З віком колір зубів може стає темніше і жовтіше, проте в цьому не винне старіння. Емаль змінює колір під впливом харчів, які вживає людина.
За словами стоматологів, в більшості випадків зуби починають жовтіти через каву або чай. Спеціалісти рекомендують після кожного вживання цих напоїв ретельно полоскати рот.
Також фарбувати емаль в різні відтінки можуть:
- буряк;
- вишня;
- вино;
- газовані напої;
- томатні соуси;
- чорниця;
- порічка.
Після вживання цих харчів фахівці також радять полоскати рот. Занадто часто чистити зуби вони не радить, оскільки в процесі частого використання зубної щітки емаль пошкоджується занадто сильно.
Читайте також: Стоматологи назвали найшкідливіші для зубної емалі харчі
Стоматологи вказують на три основні групи речовин, які мають здатність змінювати колір зубної емалі:
- Хромогени. Це з’єднання, до складу яких входять пігменти. Вони прекрасно осідають на емалі зуба.
- Таніни. Рослинні речовини, що володіють дубильним ефектом і полегшують проникнення хромогенів в зубну емаль.
- Кислоти. Ці сполуки входять до складу їжі і розм’якшують емаль, сприяючи потрапляння всередину неї хромогенів, посилених танинами.
Колір зубів може змінюватися в результаті внутрішнього або зовнішнього фарбування. Коли говорять про внутрішньому зміні кольору зубів, мають на увазі якесь глобальне вплив на здоров’я людини в цілому або хвороба тканин зубів. наприклад:
- Спадкові причини. При цьому розвиваються коричневі і чорні смуги і плями на поверхні зубів, які пов’язані з вродженими вадами освіти дентину і емалі.
- Метаболічні причини. Наприклад, еритропоетинових порфірія.
- Пов’язані з лікуванням чинники. Фториди є причиною фарбування зубів в білий, жовтий, чорний або сірий відтінки. Антибіотики тетрациклін і доксициклін теж можуть привести до зміни кольору зубів: на блакитний, чорний, жовтий, коричневий або сірий.
- Травми. Кров, яка проникає вглиб тканин зуба, надає йому рожевий відтінок.
Ще стоматологи виділяють так зване інтерналізоване фарбування — це коли зміна кольору зуба відбувається через хромогени, що потрапляють всередину нього через тріщини, відколи й інші дефекти.
Читайте також: Стоматологи назвали привычки, разрушающие зубную эмаль
Нас же найбільше цікавить зовнішній вплив, тобто те, що ми кладемо в рот і тим самим запускаємо процеси зміни кольору зубів:
- Найчастіше згадується, звичайно, куріння та інші різновиди тютюнової залежності. У любителів тютюну зуби жовтіють, доходячи до коричневих і майже чорних відтінків. До речі, у жителів Азії жують замість тютюну бетель, зуби забарвлюються в яскравий червоний колір.
- Подібний ефект можуть надавати антисептики і солі металів, тим чи іншим шляхом потрапили на зуби ззовні (наприклад, при вдиханні повітря, що містить солі металів, на виробництві).
- Існують хромогенні бактерії, тобто мікроорганізми виробляють хромогени. Якщо вони оселилися в порожнині рота, то при поганій гігієні зуби будуть купувати зелений або оранжевий відтінок. А при гарній гігієні — чорно-коричневі плями.
Але найчастіше в зміні кольору зубів винні продукти харчування, що містять різноманітні речовини.
Топ-8 продуктів харчів, що забарвлюють зуби
Кава
Улюблений напій мало не половини населення цивілізованих країн багатий хромогенами і кислотами, які в сукупності ефективно фарбують емаль зубів в жовті тони.
Чай
Чай за якістю і швидкості забарвлення зубів обганяє кави. А все тому, що в ньому, крім пігментів і кислот, містяться ще й таніни. Весь цей комплект розм’якшує емаль і ретельно її фарбує з кожним новим ковтком. Причому неважливо: гарячий це чай або холодний. Здатність чаю до фарбування пов’язана з його попередньою обробкою: чим більше виробничих стадій проходить чай, тим більше в ньому сполук, небезпечних для емалі зубів. Колір «чайних» зубів — жовтий, коричневий.
Однак в разі чаю наука знайшла рішення. Канадські вчені заявили, що є спосіб нейтралізувати його фарбувальні ефекти. Для цього достатньо додавати в чай молоко. Головний білок молока, казеїн, зв’язується з танинами і таким чином значно знижує небезпеку чаю для зубної емалі.
