Україна відкриває ринок землі сільськогосподарського призначення, паралельно впорядковуючи своє земельне законодавство, зокрема й податкове. Одна із законодавчих ініціатив, запропонована партією влади “Слуга народу”, полягає в істотному збільшенні земельного податку.
Верховна Рада готується ухвалити законопроект, яким, зокрема, планується значно збільшити податок на землю.
Йдеться про законопроект №3131 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції”. Авторами документа є 35 народних депутатів, в тому числі велика група з партії влади “Слуга народу”.
Законопроект передбачає введення мінімальної ставки податку на користування землею, незалежно від того, який вона приносить дохід (і чи приносить взагалі) її власнику.
Кризовий менеджмент від “Слуг народу”
Податок на землю існує і сьогодні, проте, якщо поки що доводиться платити близько 150 гривень за один гектар, то після набуття чинності цим законом податок збільшиться приблизно вдесятеро.
Прихильники законопроекту вказують на те, що значна частина власників землі використовують її з комерційною метою неофіційно, а прийняття документа змусить їх платити податки. Власне, ця мета і винесена в назву законопроекту.
При цьому ті, хто вирощує на землі продукцію для продажу і робить це офіційно, платить податок на одержуваний від цього дохід. Крім того, є й ті, хто, або взагалі нічого не виробляє, або робить це не для продажу, а виключно для власних потреб. Але всі вони будуть змушені платити по 1500 гривень за кожен гектар, який перебуває в їхній власності (враховуючи, що середньостатистичний пай становить 4 гектари, загальна сума для сплати буде 6000 гривень).
Внесений в Раду в кінці лютого документ був рекомендований профільним парламентським комітетом до прийняття в першому читанні, проте з початку червня ніякого руху по ньому не спостерігається. Можливо, до літніх канікул його не приймуть і навіть не розглянуть, але, рано чи пізно, народні обранці до нього повернуться.
А це загрожує серйозними проблемами.
Читайте також: Стало відомо, як зареєструвати право власності на земельний пай
Як заявив у коментарі “Апострофу” експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ, даний законопроект є своєрідним ноу-хау “слуг народу”, оскільки зараз по всьому світу знижують фіскальний тиск в умовах безпрецедентної кризи, а в Україні вирішили ввести новий податок. “Наші економісти навряд чи найближчим часом отримають Нобелівську премію, але за Шнобелівську зможемо поборотися – “Слуги народу” зробили потужну заявку на Шнобелівську премію”, – підкреслив експерт.
Мета – знищити
Але це, так би мовити, лірика. Головне – суть закону.
Очевидно, що його положення б’ють по дрібних фермерах, перш за все, одноосібниках та сімейних підприємствах (не кажучи вже, як було сказано вище, про тих, хто володіє землею, але не веде на ній господарську діяльність).
При цьому законодавці не хочуть помічати такі фактори, як посуха, повені, навали шкідників. А ще можуть обвалитися ціни на сільгосппродукцію на світових ринках, може загинути урожай. Так, у травні цього року всю країну сколихнула трагічна історія фермера Володимира Сердюченка з села Шевченкове Кілійського району Одеської області, який звів рахунки з життям через загибель урожаю.
Але, навіть якщо ніяких форс-мажорів не станеться, щоб мати гроші для сплати податку, селяни будуть змушені вичавлювати із землі всі соки. “А це буде призводити до ще більш хижацького використання земельного ресурсу”, – говорить Олексій Кущ.
Хоча і це навряд чи допоможе, а тому дрібні й навіть багато середніх господарств будуть поставлені перед необхідністю продавати свої землі. “Крім того, це призведе до різкого дисконтування вартості оренди”, – додав експерт.
Заступник директора ProAgro Group Марія Колесник згодна, що законопроект призведе “до перерозподілу земельного банку”. “Однак, хто від цього виграє, сказати складно”, – сказала вона виданню.
Колесник не думає, що земельні паї одноосібників та інших дрібних господарств будуть масово скуповувати великі холдинги – на її думку, це, швидше, будуть земельні спекулянти, які з’являться з відкриттям ринку землі.
При цьому закон створює ризик руйнування дрібних фермерських господарств.
За словами глави “Союзу українського селянства” Івана Томича, цей закон спрямований на “вигнання українських селян із української землі”. “Це взагалі проти будь-якого здорового глузду, не кажучи вже про економічну суть. Усі цивілізовані країни світу підтримують дрібних фермерів. А ми системно знищуємо їх – і скоро зовсім знищимо”, – заявив він.
Земельні наділи, які фермери продаватимуть, часто за безцінь, стануть легкою здобиччю для великих компаній і холдингів. “Це буде одним із елементів захоплення землі – вигнання економічними методами, шляхом репресій”, – говорить Томич.
Із цим згоден Олексій Кущ. За його словами, реальна мета закону якраз і полягає в руйнуванні дрібних фермерських господарств та одноосібників. “У соціально-економічному обгрунтуванні можна про це прямо написати, тому напишуть якусь дурницю. А насправді мета саме така”, – вважає експерт.
Поспішати не треба
До речі, проти законопроекту або, точніше, проти його прийняття в даний час і в цьому виді виступив днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль. “Ця ідея на сьогодні, я вважаю, передчасна – в умовах кризи, в умовах, коли фермери просять підтримки від держави, збільшувати орендну плату не зовсім коректно. Ми через профільне міністерство і профільний комітет будемо просити донести цю думку до парламентаріїв, щоб вони таке рішення під час кризи і під час складнощів із роботою в агросфері передчасно не приймали”, – заявив він.
Нардепи також готові підкоригувати документ – зменшити ставки податку, розтягнути його введення в часі (насправді, улюблений метод народних обранців).
Але питання в тому, а чи потрібен в принципі такий закон?
“Навіщо ідіотський закон робити менш ідіотським?” – каже Олексій Кущ, і з ним в цьому складно не погодитися.
Віктор Авдєєнко
Апостроф