Влада Києва втратила 36 млн доларів від Світового банку на продовження лінії трамвая в центр міста

Проєкт продовження лінії швидкісного трамваю до Палацу спорту. Зображення: КМДА
28 Березня 2024, 12:23

Міська влада Києва не розпочала всі необхідні процеси для отримання грошей від Світового банку. Що кажуть у КМДА

Об’єднання «Пасажири Києва» повідомило, що Київ втратив 36 млн доларів, які планував отримати від Світового банку на продовження трамвайної лінії в центр міста.

Продовження Борщагівського швидкісного трамваю до станції метро «Палац Спорту» найближчими роками не буде, бо міська влада Києва не розпочала всі необхідні для цього процеси. У результаті проєкт фінансування на суму 36 млн доларів Світовий банк скасував.

Водночас заступник директора Дептрансу КМДА Іван Шпильовий стверджує, що попри скасування фінансування Світового банку проєкт не закрито, і можливо, влада знайде інше фінансування.

2020 року мер Віталій Кличко доручив розпочати будівництво трамвайної лінії від вулиці Старовокзальної до станції метро «Палац Спорту» — із передбаченим заїздом на Вокзальну площу. Київрада проголосувала за продовження Борщагівської лінії швидкісного трамваю та реконструкцію Вокзальної площі. Було видано розпорядження КМДА № 431 з метою відпрацювання техніко-економічного обґрунтування будівництва трамвайної лінії. Замовником робіт було визначено КП “Київпастранс”, протягом 2020-2021 років воно має забезпечити розробку, експертизу і затвердження проєктної документації. 

“Трамвайна лінія буде включена в комплексну схему транспорту Києва, що є частиною нового генерального плану столиці. Запуск нової трамвайної лінії розвантажить червону гілку і пересадочні вузли метро, скоротить час поїздок до центру міста, оптимізує і зменшить навантаження на транспортні маршрути, а також забезпечить більш комфортне перевезення пасажирів”, – зазначили тоді в КМДА.

2021 року Кабінет Міністрів схвалив залучення 39 мільйонів доларів позики від Світового банку.

Трамвайні колії планували побудувати з використанням сучасних технологій, які знизять експлуатаційні витрати, шумоутворення і вібрацію. Також планувалося реконструювати контактну мережу, встановити пристрої GPS на трамваях тощо. На зупинках електротранспорту повинні були з’явитися інтерактивні інформаційні табло. Тому пасажири у режимі онлайн зможуть отримувати інформацію про прибуття трамваїв.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!