Фахівці зі Школи медицини Ікан на горі Синай проаналізували, як відпустка впливає на організм людини. Вчені дійшли висновку, що вона не тільки покращує психологічний стан, але і знижує число біомаркерів старіння в крові.
Найбільш дієвим в цьому сенсі виявилося поєднання відпустки з медитацією: у тих, хто відпочивав таким чином, навіть через 10 місяців залишався зниженим рівень стресу.
В експерименті взяли участь 102 жінки у віці від 30 до 60 років. Вони провели п’ять днів в чотиризірковому готелі в Каліфорнії. Частина відпочиваючих при цьому відвідувала заняття йогою і медитацією. Дослідники робили аналіз крові всіх учасниць експерименту до і після відпочинку.
Через 30 днів і через 10 місяців фахівці з’ясовували, чи відчувають жінки симптоми депресії, стресу, наскільки вони енергійні і уважні до того, що відбувається навколо.
Аналізи і опитування показали, що «ефект відпустки» проявився у всіх жінок. Вони повідомили, що відчувають себе краще. У всіх учасниць експерименту в крові скоротився рівень біомаркерів, що вказують на старіння організму.
Однак організм жінок після медитації працював трохи інакше і більш ефективно використовував протеїни, у них також була активнішою тіломераза, яку пов’язують з довголіттям. За даними вчених, навіть через 10 місяців ці жінки відчували себе краще, а рівень стресу і депресії у них був нижчим, ніж у тих, хто просто відпочивав і нічим додатково не займався.
Автор дослідження доктор Ерік Шадт пояснив: під час спокійного відпочинку люди дозволяють організму «вийти з оборонної позиції», яку він займає під час роботи. «Це знижує рівень стресу, який, в свою чергу, впливає на стан клітин, що беруть участь в роботі імунної системи», – зазначив він. Зниження активності захисних систем організму, за словами вченого, може мати негативний ефект, проте надмірна їх робота і зовсім може привести до розвитку автоімунних захворювань.
Вчені зробили висновок, що людина, якщо вона розслаблюється і періодично йде у відпустку, має великі переваги і менш схильна до депресії.