Верховний суд зробив важливе уточнення щодо визначення терористичної діяльності

У России есть "план Б" по Донбассу, идущий вразрез с Минскими соглашениями - Bild Поштівка

Для визнання діяльності групи чи організації терористичною не потрібне спеціальне рішення про це органів державної влади. Адже в законодавстві вже прописано, що таке терористична діяльність.

“Для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 258-3 Кримінального кодексу України (створення терористичної групи чи терористичної організації) не потрібне рішення органів державної влади про визнання певної діяльності терористичною”, – ідеться в повідомленні Верховного суду України.

Зокрема, колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі ВСУ розглянула касаційну скаргу прокурора на ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 10 травня 2017 року у кримінальному провадженні за обвинуваченням громадянки М. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 256 КК України (сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності).

Дзержинський міський суд Донецької області у вироку від 15 лютого 2017 року визнав М. винною в тому, що вона задля сприяння учасникам злочинної організації встановила контакт з особою, котра перебувала у Горлівці й передавала цій особі інформацію розвідувального характеру щодо підрозділів Збройних сил України, розміщених у Торецьку та на його околицях.

Орган досудового розслідування пред’явив жінці обвинувачення за ч.1 ст. 258-3 КК України (інше сприяння діяльності терористичній організації), проте суд першої інстанції перекваліфікував її дії на ч.1 ст.256 КК України (заздалегідь не обіцяне сприяння учасникам злочинних організацій шляхом надання інформації). Суд виходив, зокрема, з того, що відсутнє будь-яке рішення суду або нормативний акт, яким “ДНР” визнано терористичною організацію. З такою аргументацією погодився й Апеляційний суд Донецької області, залишивши вирок місцевого суду без змін.

“Апеляційний суд не врахував такого. Поняття терористичної організації визначено у ст.1 закону України “Про боротьбу з тероризмом”, а також ст. 28 КК України. Терористична організація виділена як вид злочинної організації за спеціальною метою здійснення терористичної діяльності. Встановлення в кримінальному провадженні передбачених у ст. 1 закону ознак певної організації (наявність стійкого об’єднання трьох і більше осіб; розподіл функцій між цими особами тощо) та відповідної мети її діяльності (порушення громадської безпеки, провокації воєнного конфлікту та ін.) є підставою для визнання відповідної діяльності терористичною. При цьому таке визнання здійснюється судом у конкретному провадженні на підставі наявних матеріалів. Існування окремого судового рішення, рішення органу законодавчої чи виконавчої влади про визнання діяльності терористичною для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст.258-3 КК України не вимагається”, ― ідеться в повідомленні Верховного суду.

Там наголошують, що “поза увагою апеляційного суду залишилось і те, що обставина діяльності “ДНР” як терористичної організації підтверджується заявами Верховної Ради України та її зверненнями до міжнародних організацій, національних парламентів держав світу тощо”.

Верховний суд скасував ухвалу апеляційного суду та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.