Вино
Ще один популярний напій, який містить всі три компоненти, що впливають на відтінок посмішки: хромогени красивого фіолетового відтінку, таніни і кислоти. Це ми говорили про червоному вині. Втім, біле теж шкодить «голлівудської» усмішці. У ньому немає пігментів, але таніни і кислоти містяться в неменшим кількостях. Це означає, що роблячи ковток білого вина, людина «готує грунт» для проникнення в емаль пігментів з інших продуктів — ягід або овочів.
Продукти з харчовими барвниками
Смоктальні цукерки яскравих розмальовок, напої «кислотних» кольорів, фруктове морозиво і т. п. — всі ці продукти містять досить агресивні барвники. Більш того, вони частіше проникають (і забарвлюють) в корень зуба, а не в основну його поверхню.
Солодка газована вода
Чай за якістю і швидкості забарвлення зубів обганяє кави. А все тому, що в ньому, крім пігментів і кислот, містяться ще й таніни. Весь цей комплект розм’якшує емаль і ретельно її фарбує з кожним новим ковтком. Причому неважливо: гарячий це чай або холодний. Здатність чаю до фарбування пов’язана з його попередньою обробкою: чим більше виробничих стадій проходить чай, тим більше в ньому сполук, небезпечних для емалі зубів. Колір «чайних» зубів — жовтий, коричневий.
Однак щодо чаю наука знайшла рішення. Канадські вчені заявили, що є спосіб нейтралізувати його фарбувальні ефекти. Для цього достатньо додавати в чай молоко. Головний білок молока, казеїн, зв’язується з танинами і таким чином значно знижує небезпеку чаю для зубної емалі.
Будь-які види коли і взагалі забарвлені газовані напої містять хромогени, а значить, також згубно впливають на колір зубів. Крім того, ароматизатори газованої води мають в своєму складі кислоти (наприклад, лимонну), що полегшують шлях в тканини зуба пігментів з інших харчів.
Фрукти, ягоди та соки з них
Це ще один варіант коктейлю з хромогенів і танінів, але вже в натуральному варіанті. Чорниця, малина, ожина, полуниця, гранати і виноград — все, що залишає сліди на одязі, змінює також і колір емалі.
Овочі
Чим яскравіше овоч, тим вище ризики для зубів. Найнебезпечніші — буряк і морква, містять високі концентрації хромогенів.
Соуси і спеції
У список «фарб для зубів» входять соєвий соус, томатний і бальзамічний, а також каррі і куркума. Всі вони з часом надають усмішці жовтуватий відтінок за рахунок хромогенів і кислот, що містяться в їх складі.
Міф про відбілюванні зубів фруктами з содою
Американські стоматологи розвінчали міф про відбілюванні зубів за допомогою саморобних сумішей різних фруктів (полуниці, яблук, лимонів) з харчовою содою. Проведені експерименти показали, що ніякого реального відбілювання при їх використанні не відбувається. А пояснюється це тим, що, на відміну від «хімії», яку так не люблять прихильники полуниці з содою, в них немає перекису водню і пероксиду карбаміду — ключових інгредієнтів відбілюючих засобів для зубів. Більш того, домашні фруктові суміші з содою знижують ступінь твердості поверхні зубів на 10% — це результат дії лимонної кислоти, що міститься в фруктах.
Як зберегти гарні зуби?
- Фарбувальні напої можна пити через соломинку. Так зводиться до мінімуму їх контакт із зубами.
- Слід використовувати жувальну гумку без цукру для нейтралізації кислот в роті.
- Боби, шпинат та інші зелені листові овочі підвищують слиновиділення і діють як «скраб» для зубів, видаляючи всі небезпечні речовини з їх поверхні.
- Звичайне яблуко, брокколі та інші сирі тверді овочі і фрукти допомагають позбутися зубного нальоту, який робить зуби тьмяними.
Ну і, звичайно, слід ретельно дотримуватися гігієни зубів:
- Полоскати рот після прийому їжі.
- Чистити зуби двічі на день. Але якщо ви зібралися почистити зуби після чашки кави або інших напоїв, що містять кислоти, то краще почекайте півгодини. Кислоти розм’якшують емаль, а через 30 хвилин вона починає тверднути, і щітка буде для неї не є небезпечною.
- Не нехтувати зубною ниткою.