…А народу й досі розказують байки про бідну Україну. Якщо така бідося, то яким чином за рахунок нашої країни офшори збагатилися на шалені гроші? І коли «пливли» з України «зелені» мільярди, владні й правоохоронні структури цього не бачили. Не знали. Не чули.
За підрахунками міжнародних експертів, за 10 років – із 2003-го по 2014-ий, – з України в офшори «викачали» близько 116 мільярдів доларів. Натомість, за весь час незалежності наша країна отримала від Міжнародного валютного фонду 28 мільярдів доларів. Вражаюча різниця! Порівняно із згаданою сумою, кредити від МВФ – зовсім незначні.
На жаль, повернути виведені з країни гроші, фактично, неможливо. Лише якась частина надходить у вигляді закордонних інвестицій.
Наскільки заможніше жила б Україна, якби ці мільярди працювали на вітчизняну економіку! І не треба було б платити великих відсотків за позичені у світу кошти.
А влада знову «ощасливила» українців фінансовою новиною: Європарламент погодив виділення нашій країні четвертого траншу макрофінансової допомоги у розмірі одного мільярда євро. Та чи варто цьому радіти? Уже кожен українець боргує світовим позичальникам 1750 євро. І цей новий мільярд ще збільшить наші з вами борги.
Після рішення європарламентарів, загальний борг України збільшився до майже 80 мільярдів доларів і склав 80 відсотків внутрішнього валового продукту.
Цікаво, що найменшими боржниками в Євросоюзі є країни Балтії. Держборг Латвії складає лише 39 відсотків ВВП, Литви – 37 відсотків. А в Естонії цей показник найнижчий в ЄС – усього вісім відсотків.
Тим часом, провідні економісти країни написали відкритого листа, у якому зазначили: Україну може спіткати економічна криза та борговий зашморг. Вони стурбовані, що гривня може суттєво впасти. У результаті, українці ще більше зубожіють. А все через те, що до 2020 року наша країна повинна виплатити кредиторам 10 мільярдів доларів боргу. Але… таких грошей держава не має. Вся надія на транші від МВФ. Позичити-віддати-позичити…
Можна взяти гроші у приватних кредиторів, пояснили експерти на телеканалі «24», але відсотки у такому випадку в рази більші, ніж у МВФ. Є ще один вихід: скоротити видатки держави на пенсії, зарплати, освіту, медицину, оборону. Проте уряд на непопулярні кроки перед виборами не зважиться. Людям і без того не солодко живеться.
Знову ж спадають на думку виведені в офшори 116 мільярдів. Що, порівняно з цією гігантською сумою, 10 мільярдів «зелених»?!
Експерт Реанімаційного пакета реформ Денис Бродський зазначив: аби не потрапити в економічну яму, треба отримати гроші від МВФ. Та для цього слід виконати вимоги Фонду. Одна з них дуже болюча для кожного українця – суттєве підвищення тарифів.
То чи варто дивуватися, що слідом за молодими українцями, які подалися на закордонні заробітки, їдуть на чужину й ті наші співвітчизники, яким залишилося до пенсії 10-15 років. Розуміють: удома не доробляться на гідну оплату заслуженого відпочинку. Отримувати ж пенсійні виплати, хай і невеликі, але за європейськими стандартами, набагато краща перспектива, аніж очікувати рідної реформованої пенсії.
За словами HR-експерта сайту rabota.ua Тетяни Пашкіної, такий вид заробітчанства поки що не є масовим, але подібних випадків стає все більше.
До речі, у розмовах люди, яким залишається до заслуженого відпочинку кілька років, зізнаються: їх бере страх. Від пенсійних реформ. Мізерних виплат. Дороговизни продуктів і комуналки. Невизначеності. Тобто, якщо громадяни багатьох країн на пенсії подорожують, відпочивають, насолоджуються життям, то українці пенсійного віку через соціальну незахищеність бояться.
А за десять років праці на чужині, навіть без кваліфікації, можна заробити 300-400 євро пенсії. Це не 1373 гривні мінімалки, яку отримують багато українців. І не 1435 гривень, які вони отримають з 1 липня.
Цікаво, в якому році розмір мінімальної пенсії сягне двох тисяч?
Наш день