Європарламент може надати роботам правовий статус

12 Січня 2017, 12:58

Депутати Європарламенту будуть голосувати за перший законопроект щодо того, як людина взаємодіятиме зі штучним інтелектом і роботами.

Світ на порозі “нової індустріальної” революції роботів, вказано у документі Євросоюзу.

Євродепутати мають вирішити, чи слід надавати роботам правовий статус “електронних осіб”.

Розробники повинні переконатися, що в кожного робота має бути функція блокування, яка дозволятиме вимикати робота в разі потреби, рекомендує ЄС у законопроекті.

У свою чергу користувачі повинні користовутися роботами “без ризику фізичної або психологічного шкоди”, – попереджає ЄС.

У документі сказано, що роботи, боти, андроїди та інші форми штучного інтелекту готові “розв’язати нову індустріальну революцію, яка, ймовірно, торкнеться всіх аспектів життя суспільства”.

Нове покоління роботів має потенціал для “практично необмеженого процвітання”, це також викликає питання щодо майбутнього розподілу роботи.

Стосунки людей з роботами піднімають питання приватності особистого життя, людської гідності (зокрема, щодо догляду за роботами) та фізичної безпеки людей у випадку, якщо системи роботів вийдуть з ладу або зазнають кібератаки.

У доповіді визнається ймовірність того, що вже протягом кількох десятиліть штучний інтелект може перевершити інтелектуальні можливості людини.

Якщо не продумати все належним чином, це “стане викликом для здатності людства контролювати своє власне творіння – отже, і для його здатності розпоряджатися своєю долею та забезпечити виживання виду”.

Усе це відсилає нас до наукової фантастики, зокрема правил письменника Айзека Азімова щодо того, як мають діяти роботи, якщо і коли вони стають самосвідомістю. Його закони поширюватимуться на дизайнерів, виробників та операторів роботів.

Правила наступні:

  • Робот не може заподіяти шкоду людині або своєю бездіяльністю допустити, щоб людині завдали шкоди;
  • Робот має виконувати накази людей окрім випадків, коли такі накази суперечать першому правилу;
  • Робот повинен захищати своє існування, якщо такий захист не суперечить першому чи другому закону.

При дослідженні роботів Євросоюз також рекомендує враховувати основні права людей та проводитися в їхніх інтересах.

Проектувальникам буде потрібно зареєструвати своїх роботів, а також забезпечити доступ до їхнього коду, щоб мати можливість розслідувати нещасні випадки та пошкоджень, завдані ботами. Дизайнери також будуть змушені затверджувати нові форми роботів в комітеті з етики.

ЄС закликає створити европейське агентство з робототехніки та штучного інтелекту, яке зможуть забезпечити технічну, етичну і нормативну експертизу.

У світлі численних досліджень того, скільки робочих місць можуть забрати роботи чи інші форми штучного інтелекту, країнам-членам доведеться розглянути питання про введення загального базового доходу для громадян, який забезпечуватиметься державою.

У документі також розглядаються правові зобов’язання роботів і передбачається, що вони мають бути пропорційними до рівня автономії робота та його функцій.

“Чим кращу здатність до навчання має робот, чим більше автономії він має, тим більшою має бути відповідальність його вчителя і тим довше знадобиться часу на його навчання “, – сказано в документі.

У майбутньому виробникам і власникам роботів потрібно буде оформлювати страховку, яка дозволятиме компенсувати шкоду потенційно заподіяну їхнім роботом.

Якщо депутати Європарламенту проголосують за закон, його передадуть на розгляд до урядів країн для обговорення та внесенні правок.

Документ стане законом після схвалення його членами Євросоюзу.

Джерело:

BBC Україна

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!