Жовте на блакитному і квітчаста сорочка – це, безумовно, красиво. Питання в іншому: скільки вишиванок можна вмістити в шафу навіть найпатріотичнішого українця, якщо врахувати той факт, що там має бути ще й інший одяг? Ну, одну, ну, дві, ну, п’ять. Навряд чи більше, якщо мова йде не про колекціонера. Тим часом, підхльоснута трендами минулого року легка промисловість штампує «український стиль» в загрозливих кількостях. Загрозливих здоровому глузду і самому українському стилю. Під натиском дешевого трикотажу з фабричною вишивкою він реально втрачає себе, розчиняється в недоладних кольорах всюдисущого «хендмейду».
Кількість дизайнерів і брендів, що працюють на ниві Ukrainian Fashion Style, стає все більшою. Попит на таку продукцію помітно впав вже у кінці минулого року. Впроратися з несостиковочкою і вижити на ринку зможуть ті, хто здатний перетворити вишиванку у щось більше, ніж модна сорочка.
Танець з шаблями
Варто було б винайти стиль «музейний фешн». Хоча б для того, щоб в двох словах адекватно передати дух того, що творить ательє-бутік «Отаман». Воно того варте. Воно взагалі варте: середньої зарплати українського бюджетника навряд чи вистачить на солідну обнову від цього бренду. Хіба що на невелику сумочку. Зате таку, яку можна використовувати в якості наочного посібника з символіки в національній культурі.
Саме її, культуру, пропонує ательє-бутік у вигляді ошатного одягу і аксесуарів. Тут і стібка не зроблять без детального з’ясування, як і навіщо аналогічну дію здійснювали в минулому, що з цього випливало і як відбивалося на менталітеті нації. У центрі уваги – козаки, їх одяг і звичаї. І спроба впровадити традиції, включаючи носіння шаблі та булави, в сучасний look, як святковий, так і повсякденний.
Подвиг, який під силу тільки тим, хто всерйоз схиблений на етностилі і вміє все це носити. Яскраві приклади елегантних поєднань козацького жупана, гостроносих чобіт, джинсів і прінтованих європейських сорочок регулярно демонструє світові Олег Скрипка. Всі, хто ще тільки планує зважитися на щось подібне, можуть порозглядати шедеври від «Отамана». Це архітектура в тканинах і фурнітурі. Мати з нею справу потрібно, як з будь-яким твором мистецтва – не поспішаючи, поглядом знімаючи шар за шаром і вникаючи в деталі. До речі, нова і вельми щадна в плані носибельності колекція верхнього одягу для чоловіків і жінок вже готова.
Сорочка від мами до дочки
Етностиль від Оксани Карванської – це не лише бренд, а й один із символів країни. Львівський дизайнер вже шістнадцять років з незмінною якістю «дає кисть» на fashion-ринку. В її фантастичних сорочках наші моделі підкорювали Нью-Йорк і Париж, не кажучи вже про місцеві подіуми, де статус Оксани прирівнюється майже до божественного.
Стиль, а не мода. Природність, а не гламур. Фантазія, а не креатив. Різноманітність, а не випадкові наслідки вибуху форми і змісту. Це про творчий почерк Караванської. Один з його проявів – ставлення до вишиванки як до зразка одягу класу люкс. І як до можливості створити тотально ексклюзивну річ на стику традицій і вимог prêt-à-porter. Багато сорочок дизайнер створює по-селянськи, вручну, заряджаючи їх «неймовірною енергетикою» і перетворюючи на оберіг.
Тренд Vyshyvanka couture by Karavanska – це, по суті, повернення до коріння. До традиції сприймати національний одяг не як модну новинку, а як фамільну реліквію. Яку створюють роками, молячись на кожен хрестик, кольорову нитку і вдалий візерунок. А потім ритуально передають у спадок.
Трансформери для леді та джентльменів
Торішня колекція Chic Nationale з серією розкішних вишиванок перетворила Віту Кін у національного дизайнера України. В сорочці від Кін наша Перша леді Марина Порошенко позувала для обкладинки журналу Elle Україна.
Одяг від Кін розхапують місцеві модники, демонструють в публічних місцях колеги по цеху, обожнюють закордонні баєри. Здавалося б, напрямок творчого зростання дизайнера визначено. Вибиратися з престижних вишитих рядів їй зовсім нема чого.
Не все так просто. «Одяг, який я роблю, називаю «вишиванкою». Це не означає, що я і далі буду працювати тільки в українському стилі», – зізналася Віта. І відкрила лінію Vyshyvanka by Vitakin з чарівними комбінезонами і сукнями-трансформерами. Кожна річ легко вписується і в casual образ, і в вечірнє вбрання. Ось за це її, Віту Кін, і обожнюють. За поєднання дорого декорованої тканини з максимальною зручністю зшитою з неї речі.
RUTA України
Творчість вінницького дизайнера Людмили Бушинської створюється «з любов’ю до нас» і «українським шиком». Любов з усією очевидністю проявляється в асортименті магазинів торгової марки RUTA, представлених у Вінниці, Києві та Дніпропетровську. Є не тільки одяг, аксесуари і красивий текстиль, але навіть дитячі іграшки.
Український шик – у вбраннях, створених для урочистих подій, свят та конкурсів. Остання категорія – предмет особливої гордості. У листопаді на Miss Model of the World українка Анастасія Сух успішно дефілювала в жовто-блакитному вбранні від RUTA. Голову дівчини прикрашав фантазійний убір з назвою «Слава Україні». Синьо-жовті намистини, монета з гілкою калини, спеціально з такої нагоди випущена Монетним Двором, срібло, цирконій. Надлишково, але зі змістом.
Серед шанувальників casual напрямку RUTA помічені Ольга Сумська, Влада Литовченко, Олег Пінчук та багато інших представників бомонду. Їх можна зрозуміти – бавовна, льон, ніякої синтетики, гра з традиціями і символами, багата вишивка, незвичайний крій. Загалом, все, що треба небайдужому до гарного одягу людині.
Це просто бомбер
Молодий (чотири роки на ринку) бренд SVITLO – це дві дівчини, цікавість до народного костюму, почуття гумору і багато кропіткої ручної праці. Світлана Кубрак і Наталія Шевчук, як водиться, дивляться на традиції крізь призму актуальних трендів. У них виходить. Причому не тільки красиво і з виправданою заявкою на ексклюзив, але й максимально комфортно. Те, що зшито в SVITLO, хочеться купити і носити щодня, виділяючись у натовпі, як мінімум, насиченим кольором і елегантним силуетом.
«Форми наших моделей визначаються природними пропорціями тіла, – розповідають дизайнери. – У декорі ми використовуємо старовинні техніки збірки, вишивки та вибійки». Шиють тільки з натуральних матеріалів. Серед звичних льону, шовку і бавовни зустрічаються, наприклад, загадкові листя кукурудзи. У декорі і фурнітурі – камінь, скло, дерево.
Як результат – яскравий емоційних одяг плюс аксесуари. Майже завжди – з кумедною деталлю, яка перетворює традиційну річ в милий жарт. Янголята, підвішені до однієї з ниток скляних червоних бус, наприклад. Парне намисто, створене для подружок. Ідея новорічної ялинки, втілена в зеленому волохатому жилеті-«гуні» з різнокольоровими кульками-помпонами.
Є й солідні наряди для сановних дам, які шиють в SVITLO на замовлення. Але в зв’язку з цим брендом хочеться говорити про сміхову жилку в національній культурі, яка не раз рятувала її від безнадійно трагічної долі. У цьому сенсі, верх витонченості – оксамитові бомбери з вишитими лляними рукавами. При такому легкому ставленні український стиль буде жити довго і щасливо, невимушено комбінуючись з джинсами, практичними спідницями і навіть спортивними штанами.
Культпростір