Верховна Рада ухвалила закон “Про валюту”, що забезпечить перехід України до нової моделі валютного регулювання, яка впроваджує принцип “дозволено все, що прямо не заборонено законом”.
За ухвалення відповідного законопроекту № 8152 у другому читанні та в цілому проголосували 228 народних депутатів при мінімально необхідний кількості у 226 голосів, повідомляє кореспондент Поштівки.
Цей закон визначає правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов’язки суб’єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства.
Його метою є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.
Закон про валюту скасовує чинний Декрет Кабінету міністрів “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” і закон України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” та вносить зміни до деяких інших законодавчих актів України. Натомість вводиться новий режим валютного регулювання.
Закон передбачає визначення категоріально-термінологічного апарату валютного регулювання, встановлення загального режиму проведення валютних операцій на території України, деталей здійснення валютних операцій, проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей.
Також закон встановлює норми щодо ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, особливості проведення валютного нагляду (уточнюється їх склад, регламентуються права та обов’язки цих суб’єктів), обміну інформацією між суб’єктами валютних операцій, включаючи органи валютного нагляду, та накладення санкцій за порушення валютного регулювання. Також докладно регулюються права й обов’язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов’язок представляти органам і агентам валютного нагляду документи й інформацію.
При цьому Національний банк України у визначеному ним порядку веде реєстр осіб, яким видано ліцензії на здійснення валютних операцій, та розміщує інформацію про видані ліцензії на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва.
Крім того, закон визначає, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків. Відтак, усі розрахунки на території України проводяться виключно в гривні, крім розрахунків, зокрема, за операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (в тому числі дивідендів) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій.
У законі зазначається, що торгівля валютними цінностями здійснюється виключно через уповноважені установи, які отримали ліцензію на таку діяльність.
Закон передбачає, що транскордонний переказ валютних цінностей здійснюється виключно через уповноважені установи, а порядок проведення їх переказу визначається Національним банком України.
“Транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку”, – йдеться в документі.
Цей закон набуває чинності на наступний день після опублікування та вводиться в дію за сім місяців з дня набуття ним чинності.
Як повідомляла Поштівка, у першому читанні законопроект про валюту, внесений Президентом Петром Порошенко, Верховна Рада ухвалила 17 травня.