науковців є думка, що варто проходити не менше 2000 кроків на день. Якщо людина робить правильний крок, м’язи гомілки скорочуються і допомагають вені виштовхнути порцію крові.
– Що означає правильний крок?
О.Ш.: – Якщо в людини немає захворювання суглобів, плоскостопості, тоді скорочення м’язів відбувається в повному обсязі і виштовхується повна порція крові. Якщо ж є якесь порушення, то гомілковий м’яз скорочується неправильно, частина волокон м’яза залишається нерухомою. У такому разі вени гомілки спорожнюються не повністю і не вся кров повертається назад до серця. Має значення й взуття. Шкідливі як високі підбори, так і пласка підошва.
– В аптеках дуже широкий асортимент різноманітних мазей і гелів для ніг. Чи корисно їх застосовувати?
О.Ш.: – Немає даних, які б доводили ефективність застосування мазей, гелів чи якихось інших місцевих засобів для профілактики або лікування варикозної хвороби. Є таблетовані препарати – венотоніки – які впливають на стінку вен. Діюча речовина в них, як правило, діосмін. Ось вони впливають на стінку вени, підтримуючи її пружність та еластичність. Є міжнародні дослідження, які доводять ефективність цих препаратів. Ми призначаємо їх як елемент комплексного лікування, іноді для профілактики. А от щодо мазей і гелів, то особисто я вважаю, що призначення цих місцевих засобів просто б’є по гаманцю пацієнта, відволікає його від мети лікування. Помазали – стало легше, але лише на деякий час. Зняли симптом, але не звернули увагу на причину.
Лікування
– Як лікують варикозне розширення вен?
Ю.Г.: – Найперше, потрібно пройти ультразвукову діагностику. При обстеженні лікар визначає, чи потрібна операція. Якщо клапани у вені вже не працюють, то ефективним лікуванням буде лише хірургічне втручання. Пацієнти мають розуміти, що помітні вени на ногах – це не косметична проблема, не можна просто видалити вени, які неестетично виглядають. Операція направлена не на видалення вен, а на корекцію кровотоку – венозного відтоку.
– Тобто одну вену видаляють, а інші беруть на себе її функції?
Ю.Г.: – Суть операції в тому, щоб видалити патологічні вени, які не беруть участі в кровообігу, в яких застоюється кров, і направити кровоток по здорових венах. Провівши ультразвукову діагностику, просто на нозі малюємо карту вен, де стрілочками вказуємо напрямок, куди кров рухається зараз і куди ми хочемо, щоб вона рухалася після операції. Мета – зробити так, щоб вона рухалася у правильному напрямку – з ноги до серця.
Акцент
Кожен має право обирати, якими методами йому лікуватися. Але передусім пацієнту потрібно пройти обстеження, щоб з’ясувати, має він варикозну хворобу чи ні. Може, це взагалі не вени болять.
Рецепт
Найголовніше – це правильний спосіб життя. Шкідливо довго сидіти, стояти, піднімати важке. Потрібно побільше рухатися. Серед науковців є думка, що варто робити не менше 2000 кроків на день. Якщо людина робить правильний крок, м’язи гомілки скорочуються і допомагають вені виштовхнути порцію крові.
Порада
Народні методи
– Є чимало народних методів лікування варикозної хвороби. Які з них Ви вважаєте ефективними?
Ю.Г. – Я за своє життя ще не бачив, щоб варикоз вилікували народними методами. Всі п’явки, бджоли, мед, уколи – неефективні. Ми ж науковці, ми орієнтуємося на ступені доказової медицини. Немає нічого поганого в тому, що людина хоче сама собі чимось допомогти. Набагато гірше, коли пацієнт клює на різноманітні рекламні акції на кшталт “Лікування за три дні”, “Найефективніший спосіб без операції”. Пацієнт платить гроші, довго лікується – і все безрезультатно. Тому що є дуже багато способів пом’якшити симптоми, але ефекту від такого “лікування” немає. Наприклад, такий ефект дають п’явки. Їх можна замінити на будьякий мазьовий препарат і прийом анальгетиків – результат буде той самий. Та п’явка може ще й зашкодити – спричинити трофічні виразки.
– Чи є все ж народні методи, які принаймні не шкодять? Наприклад, часто застосовують кінський каштан?
Ю.Г. – З каштанів є й медичні препарати, які впливають на згортання крові. Це найбільш м’який препарат, який, в принципі, можна застосовувати, але не в великих дозах і не самому.
О.Ш. – Так, є лікарі, які знають патогенез хвороби і користуються тим, що пацієнт цього не знає. Кожен має право обирати, якими методами йому лікуватися. Але передусім пацієнту потрібно пройти обстеження, щоб з’ясувати, має він варикозну хворобу чи ні. Може, це взагалі не вени болять. В нозі є суглоби, нерви, м’язи, ще багато структур, які можуть боліти. Людина буде пити каштан чи мазатись чимось, а в неї тим часом зрітиме якась інша проблема. Тобто перший крок – це ультразвукове обстеження, на якому виявлять, чи є хвороба і на якій стадії. Пацієнт має розуміти, які в нього перспективи, і тоді вже обирати метод лікування. Та якщо він вирішує користуватися якимись народними методами, то найголовніше, щоб вони були не інвазивні. Якщо людина буде прикладати до себе каштан, то, принаймні, шкоди від цього не буде. А якщо в вени почати колоти якісь несусвітні суміші, то від цього є пряма шкода. Чому у нас негативне ставлення до народних методів лікування? Бо розгрібати усю цю шкоду, виправляти все доводиться зрештою нам. Людина потім приходить від цих “цілителів”, які кололи, видаляли, викручували, прошивали… А час вже втрачено. Людина має бути обізнана, тому ми закликаємо спочатку обов’язково пройти ґрунтовне обстеження, зробити ультразвукову діагностику, а вже потім вирішувати, як лікуватися.
Газета “ПОШТІВКА”