Тепер вченим не потрібно відстежувати, як харчується пацієнт, щоб дізнатися, наскільки далека його дієта від ідеалу та наскільки високі його ризики захворіти на цукровий діабет 2-го типу. Про все це розповість комбінація біомаркерів у його крові.
Новий метод, розроблений у Технологічному університеті Чалмерса, дозволив дослідникам довести, що неправильне харчування є головним провокатором цукрового діабету 2 типу у жінок зрілого віку.
Команда вчених з Технологічного університету Чалмерса та Академії Салгренска, Університету Гетеборга, виявили кілька біомаркерів у крові, які дозволяють об’єктивно оцінити, наскільки неправильно харчується пацієнт та наскільки високий ризик розвитку у нього в майбутньому цукрового діабету 2-го типу.
У дослідженні взяли участь 600 жінок із Гетеборга, яких обстежували на наявність цукрового діабету за допомогою нової методики у віці 64 років і потім повторно через 5 ½ років.
Читайте також: Експерти дали п’ять простих порад для зниження ризику діабету
З’ясувалося, що дієта є ключовим фактором, який визначає ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу.
Свіжа риба, цільнозерновий хліб, рослинні олії, достатня кількість вітаміну Е в раціоні мають потужну профілактичну дію проти розвитку діабету 2-го типу.
У той час як червоне м’ясо і продукти, багаті насиченими жирами, збільшують ризик розвитку діабету.
“Тепер нам не потрібно відстежувати, як харчується пацієнт, щоб зрозуміти, наскільки високі його ризики захворіти на цукровий діабет 2-го типу, та наскільки далека від ідеалу його дієта. Про усе це розповість аналіз крові”, – каже провідний автор дослідження, доктор Отто Саволайнен, який працює у Відділі вивчення харчування при Технологічному університеті Чалмерса.
Читайте також: 10 ранніх ознак діабету: на що звернути увагу
«Збір інформації про харчування пацієнта може бути складним і трудомістким процесом. При цьому, у більшості випадків, зібрані дані далекі від дійсності. Пацієнти часто занижують кількість з’їденого, не завжди запам’ятовують, коли і що вони їли. Біомаркери, які тепер ми можемо вимірювати, дозволяють отримати об’єктивні дані про особливості харчування пацієнта”, – пояснив він.
При цьому дослідники, як і раніше, настійно рекомендують людям зрілого та похилого віку мінімізувати кількість споживаного червоного м’яса і насичених жирів, а також збільшувати споживання рослинних олій, замінити звичайний хліб на цільнозерновий.
Читайте також: Медики рекомендують діабетикам антиоксидантну дієту