Як запобігти хворобі Альцгеймера

Названі професії, які захистять від старечого недоумства Поштівка
4 Лютого 2020, 02:25

1 з 3 випадків хвороби Альцгеймера можна запобігти, якщо дотримуватися певних правил. Серед них – фізична активність, соціальна активність і здоровий спосіб життя.

Хвороба Альцгеймера — одне з найстрашніших та найпоширеніших дегенеративних захворювань похилого віку (65 років і старше), яке тягне за собою прогресуючу деменцію. Спостерігається захворювання, як у жінок, так і у чоловіків. Найчастіше його плутають зі старечої деменцією, хоча в 70% випадків має місце саме хвороба Альцгеймера.

В її розвитку ключову роль відіграє генетичний фактор, але не тільки. Кожному третьому випадку можна було б запобігти або скоротити прояви симптомів, якщо приділяти достатньо уваги фізичним навантаженням.

Фізична активність захищає не тільки від хвороби Альцгеймера, але і від інших типів деменції, стимулюючи здатність мозку підтримувати старі нейронні зв’язки, а також створювати нові. Фізична активність допомагає мозку не тільки зберегти кровотік, але і збільшувати кількість хімічних речовин (нейромедіаторів), які захищають мозок. В цілому, фізичні вправи можуть допомогти літнім людям уникнути проблем зі сном, знизити рівень тривоги.

Причини розвитку хвороби Альцгеймера

Точні причини невідомі, але зазвичай хворобу Альцгеймера пов’язують з руйнуванням великої кількості нервових клітин, недостатністю речовин, необхідних для передачі нервових імпульсів, спадковістю (генетична схильність), отруєнням токсичними металами, травмою голови, пухлиною мозку, гіпотиреоз.

Симптоми хвороби Альцгеймера

На ранній стадії:

  • забудькуватість, нездатність згадати недавні події, яка поступово прогресує;
  • нездатність впізнавати знайомі предмети;
  • емоційні розлади, депресія, неспокій;
  • дезорієнтація;
  • апатія (байдужість) до навколишніх предметів, людям і подіям.

На пізній стадії:

  • галюцинації, маячні ідеї;
  • нездатність впізнати знайомих людей, навіть близьких родичів;
  • проблеми з рухом (ходінням), які поступово переходять в «човгаючу ходу»;
  • втрата здатності до самостійного мислення і руху;
  • в деяких випадках судоми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Врачи назвали первый признак надвигающегося слабоумия

Рекомендації рівнів фізичної активності для людей 65 років і старше від ВООЗ

На думку фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я, люди старше 65 років повинні приділяти не менше 150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності, або не менше 75 хвилин вправ високої інтенсивності (наприклад, аеробіки). Крім того, важливо виконувати вправи на рівновагу, щоб знизити ризики падінь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Хворобу Альцгеймера запропонували лікувати спалахом смартфону

Додаткові фактори, які запобігають хворобі Альцгеймера:

  • соціальна активність;
  • повноцінний сон;
  • управління стресом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Регулярне відвідування сауни зменшує ризик розвитку старечого недоумства, – медики

Тренування для мозку

Статистично доведено, що розумові здібності людини відіграють величезну роль у ймовірності захворіти на деменцією. Менше шансів у тих, хто займаються будь-яким видом діяльності, яка вимагає особливої концентрації, логіки і добре розвиненого мислення.

Це не обов’язково повинні бути розумові завдання, практично всі види спорту пов’язані з навантаженням на когнітивні функції головного мозку. Отже, потрібно знайти для себе хобі або заняття, які не дозволять головному мозку фактично атрофуватися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Названі професії, які захистять від старечого недоумства

Фахівці рекомендують наступні заняття, які включає профілактика і лікування хвороби Альцгеймера.

Читання. Дозволяє розвивати уяву і змушує поринути у власний світ фантазій, навіяний книгою або журналом. Краща вправа для головного мозку.
Письмо. Записування власних думок або іншої інформації тренує ті ділянки, які відповідають за лист.
Мова. Вивчення інших іноземних мов розширює кругозір, формує нову систему, яка дозволяє спілкуватися, думати, використовуючи інші слова.
Музичні інструменти. Важливе значення має музика. Вміння сприймати окремі звуки на рівні нот значно покращує розумові здібності людини.
Спорт. Заняття тенісом, гольфом, шахами сприяє розвитку стратегічного мислення, покращує просторову уяву.
Рішення головоломок і кросвордів. Мобілізує ті дані, які зберігаються всередині пам’яті, тренує кмітливість і дозволяє здобувати нові знання.
Крім цього, слід уникати перевтоми.

Харчування при хворобі Альцгеймера

Важливу роль відіграє профілактика Альцгеймера народними засобами. Найпростіший спосіб поліпшити стан клітин головного мозку в домашніх умовах — це нормалізація раціону. Безліч досліджень показує, що в залежності від того, що людина вживає в їжу, його мозкова активність може змінюватися. При хворобі Альцгеймера правильне оптимально збалансоване харчування грає одну з найважливіших ролей.

Деякі речовини мають пряме відношення до метаболізму головного мозку і містяться в продуктах харчування. Саме тому, так важливо приділяти увагу раціону, який може, як запобігти хворобі Альцгеймера, так і уповільнити її прогресування:

Морепродукти. Найчастіше рекомендують устриці, креветки, мідії. Вони містять величезну кількість заліза і цинку. Ці мікроелементи сприяють нормалізації функцій пам’яті.
Зерня. Дієта при хворобі Альцгеймера повинна обов’язково включати цільнозерновий хліб, вівсянку. Вони містять тіамін і фолієву кислоту. Ці речовини стимулюють мозкову активність, покращують кровопостачання клітин центральної нервової системи.
Риба. Цей продукт просто незамінний при дегенеративних захворюваннях головного мозку. У рибі містяться омега-3 кислоти, які покращують швидкість передачі імпульсів по нервових клітинах. Найкраще вживати сьомгу або оселедець.
Яйця. Містять оптимальний набір вітамінів і корисних для головного мозку речовин, які сприяють поліпшенню його функцій. Вживання яєць в їжу здатне загальмувати фізіологічні процеси старіння в нервових клітинах.
Горіхи. Цей продукт багатий рослинними жирами, які здатні живити мозок і захищати від негативних впливів. Крім того, вони є відмінними антидепресанти, які покращують самопочуття і працездатність.
Овочі та фрукти. Ця категорія продуктів включає в себе всю різноманітність вітамінів, корисних амінокислот, які покращують пам’ять і мислення людини.
Шоколад. Гіркий чорний шоколад, крім того, що є джерелом глюкози, містить флаванол. Ця речовина покращує кровообіг в головному мозку і живить нервові клітини.
Чаї. Перевагу слід віддавати натуральному зеленому чаю, який включає в себе катехіни. Вони покращують працездатність людини, корисні для концентрації уваги.
Куркума. Являє собою унікальну спецію, яка уповільнює процеси старіння в організмі, в тому числі і головного мозку. Є природним антиоксидантом.
Правильне харчування при розвитку хвороби Альцгеймера здатне пригальмувати атрофічні процеси в головному мозку.

Профілактика хвороби Альцгеймера вкрай важлива, так як саме захворювання невиліковне. Тому потрібно з молодості піклуватися про своє здоров’я і знати, як зберегти ясність розуму до старості. Попередити хворобу можна кинувши курити та вживати алкоголь. Дотримуючись деяких особливостей раціону можна захиститися від нейродегенеративного процесу.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!