Дослідники-медики заінтриговані: несподівано був виявлений зв`язок між вживанням марихуани і факторами ризику, пов`язаними з цукровим діабетом 2 типу. Виявляється, незважаючи на те, що курці марихуани в середньому споживають значно більше калорій в порівнянні з людьми, які її не палять, у них відзначаються більш низькі показники ожиріння, цукрового діабету і індексу маси тіла (ІМТ). В ході нового дослідження вчені визначали, який вплив надає марихуана (зокрема, її активний компонент – тетрагідроканнабінол, ТГК) на обмін речовин, особливо на рівень інсуліну в крові.
Резистентність до інсуліну свідчить про серйозне порушення обміну речовин і є найважливішим фактором ризику для діабетиків. Це відбувається, коли клітини організму не можуть правильно засвоювати інсулін. Відповідно до даних Американської асоціації серця, у 35% дорослих жителів США є порушення обміну речовин, що включають резистентність до інсуліну.
Щоб вивчити зв`язок між споживанням ТГК і обміном речовин, дослідники проаналізували результати обстежень і аналізів 4657 дорослих людей, проведених Центрами з контролю і профілактиці захворювань в рамках Національного дослідження здоров`я і харчування. 579 учасників дослідження курили марихуану, а одна тисяча дев`ятсот сімдесят п`ять вживали її тільки в минулому. Дослідники визначили рівні інсуліну і холестерину у них в крові, а також показники ваги, ІМТ і резистентності до інсуліну.
Результати показали, що у людей, які вживали марихуану в сьогоденні, рівень інсуліну в крові (натще) був на 16% нижче, ніж у тих, хто її не вживав, а рівень резистентності до інсуліну – на 17% нижче. Крім того, у користувачів марихуани середній розмір талії був менше, а рівень ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), відомих як «хороший холестерин», – вищим.
«Це – дійсно дуже цікаве спостереження. До того ж воно підтверджує дані основних наукових експериментів, які дозволили зробити аналогічні висновки », – сказав доктор Джозеф Алперт, професор з медичного коледжу Університету штату Арізона (Тусон, США).
Найцікавіше полягає в тому, що позитивні результати були відзначені тільки у поточних користувачів марихуани (а не у тих хто вживав її коли-небудь в минулому). На підставі отриманих даних дослідники висловили припущення, що марихуана позитивно впливає на резистентність до інсуліну і його рівень в крові тільки після недавнього використання цієї рослини. Результати дослідження були опубліковані в Американському медичному журналі.
«Чи означає це, що в майбутньому ТГК призначатиметься пацієнтам, що страждають на цукровий діабет 2 типу або метаболічним синдромом, поряд з антидіабетичними пероральними препаратами для більш ефективного контролю цих хронічних станів? Відповідь на це питання може дати тільки час», – сказала доктор Елізабет Пеннер, одна зі співавторів дослідження. – «Необхідно провести додаткові фундаментальні і клінічні дослідження. Це дасть можливість визначити, як марихуана впливає в короткостроковій і довгостроковій перспективі при різних захворюваннях і станах, таких як рак, діабет і старіння », – додала вона.
Marc Lallanilla
Live Science