Дослідники вивчили вплив різних видів фізичної та розумової активності на ризик деменції. Вони виявили, що навіть найпростіші справи, як, наприклад, прибирання будинку, значно знижують шанси захворіти на старече недоумство, незалежно від генетичного ризику та сімейного анамнезу.
В рамках недавнього дослідження, вчені проаналізували дані понад 500 тис. осіб, які були взяті з біобанку Великобританії. Учасникам було у середньому 56,5 років на початку дослідження.
Читайте також: Назвали 14 основних факторів, які спричиняють деменцію
На початку експерименту учасники заповнили анкети із зазначенням їхньої фізичної активності, такої як справи по дому, використання транспорту, відвідування різних місць. Також записувалася і розумова активність, включаючи соціальні контакти та використання електронних пристроїв.
Упродовж наступного десятирічного періоду спостереження у 5185 осіб розвинулася деменція. Виходячи з цього, вчені виявили, що ті, у кого найбільше може розвинутися деменція, як правило, мають старший вік, чоловічу стать, історію гіпертонії або гіперліпідемії, а також нижчий соціально-економічний статус і вищий індекс маси тіла.
Читайте також: Лікарі назвали прості способи уникнути недоумства
Вони також виділили заняття, які знижують чи збільшують ризик деменції. Виявилося, що у тих, хто найбільше займається спортом, домашніми справами (прибирання, готування, прання тощо) і щодня зустрічається з сім’єю або друзями, ризик старечого недоумства на 35%, 21% і на 15% відповідно нижче порівняно з тими, хто менше приділяє увагу цим видам діяльності.
З більш високим ризиком деменції вчені пов’язали відвідування барів та перегляд телевізора.
Читайте також: Вчені розповіли, як віддалити настання старечого недоумства
Довідка
Деменція — це синдром, який впливає на роботу мозку. Основними його симптомами є проблеми з пам’яттю, мисленням, мовленням і виконанням повсякденних завдань. Також у людей з деменцією бувають зміни емоційного стану, сприйняття і поведінки.
Деменція характеризується стійким зниженням пізнавальної діяльності, повною або частковою втратою пам’яті та раніше набутих навичок. У народі захворювання носить назву «старечий маразм», проте часом воно вражає не лише старих людей. Деменція може розвиватися у людини роками й навіть десятиліттями до появи перших симптомів.
Деменція — це не конкретне захворювання, а скоріше синдром, викликаний різними порушеннями, що вражають мозок. Найпоширенішою причиною деменції є хвороба Альцгеймера, на яку припадає 60-80% випадків. Інші причини включають судинну деменцію, деменцію з тільцями Леві, лобно-скроневу деменцію та інші менш поширені захворювання.
Деменція, як правило, прогресує з часом, при цьому симптоми погіршуються, оскільки основне пошкодження мозку стає більш серйозним. Це може мати глибокий вплив на окремих людей, їхні сім’ї та опікунів, оскільки поступово погіршує здатність виконувати повсякденні завдання та зберігати незалежність.