Виробники електроенергії з енергії сонця уникають сплати податку на прибуток, завдяки, зокрема, застосуванню прискореної амортизації обладнання і курсовим збиткам.
Про це повідомив глава Державної податкової служби Олексій Любченко в інтерв’ю Інтерфакс–Україна.
“У вас великий тариф? – Великий. Ви проінвестували? – Питань немає. Але де податок на прибуток?” Забули “через прискорену амортизацію, інститути спільного інвестування та будівництва”, – сказав він в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
Любченко наголосив, що застосовувати прискорену амортизацію неправомірно, з огляду на, що гарантійний термін сонячних панелей складає 30 років.
На його думку, “зелена” енергетика є джерелом внутрішніх резервів для поповнення держбюджету.
“Вони хочуть з бюджету 20 млрд грн, але ми у них самих знайдемо ці 20 млрд грн податку на прибуток”, – заявив глава ДПС.
Він уточнив, що карантинні обмеження зашкодили проведенню перевірок “зеленої” генерації з боку фіскальних органів.“Якби не було карантину, ми б уже туди прийшли. Це було у нас в плані на початок року – в квітні, ще до мого призначення. Ревізори, які складали Нацплан, бачили – це не може так працювати”, – сказав Любченко.
За даними ДПС за 2019 рік, всього на податковому обліку перебуває 567 виробників “сонячної” електроенергії, сумарний обсяг доходів яких склав 55 млрд грн, а податкова віддача – 2,8% при рентабельності виробництва понад 50% і вироблення електроенергії 2931 млн кВт-год на рік.
За результатами аналізу фінансової звітності 260 суб’єктів господарювання, що виробляють понад 1 млн кВт-год на рік, 179 з них, або майже 70% є збитковими.
Основні причини збитковості – значні інші операційні та фінансові витрати, а саме негативні курсові різниці за кредитами і відсотками в іноземній валюті, а також значна питома вага амортизації виробничого обладнання (перегляд терміну корисного використання обладнання) у виробничій собівартості електроенергії, пояснюється в довідці ДПС.