Чи готові ви до занепаду людства? Оглядач BBC Future розповідає, як відновити цивілізацію, якщо станеться кінець світу і всі люди загинуть.
Давайте трохи пофантазуємо.
Людство раптово вражає смертельний вірус. Він стрімко поширюється в наших переповнених мегаполісах і завдяки міжнародним авіарейсам у лічені тижні досягає усіх куточків світу.
Цивілізацію знищено, усі мертві. Але вам вдається вижити. Ви перенесли важку хворобу, але врятувались завдяки вродженому імунітету. Оговтавшись від жахливої лихоманки, ви прокидаєтеся в холодному будинку без електрики, води і газу.
На вулицях моторошно тихо, і жоден літак не розсікає небо над вами. Здається, ви – єдиний уцілілий у постапокаліптичній пустелі.
Такі картини знайомі нам з книжок, блокбастерів і популярних комп’ютерних ігор, але наскільки реальним є зображений у них сценарій подій?
І якщо колись вам справді доведеться пережити глобальну катастрофу, що вам потрібно знати, аби вижити і продовжити людський рід?
Герой-одинак, який зазвичай рятує світ у фантастичних сюжетах, навряд чи впорається сам в реальній ситуації.
Адже сучасний світ побудовано завдяки спільній праці всього людства. Людина – це насамперед соціальна істота. А відтак, переживши апокаліпсис, люди досить скоро знову почнуть гуртуватися в громади.
Питання полягає в тому, що вони мають зробити в першу чергу. А в другу? В перші тижні, місяці і роки? Нижче ми пропонуємо можливу хронологію подій.
Перші кілька днів
Щойно люди припинять догляд за електростанціями і їхній ремонт, енергомережа швидко впаде. Втім, якщо вам удасться відшукати панелі сонячних батарей або переносні генератори з будівельного майданчика, ви зможете на певний час забезпечити себе електрикою.
Інтернет почне також швидко зникати, щойно скінчиться паливо в автоматичних генераторах, які підтримують роботу серверів. Отже не варто розраховувати, що ви прочитаєте потрібну вам інформацію у Вікіпедії.
Але ваш смартфон не обов’язково відразу перетвориться на нікчемну цеглину. Його компас обладнаний внутрішнім магнітометром, отже ви зможете орієнтуватися в просторі за допомогою нього. До того ж остання мапа, яку ви завантажили у GPS, продовжуватиме вказувати вам шлях.
Супутникова мережа GPS працюватиме добре ще кілька тижнів після колапсу, але приблизно за шість місяців точність позиціонування знизиться, і згодом від GPS не буде користі.
Перше, що ви маєте зробити відразу після катастрофи, – це знайти пристойні запаси води в пляшках і консерви, а також практичний одяг для вулиці.
Перші тижні
У перші кілька тижнів ви, ймовірно, стикатиметесь з групками інших уцілілих. Ставтеся до незнайомців насторожено, поки не знайдете людей, яким зможете довіряти. Взаємовиручка допоможе не тільки краще захистити себе, але й ефективніше полювати на їжу та здобувати необхідні речі.
На цей час вулиці міста вже матимуть досить неприємний вигляд. Сморід незліченних гниючих тіл наповнює повітря, а зграї голодних домашніх тварин стають дедалі агресивнішими. Сучасне місто – це штучна система, комфорт якої можливий лише за постійної підтримки цивілізації.
За відсутності електрики, із забрудненими джерелами води, асфальтом і бетоном замість ґрунту, вижити в місті буде набагато складніше, ніж у сільській місцевості. Будинок з піччю для опалення та приготування їжі стане набагато більш у пригоді, ніж сучасна квартира в стилі хай-тек.
Перші місяці
Вашої турботою, як і раніше, залишається чиста питна вода, оскільки захворювання, які передаються через воду, були головним бичем людства протягом всієї історії.
Кип’ятіння – безперечно, надійний спосіб знищити хвороботворні мікроорганізми, але воно потребує багато палива. На перший час вам вистачить очисних пігулок, які можна знайти в колишніх крамницях для туристів, але рано чи пізно вам доведеться навчитися деяким хімічним процедурам, щоб не отруїтися водою.
Воду можна дезінфікувати за допомогою звичайного побутового відбілювача або хлорки для басейну, розбавивши її настільки, щоб знищити мікроби, але не отруїтися самому. Саме хлор став тієї інновацією в гігієні та охороні здоров’я, яка дозволила нам вижити в щільно заселених мегаполісах.
Але поки ви не навчитеся користуватися хлором, можна покластися на дуже простий метод знезараження води, якому навчають представники ВООЗ мешканців малорозвинених країн. Заповніть пластикову пляшку водою, в чистоті якої ви сумніваєтесь, і залиште її на яскравому сонячному світлі протягом одного-двох днів. Ультрафіолетові сонячні промені вбивають хвороботворні бактерії.
