Юристи пояснили, як законно уникнути податку за “зайвi квадратнi метри” житла
До 1 липня власникам житлової нерухомостi мали надійти повiдомлення про сплату податку на нерухомiсть, яка була у власностi в 2016 роцi. Заплатити треба до 28 серпня.
Нагадаємо: його мають сплачувати тi, хто має у власностi квартиру площею понад 60 квадратних метрiв або будинок понад 120 квадратних метрiв, або i те, i iнше (тобто рiзнi типи житла), площа яких разом перевищує 180 квадратних метрiв. Податок нарахують з урахуванням мінімальної зарплати в розмірі 1378 грн (на початок минулого року), а ставка податку буде коливається від 0 до 3% від мінімальної зарплати. Оподатковуються житлові будинки, прибудови до будинків, квартири, кімнати в комуналці, будинок на дачі.
У Податковому кодексі зазначено, що податками обкладаються не лише житлові приміщення, а й гаражі, сараї, погреби, літні кухні тощо.
Люди, якi отримали рахунки для сплати цього збору, шокованi, їхньому обуренню немає меж!
“Учора отримала рахунок iз сумою податку на розкiш i просто в шоцi вiд тих придуркiв, якi ухвалюють такий закон, — пише в соцмережi панi Надiя. — У мене квартира 72 квадрати, де прописана я i двоє дiтей. Невже це розкiш? — дивується жiнка. — Квартиру ми купили в кредит. Десять рокiв сплачувала його, щоб дiти мали окремi кiмнатки, i тепер я знову маю платити за своє, що так тяжко давалося через стрибки долара. Коли я проживала з батьками й ми тiснилася в сорока квадратних метрах, нiхто ж не доплачував, та й нинi не доплачує людям за незручностi, а тепер я, виявляється, живу в розкошi?”
“Будувати дiм держава не допомагала, то за що платити цей податок?” — питає Наталiя. “Чому власник двох квартир повинен платити податок, а власник квартири та будинку — нi?”, “Чому кiлькiсть неоподатковуваних метрiв не залежить вiд кiлькостi мешканцiв?” — i таких “чому” ще дуже й дуже багато. Та виявляється, що й справдi цього податку можна уникнути чи хоча б мiнiмiзувати, притiм у законний спосiб. Як? Усе просто!
“Досить укласти договiр про подiл майна подружжя, i тодi зникне потреба у сплатi цього податку, — пiдказує юрист Олег Мицик. — Бо в такому разi воно стане власнiстю двох осiб i, вiдповiдно, площа будинку чи квартири подiлиться навпiл i вже може стати в межах норми або ж iстотно зменшиться розмiр оподатковуваної площi.
Часто буває, коли в подружжя у власностi чоловiка є квартира, а в дружини — будинок. Як наслiдок, вiн платить податок за надлишкову площу квартири, вона — вiдповiдно, будинку. Але виходячи iз Сiмейного кодексу України, це спiльна сумiсна власнiсть обох членiв подружжя i належить обом. Тому, подiливши i квартиру, i будинок навпiл, можна уникнути безпiдставної сплати податку”.
I це, зi слiв фахiвця, не є ухилення вiд податку, а абсолютно законний i простий спосiб його оптимiзацiї, ще й справедливий розподiл майна мiж подружжям.
“Якщо ви розумiєте, що площа будинку чи квартири велика i потрiбно за це платити податок, але на вашiй дитинi чи чоловiковi, чи мамi взагалi нiякої нерухомостi немає, тодi можете подарувати половину чи частину квартири (як вважаєте за потрiбне) їм, — пiдказує ще один варiант Юрiй Мокрий, експерт з юридичних питань щодо нерухомостi. — Таким чином ваша частка зменшується, i ви платите лише за те, чим володiєте. I якщо частка, якою ви володiєте, входить у ту кiлькiсть квадратних метрiв, яка не оподатковується за законом, вiдповiдно, платити податок вам не потрiбно”.
Але, як з’ясовується, не потрiбно буде лише з моменту, коли ви зробили таке переоформлення.
“Тобто якщо до цього часу ви володiли рiк квартирою на сто квадратiв, то все ж таки за надлишковi 40 квадратних метрiв цiєї нерухомостi змушенi будете заплатити, — пояснює фахiвець. — А якщо ж одразу пiд час купiвлi цiєї квартири вам зробили таке переоформлення, то, звичайно, що в кожного тодi є своя кiлькiсть квадратних метрiв, яка не оподатковується. I, вiдповiдно, кожен не платитиме. Тобто квартира не оподатковуватиметься взагалi”.
Якщо ж мова про власника, котрий не має з ким роздiлити свою нерухомiсть, тодi йому все ж доведеться сплатити цей податок, позаяк iнших варiантiв уникнути його законним шляхом немає.
Iрина ШЕЛУПЕЦЬ
Експрес