Як гаджети та соцмережі впливають на нашу психіку

stress
27 Серпня 2017, 20:44

Темпи розвитку технологій і використання соціальних мереж стрімко ростуть, але разом з ними зростають і ризики для психічного здоров’я

Технології поліпшили життя багатьох людей, причому, за статистикою майже половина дорослих жителів США не уявляє свого життя без смартфона. Дослідження 2017 Американської психологічної асоціації показує, що 99% дорослих володіють хоча б одним електронним пристроєм, близько 86% володіють комп’ютером, 74% – смартфоном, а 55% – планшетом.

Також повідомляється, що в період з 2005 по 2015 рік число дорослих, які використовують соціальні мережі, збільшилося з семи до 65%, а число молодих людей у віці від 18 до 29 років зросло з 12 до 90% за цей же період.

Темпи розвитку технологій і використання соціальних мереж стрімко ростуть. Facebook і Instagram можуть похвалитися спільною щомісячною абонентською базою в два мільярди людей. Ще одне недавнє дослідження показало, що близько 76% підлітків використовують Instagram, 75% використовують Snapchat, 66% користуються Facebook, 47% – Twitter, і менше 30% є користувачами Tumblr, Twitch або LinkedIn.

Соціальні медіа і месенджери стали невід’ємною частиною взаємодії між людьми. Фактично, для багатьох молодих людей обмін текстовими повідомленнями і спілкування в соціальних мережах тепер більш прийнятний спосіб спілкування, ніж “живі” зустрічі.

Залежність

Технологічний прогрес останнього десятиліття породив необхідність “постійної перевірки”. Сonstant checker (дослівно “постійний контролер”) – так в США називають людину, яка постійно нав’язливо перевіряє свою електронну пошту, месенджери і сторінки в соціальних мережах. 43% жителів США – сonstant checker.

Постійна перевірка соціальних мереж пов’язана з більш високим рівнем стресу. Більш того, 18% людей визначили використання технології в якості основного джерела стресу. Зовсім від соціальних мереж відчувають себе чужими у своїй родині, а більше третини таких людей зізнаються, що порівняно з зустрічами з друзями і сім’єю віддадуть перевагу смартфону.

Цифровий світ і добробут

У той час коли багато людей згодні з тим, що тимчасове відключення смартфона позитивно впливає на їх психічне здоров’я, насправді, тільки 28% цих людей періодично вимикають свої гаджети.

Соціальні мережі роблять значний вплив на добробут і почуття задоволення людини. У багатьох дослідженнях зазначалося, чим більше часу людина проводить в соціальних мережах, тим вище ризик самотності і депресії. Виникає питання: чи означає це, що соціальні мережі в основному використовують самотні і нещасні люди або соціальні мережі роблять їх такими?

Щастя

Недавнє дослідження Університету Індіани вивчило так званий парадокс дружби, який відчувають користувачі соціальних мереж. Парадокс дружби полягає в тому, що більшість людей знаходять себе менш цікавими і популярними, ніж їхні друзі, що дуже часто змушує їх відчувати себе нещасними.

Це дослідження показало, що користувачі соціальних мереж можуть відчувати підвищений рівень соціальної незадоволеності і нещастя в результаті порівняння їх успішності і популярності з соціальним життям своїх друзів.

Ізоляція

Кількість часу, що витрачається на соціальні мережі, також може вплинути на психічне здоров’я. Аналіз, проведений вченими з Університету Питтсбургской школи медицини, показав, що чим більше часу люди у віці від 19 до 32 років проводять в соціальних мережах, тим більша ймовірність їх соціальної ізоляції.

Людина, за своєю суттю, істота соціальна, але сучасне життя, на жаль, має тенденцію віддаляти людей один від одного, а не об’єднувати їх.

Депресія

В іншому дослідженні було встановлено, що тривалі посиденьки в соціальних мережах пов’язано з депресією у молодих людей. Молоді люди, які проводять багато часу в соціальних мережах, в 2,7 рази частіше страждають від депресії.

Проте, дослідження, опубліковане в Cyberpsychology, Behavior і Social Networking, говорить про те, що це зовсім не означає, що необхідно звідусіль піти. Досить просто робити невеликі перерви.

Діти і гаджети

Батьки часто намагаються збалансувати взаємини своєї дитини з гаджетами. Однак, дуже часто це перетворюється на справжню битву інтересів. Важливість такого батьківського контролю підтверджується численними дослідженнями, які вказують на зв’язок гаджетів з затримкою розвитку мовлення, депресією, занепокоєнням і погіршенням якості сну.

Однак, все не так уже й погано. Дослідження, що вивчило більше 120 000 підлітків, показало, що помірне користування гаджетами не впливає на благополуччя підлітків.

Позитивною стороною є те, що з постійно зростаючою популярністю корисних додатків для смартфонів, на вирішення таких проблем, як депресія, стрес, занепокоєння і нестачу сну тепер потрібно стільки же часу, скільки на пошуки гарного ресторану.

Відеоігри і агресія

Відеоігри – ще одна область, що отримала погану репутацію завдяки дослідженням, які виявили зв’язок між відеоіграми і насильством. Однак дослідження, опубліковане в “Журналі комунікації”, не виявив ніякого зв’язку між агресією, що спостерігається в кіно і відеоіграх, і насильством в реальному житті.

Крім того, існує ризик, що акцентування уваги на неправильній проблемі, такій як насильство у відеоіграх, може відволікти суспільство від більш серйозних проблем, таких як злидні, погана освіта, нерівність в професійному відношенні і психічне здоров’я.

Незважаючи на потенційні ризики для психічного здоров’я, тенденції за останнє десятиліття показують, що використання технологій і соціальних мереж зростає, тому ці проблеми навряд чи зникнуть найближчим часом, а звички навряд чи зміняться.

Дослідження з 12 мільйонами користувачів Facebook показало, що використання цієї соціальної мережі пов’язано зі збільшенням тривалості життя. Однак, цей взаємозв’язок існує тільки тоді, коли Facebook служить для підтримки і зміцнення соціальних зв’язків в реальному житті.

Сучасне життя якоюсь мірою збільшує ризик деяких фізичних і психічних проблем, але досягнення балансу між онлайн та реальними соціальними відносинами, допоможе тримати наше психічне здоров’я під контролем.

Джерело:

likar.info

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!