Звичайне миття рук – також ефективний засіб запобігти епідеміям. Мило можна зробити з тваринного жиру або рослинних олій шляхом кип’ятіння з лугами, які також досить просто знайти в природному середовищі.
Вуглекислий калій отримують, пропустивши краплі води крізь попіл від багаття з твердих порід дерев, а кальциновану соду – зі згорілих водоростей або інших солестійких прибережних рослин.
Перші роки
Коли запаси консервованої їжі почнуть скінчатись, вам доведеться опанувати ази сільського господарства. Виростити овочі та фрукти, напевно, не буде надто складним, але от скільки з нас сьогодні знає, як розводити зернові культури: пшеницю, рис або кукурудзу?
Зернові культури, насправді, є різновидом трав, вони швидко ростуть і виробляють зерно, вони багаті на корисні поживні речовини, але людський організм, на жаль, не пристосований для їхнього перетравлювання в сирому вигляді.
Ми маємо змолотити зерно в борошно, а потім спекти хліб на вогні – тільки таким чином наш організм отримає поживні речовини.
Втім, найважливішим питанням буде, як виростити достатню кількість пшениці – адже надлишки продуктів харчування завжди були фундаментом будь-якої цивілізації. Якщо одна людина зможе прогодувати десятьох інших, хто не задіяний в сільському господарстві і може спеціалізуватися в інших навичках, ваша громада матиме більше шансів.
Інструменти для обробки ґрунту – це не велика проблема, набагато складніше підтримувати родючість полів протягом багатьох років. Замість сучасних штучних добрив ви зможете збагачувати ґрунт тваринним добривом, а також чергувати вирощування зернових культур з горохом, сочевицею або люцерною.
Перші десятиріччя
Ваша громада ставатиме дедалі більш самодостатньою, адже ви більше не покладатиметесь на залишки минулої цивілізації. Згодом вам доведеться опанувати традиційні ремесла, як-от ковальство та виготовлення металевих інструментів, а також навчитись підтримувати механізми.
Розвиток цивілізації відбувся насамперед завдяки використанню механічної енергії, яка полегшила важку працю людських м’язів: спочатку вітряні та водні млини, потім парові двигуни, турбіни і двигуни внутрішнього згоряння.
Для виживання цивілізації також потрібно паливо. До початку XIX століття, коли людство почало використовувати вугілля та переганяти сиру нафту, джерелом життєво необхідних хімічних речовин – кислот, спиртів, розчинників, гудронів – була “суха перегонка деревини”.
Це – теплова обробка деревини без доступу кисню, в результаті якої отримують деревне вугілля, а також газоподібну речовину. На газі, який отримують від піролізу деревини, можна навіть запустити автомобільний двигун. Під час Другої світової війни понад мільйон автівок у Європі їздили на газогенераторах
Не маючи доступу до сирої нафти – а наша цивілізація вже вичерпала практично всі легкодоступні її джерела, – для запуску машин можна скористатись біопаливом. Його виробляють шляхом реакції тваринного жиру або рослинної олії з метанолом (від сухої перегонки деревини) і лугу, який отримують шляхом взаємодії соди з негашеним вапном з обпаленої крейди або вапняку.
Перші сторіччя
У довгостроковій перспективі єдиною можливістю розвитку і передачі знань у постапокаліптичному суспільстві стане розуміння того, як влаштований світ природи, а також застосування цих знань для створення корисних технологій.
Для того, щоб ефективно досліджувати світ, вам потрібні інструменти. Існує один матеріал, який є абсолютно незамінним для науки від самого її виникнення. Цей матеріал відносно міцний, не вступає в реакцію з хімічними речовинами і повністю прозорий. Цей чудо-матеріал – звичайне скло.
Зі скла ви зробите пробірки для вивчення хімічних реакцій, виготовите термометри і барометри для вимірювання температури і тиску, що є ключовою передумовою багатьох технологій, як-от паровий двигун та двигун внутрішнього згоряння.
За допомогою скла можна маніпулювати світлом, а також зробити лінзи для мікроскопа та телескопа. Щоб виготивити звичайну склянку, вам будуть потрібні лише три компоненти – діоксид кремнію, сода і вапно, які можна знайти в природі у вигляді піску, морських водоростей і крейди чи вапняку. Як справжній Робінзон, ви зможете зробити свою власну склянку прямо на пляжі.
Озброєні такими інструментами разом з раціональним і допитливим розумом, ви напевно зможете швидко відбудувати своє постапокаліптичне суспільство, минаючи ще одні Темні сторіччя.
Можливо, це займе кілька десятиліть або більше, але нова цивілізація безперечно постане з апокаліптичного попелу. Яким буде цей світ, можна тільки здогадуватись. Але з нашою винахідливістю у людства є шанс не лише відновити нашу теперішню цивілізацію, але й створити її покращену версію.
BBC Україна