Ризик розвитку раку шлунка збільшується на 250%.
Вчені з Університетського коледжу Лондона заявили про те, що інгібітори протонної помпи (ІПП), які використовують для придушення вироблення кислоти в шлунку і вважаються одними з найбільш продаваних ліків, підвищують ризик розвитку раку. Як повідомляє Naked science, ризик розвитку раку шлунка при тривалому прийомі подібних препаратів підвищується в 2,5 рази.
Причини розвитку раку пов’язані з бактерією Helicobacter pylori, вона є у більшості людей і зазвичай нешкідлива, але в деяких випадках може стати причиною розвитку онкологічного захворювання. Раніше дослідники припускали, що усунення інфекції до початку прийому ІПП може знизити ризик розвитку раку, але тепер вчені з’ясували, що це не так.
У ході дослідження вчені проаналізували дані про здоров’я жителів Гонкога, відібравши більше 63 тисяч пацієнтів, яких лікували за допомогою трьох різних препаратів для того, щоб знищити інфекцію Helicobacter pylori, – з використанням ІПП і двох антибіотиків. Після того як інфекцію ліквідували, пацієнти перебували під наглядом 7,5 років, протягом яких 3271 особа продовжувала приймати ІПП (у середньому майже три роки), в той час як 21 729 інших використовували альтернативний препарат – Н2-блокатори.
Виявилося, що із загального числа людей, які спочатку проходили потрійну терапію, у 153 розвинувся рак шлунка. Разом з тим, у тих, хто приймав ІПП, ймовірність розвитку раку була в 2,44 рази вищою, а ось у тих, хто приймав Н2-блокатори, підвищеного ризику не спостерігалося. Більш того, часте вживання ІПП і більш тривале лікування препаратом, мабуть, підвищували ймовірність подальшого розвитку онкології. Щоденне використання ІПП збільшувало ризик розвитку раку в 4,55 рази, а якщо ліки приймалися більше трьох років, ризик зростав у вісім разів.
Разом з тим, дослідники підкреслюють, що їхнє дослідження носить обсерваційний характер і всі висновки слід приймати з обережністю.