До сезону кавунів і динь щонайменше чекати ще місяць. Але на ринках та в магазинах уже пропонують ранні плоди. Чи варто купувати ягоди вже, як їх обирати, на що звертати увагу та чим вони розповідає сайт телеканалу 24.
Кавуни містять значну кількість корисних речовин. Однак зробити цю ягоду небезпечною для здоров’я можуть неправильні умови їх вирощування, транспортування, зберігання і споживання, та порушення правил торгівлі ними, пояснює Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України.
За їхніми словами, побоюватися, перш за все, слід “кавунових дорожніх розвалів”. Місце торгівлі має бути огороджене й – під навісом. До того ж, баштанні, що продаються обабіч дороги, всього за кілька годин вбирають в себе важкі метали, що містяться в автомобільних вихлопах.
Чому нітратів багато?
Усе залежить від природи культурної рослини. Бувають культури нітратобезпечні, й ті, що накопичують хімічний “допінг”. Як відзначив в коментарі сайту Олександр Куц, завідуючий лабораторії агрохімічних досліджень якості продукції Інституту овочівництва та баштанництва, кавун, огірок, капуста, буряк вбирають нітрати максимально.
Як плоди змушують рости швидше?
Чому власне кількість нітратів може бути більшою, ніж дозволено? Перше, зазначає Куц, це порушення технології вирощування. Коли “виганяють” ранню продукцію, особливо практикують це в теплицях. А ріст підсилюють азотними добривами. Саме вони й містять нітрати. При цьому потрапляючи до рослини, котра не встигає переробити білок, нітратів накопичується більше дозволенного. Для багатьох культур, в тому числі зеленобокого кавуна, може бути реальний “стрибок” нітратів.
Як зменшити нітрати?
Кавун, як ніхто, теплолюбива культура. У теплицях, якщо говорити загалом за овочі, нітратів завжди більше. До того ж, для тепличних рослин норми нітратів трохи завищені – у деяких випадках навіть у два рази, коментує Куц.
Однак нітрати, стверджує експерт, швидко руйнуються. Навіть при звичайному митті продукту концентрація цих “паразитів” зменшується. Це іонні форми NO3, котрі, так би мовити, рухливі й легко вимиваються водою. До слова, такі “форми” гинуть й при термічній обробці – їх концентрація може впасти у два, а то й чотири рази.
Звідки везуть кавуни?
Як відзначив Олександр Куц, практично всі регіони України можуть вирощувати “смугастих”, окрім півночі. Однак основний постачальник кавунів в Україні – Херсонська область. У цьому краї культивують близько 70% цих плодів, якщо не враховувати тимчасово окуповану територію Криму. Для Херсонської області кавун – це символ, як для Ніжина огірок, або Мелітополя – черешня. У 2003 році у Херсонській області біля села Осокорівка встановили навіть перший пам’ятник кавуну, який й до нині стоїть на в’їзді в селище.
Як вибрати “хороший” кавун?
Аби смак кавуна приніс радість та задоволення, пам’ятайте: найкращий час для покупки кавуна – середина серпня-початок вересня.
Для того, щоб вибрати смачний та соковитий кавун звертайте увагу на:
Розмір. Кавун вибирайте не найбільший і не найдрібніший – кілограмів 5-7. Бійтеся гігантських ягід (цілком можливо, що він “сьорбнув” лишку добрив) на тлі дрібних.
Забарвлення. Кірка кавуна має бути контрастною, тобто максимально чітко позначені темні і світлі смуги.
Кірка кавуна. На дотик кірка повинна бути дуже твердою: якщо кавун дозрілий, ви не проколите її нігтем.
Звучання. Кавун повинен резонувати: покладіть його на долоню лівої руки, а правою рукою стукайте у бік. Кавун повинен віддаватися в лівій руці.
Хвостик. Він повинен бути помірно сухим.
Плямочка збоку. Якщо вона є, значить, кавун встиг дозріти на грядці. Колір плями повинен бути насичено-жовтим, темно-оранжевим, але не білим!
До слова, щоб перевірити кавун на стиглість, його кидають у воду, якщо спливе – значить стиглий.
Якщо їсти недозрілий кавун ймовірність отруєння буде вищою, ніж якщо їсти перестиглий. А зазвичай, зривають якраз недостиглі ягоди…
Як вибрати солодку диню?
Рання диня менш ризикована за ранній кавун. Адже вона росте повільніше, зазначає Олександр Куц.
Сезон дині розпочнеться на початку серпня. Купувати її, радять фахівці, на ринку або в критих наметах. Купувати дині з землі не варто. Адже у таких – може не бути відповідних санітарних дозволів. А також дині, що лежать просто на асфальті біля дороги, вбирають в себе вихлопні гази, як і кавуни.
За зовнішнім виглядом. Хороша диня не повинна бути в тріщинках і плямах. Через них можуть потрапити хвороботворні бактерії.
За ароматом. Солодка, стигла диня має запах, що нагадує ваніль. Якщо ж ви понюхали диню і не відчули такого аромату, вона – недоспіла.
Злегка постукайте по дині рукою, якщо звук глухий – вона стигла.
Чим корисні ці ягоди?
Якщо куштувати кавуни та дині у сезон та “з розумом” то, звісно, організм отримає вітаміни та корить від такого споживання. Як прокоментувала сайту Олена Фенюк, начальник управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ризиків Держсанепідслужби України, клітковина кавуна очищує кишківник і покращує травлення. Однак, Фенюк радить не давати баштанні дітям молодшим двох років. Разом з тим, для дитини 2-3 років краще обмежитися порцією ягоди масою 80-100 грамів, а 3-6 років – 100-150 грамів.
Також ці ягоди лікар не рекомендує використовувати для монодієт та упродовж кількох днів харчуватися виключно кавунами або динями. І не забуваймо, у м’якуші біля скоринки – нітратів накопичується найбільше.
Якщо все таки купувати ранні кавуни?
Як зазначили у Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, стверджувати, що в ранніх кавунах та динях багато нітратів не можна. Адже для цього треба знати технологію вирощування (світовий день, кліматичні умови тощо). У Держпродслужбі наголошують: допустимий вміст нітратів у кавунах – 60 мг/кг, в динях – 90 мг/кг. Тому, коментують фахівці, купуючи на ринку баштанні, варто просити у продавця експертний висновок “на наявність нітратів”. Якщо такого висновку на продукцію немає, відповідальність несе адміністрація ринку.
Чого не скажеш про “кавунові дорожні розвали”. Адже там, скоріше за все, відповідальності за ваше здоров’я та самопочуття нести нікому.
Автор: