Вплив алкоголю на сексуальний потяг та привабливість

Жінки наздоганяють чоловіків за алкоголізмом Поштівка
19 Листопада 2024, 23:40

Попри поширену думку, вживання алкоголю не змушує бачити людей привабливішими, ніж у тверезому стані – показує дослідження американських науковців. Натомість алкоголь може додавати впевненості, щоб заговорити з тими, хто вже подобається.

Не буває негарних жінок, буває мало горілки. Або пива. Або горілки із пивом. Вчені вирішили перевірити це твердження і дослідили вплив алкоголю на сприйняття людської привабливості.

Пивні окуляри та сексуальний потяг

Сприйняття фізичної привабливості є фундаментальним аспектом людських стосунків та може допомогти пояснити корисні та шкідливі наслідки алкоголю.

З давніх-давен відомо, що алкоголь підвищує потяг до осіб протилежної статі, а іноді і своєї Спиртне є сильним стимулятором сексуальної поведінки, оскільки часто вживається перед побаченням або під час нього.

Існує низка можливих причин, чому ті, хто вжив алкоголь, більш схильні до сексу: зникнення внутрішніх бар’єрів, завищені очікування, риси особистості та ефект пивних окулярів (beer goggles effect).

Вважається, що алкоголь дає людям т.зв. «пивні окуляри», які роблять оточуючих більш симпатичними.

Так, британське дослідження 2003 [1] і австралійське дослідження 2008 [2] виявили, що рейтинги привабливості незнайомців дійсно підвищувалися при вживанні алкоголю. коли люди одночасно курять та п’ють.

В Україні дорожчають тютюн і алкоголь Поштівка

Однак нові дослідження показують, що це може бути не зовсім так. Всупереч давно сформованій думці, вживання спиртного не змушує сприймати людей більш привабливими, ніж у тверезому стані.

Як перевіряли вплив алкоголю?

Минулі дослідження, які підтверджували концепцію «пивних окулярів», зазвичай змушували людей вживати алкоголь на самоті.

Їх стаття була опублікована в Journal of Studies on Alcohol and Drugs у 2023 [3].

Ефект пивних окулярів у чоловіків

Вчені провели експеримент за участю 18 пар гетеросексуальних друзів-чоловіків, щоб зімітувати звичайні посиденьки з друзями в барі.

“Змусивши учасників повірити, що на фотографіях зображені люди, з якими вони могли б взаємодіяти в майбутньому, дослідницька група додала приємний елемент реалізму, якого не вистачало в попередніх дослідженнях”, – говорить Ребекка Монк (Rebecca Monk) з Університету Едж-Хілл в Ланкаширі Великобританія.

Потім дослід повторили через півгодини після випивання учасниками журавлинного соку. Ще через кілька днів провели аналогічне тестування. Після цього чоловіки знову оцінювали привабливість 16 жінок, але вже інших.

В обох сесіях парам дозволяли спілкуватися один з одним, щоб відтворити реалістичне соціальне середовище.

Як алкоголь вплинув на симпатію?

З’ясувалося, що споживання алкоголю не вплинуло на оцінку чоловіками привабливості жінок. Проте зміни стосувалися вибору того, з ким спілкуватись. Якщо після звичайного соку учасники часто обирали жінок, які не перебували в їхньому топі найбільш привабливих, то після вживання алкоголю вони вдвічі частіше обирали тих, кого вважали найсимпатичнішими. Можна зробити висновок, що алкоголь може додавати сміливості та знижувати страх бути відкинутим тими, хто нам більш приємний. 

У середньому після алкогольного сеансу чоловіки в 1,7 разу частіше обирали по чотири найбільш привабливі об’єкти. Інакше кажучи, горілка додала їм те, що називається «рідкою сміливістю».

«Алкоголь може звільнити нас від занепокоєння відмовою. Деяких людей спілкування із привабливими людьми може лякати, алкоголь частково зменшує цей страх», — роблять висновок вчені.

Вони вважають, що «пивні окуляри» та «не буває негарних жінок…» — це лише міф. Під впливом алкоголю ви вибираєте тих, хто вам справді подобається. Навіть якщо самі собі в цьому не зізнаєтесь. А ось тверезі люди найчастіше обирають непривабливих партнерів.

Читайте також:  Вибір алкоголю визначає настрій – дослідження

Отримані результати потребують перевірки на більшій та різноманітній кількості учасників, а також з великою кількістю алкоголю. Дослідники сподіваються повторити свій експеримент із більш етнічно різноманітним складом. Вони також хочуть протестувати гетеросексуальних жінок, щоб побачити, чи алкоголь впливає на те, наскільки привабливими вони вважають чоловіків. А також вивчити людей негетеросексуальної орієнтації. Цілком можливо, що окрім жінок, також «не буває і негарних чоловіків…», а все залежить від кількості випитого.

Алкоголь та сприйняття симетрії обличчя

Існують та інші дослідження. Наприклад, 2010 року британські вчені перевірили вплив алкоголю на сприйняття лицьової симетрії [4]. Для цього відібрали 69 студентів та продемонстрували їм фотографії осіб із характерною особливістю — одні особи були симетричними, інші, навпаки, із явними асиметричними рисами.

Відомо, що симетрія одна із основних чинників, визначальним красу жіночого обличчя. Зокрема — відстань між зіницями та відстань між очима та ротом.

Учасників досвіду попросили повідомити, які зі знімків вони вважають привабливими. А заразом визначити, які з осіб нормальні, а де є асиметрія.

Зрештою виявилося, що тверезі студенти назвали привабливими найбільш симетричні обличчя, а ті, що випили, зовсім не помітили ніяких асиметричних дефектів (як і косоокості) і милувалися фотографіями найменш симпатичних персон. Що здається цілком природним — адже люди в такому стані часом і обличчя бачать невиразно, не кажучи вже про його конкретні риси.

Дослідники вивчили вплив зорового контакту у відносинах Поштівка

Однак інший експеримент у 2023 році показав, що хоч алкоголь справді погіршує визначення лицьової симетрії, він не впливає на оцінку привабливості обличчя. У дослідженні взяли участь 99 чоловіків та жінок віком від 18 до 62 років.

Щоб зібрати дані, команда британських вчених відвідала місцевий паб. Аналіз результатів показав, що люди в стані алкогольного сп’яніння гірше відрізняли натуральну особу від ідеально симетричного, ніж тверезі. Проте п’яніші учасники не оцінювали особи як більш привабливі.

У статті, опублікованій у Journal of Psychopharmacology [5], сказано, що одним із можливих пояснень може бути те, що привабливість залежить від багатьох факторів, що заглушають невеликі ефекти (а)симетрії обличчя.

«Ми не заперечуємо існування ефекту «пивних окулярів», — каже автор дослідження доктор Алістер Харві (Dr. Alistair Harvey) з Портсмутського університету. — Але ми підозрюємо, що його легше виявити, якщо використати для експерименту живі моделі, а не статичні фотографії. Адже зображення приховують важливі візуальні критерії привабливості, такі як статура, форма тіла, зростання, вираз обличчя та одяг».

Таким чином, знамените прислів’я, що негарних жінок не буває, а буває мало горілки, все ще не може вважатися остаточно спростованою наукою.

Джерела

  1. Lyvers M., Cholakians E., Puorro M., Sundram Sh. Beer Goggles: Blood Alcohol Concentration in Relation to Attractiveness Ratings for Unfamiliar Opposite Sex Faces in Naturalistic Settings, The Journal of Social Psychology, 2008
  2. Jones B.T., Jones B.C., Thomas A.P., Piper J. Alcohol consumption increases attractiveness ratings of opposite-sex faces: a possible third route to risky sex.
  3. Bowdring M.A., Sayette M.A. Beer Goggles or Liquid Courage? Alcohol, Attractiveness Perceptions, and Partner Selection Among Men. Journal of Studies on Alcohol and Drugs, 84(4), 598-604 (2023).
  4. Halsey L.G., Huber J.W., Bufton R.D., Little A.C. An explanation for enhanced perceptions of attractiveness after alcohol consumption. Alcohol. 2010 Jun; 44(4):307-13
  5. Harvey A.J., White C., Madelin K., Morrison E. Impaired face symmetry detection under alcohol, but no ‘beer goggles’ effect. Journal of Psychopharmacology. 2023;0(0)

Читайте також:  Експерти розповіли, який алкоголь може бути корисним, серед іншого й горілка

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!