За борги з «комуналки» послугу можуть відключити тільки через суд, обмежень на виїзд немає – експерт

вода
12 Жовтня 2017, 00:16

Через заборгованість за спожиті комунальні послуги постачальник може відключити послуги українцям тільки в судовому порядку, обмежень на виїзд за кордон для боржника немає.

Таку думку висловив експерт з питань ЖКГ Тарас Галайда на прес-конференції.

«Воду холодну, питну, відключати законодавство забороняє. Причому відключати від інших послуг можна тільки безпосередньо самого боржника. Якщо у надавача послуги немає технічної можливості – боржник не відкрив двері, не пустив його в квартиру, перешкоджає, – часто вдається до відключення або всього стояка, або всього під’їзду, або всього будинку, таким чином, шантажує людей. Це є незаконним», – пояснив експерт.

За його словами, за незаконне відключення законодавство передбачає компенсацію – за весь період недоотриманих послуг, плюс до цього, споживач в судовому порядку може відшкодувати матеріальну та моральну шкоду.

Т. Галайда додав, що відключенню боржника від послуг газо- і гарячого водопостачання повинно передувати письмове повідомлення про таку можливість – не менше, ніж за три доби. Якщо ж на момент відключення борг погашений, то відключення не повинно відбутися. При цьому юрист підкреслив, що представники постачальника послуг не мають права ламати двері боржнику, що чинить опір – вони можуть діяти тільки через суд.

«Маючи борг за комуналку, за кордон виїхати можна, ніхто не має права перешкоджати вам в цьому. Обмеження може бути накладено тільки на стадії виконання самого судового рішення», – додав експерт.

Нагадаємо, в Україні запрацювали приватні виконавці, які займуться боргами українців. Почнуть з банківських кредитів, але правозахисники побоюються, що дійдуть і до комунальних боржників. Тим більше, що коло носу новий опалювальний сезон.

Довідка Поштівки

Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» можливість припинення постачання води населенню за заборгованість за спожиті послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення не передбачена взагалі, а для інших споживачів (крім населення) передбачене лише обмеження до екологічної броні питного водопостачання.

Пунктом 3 статті 16 Закону «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу на:

1) перерву для проведення ремонтних та профілактичних робіт виконавцем/ виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад, правилами технічної експлуатації і користування;

2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок і закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями, виходячи з кліматичних умов;

3) ліквідацією наслідків, пов’язаних із дією непереборної сили.

Тобто, Закони «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги» не надають права підприємствам водопостачання припиняти населенню постачання питної води.

При цьому відповідно до статті 48 Закону «Про питну воду та питне водопостачання», спори з питань питного водопостачання (включаючи примусове стягнення заборгованості за спожиті послуги) розглядаються у судовому порядку.

Відповідно до роз’яснень Антимонопольного комітету України дії підприємств централізованого водопостачання, які полягають у відмові споживачам від реалізації послуг централізованого водопостачання шляхом відключення абонентів приватного сектору (фізичних осіб) від мереж централізованого водопостачання з підстав, не передбачених вимогами чинного законодавства, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем, а саме: повна відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання (п. 5 ч. 2 статті 13, п. 2 статті 50 Закону «Про захист економічної конкуренції»).

Відповідно до п.2 статті 50, ч.2 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за зловживання монопольним становищем накладається штраф у розмірі до десяти  відсотків  доходу суб’єкта господарювання від реалізації послуг за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

До прикладу, за аналогічне правопорушення, пов’язане із незаконним відключенням споживачів від водопостачання за борги, рішенням Антимонопольного комітету України від 11 жовтня 2011 року було накладено штраф у розмірі 68 тисяч гривень на міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал».

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!