Нові розкопки на острові Флорес показали, що місцеві «хоббіти» жили на його території як мінімум 700 тисяч років, що ставить під сумнів теорію про те, що вони були виродженими кроманьйонцями, а не окремим видом людей, йдеться в статтях, опублікованих в журналі Nature.
«Все останки людей, які ми знайшли, безумовно відносяться до роду Homo, і вони дуже схожі на те, як виглядають «хоббіти» Homo floresiensis. Влаштування їх зубів говорить про те, що ми маємо справу з нащадками прямоходячих людей Homo erectus, які стали карликами в результаті ізольованого існування на острові Флорес. Що було несподіваним, так це те, що вони стали «хоббітами» вже 700 тисяч років тому», – заявив Йосуке Кайфу з університету Токіо (Японія).
Останки древніх людей Homo floresiensis, яких преса майже відразу назвала «хоббітами», знайшли на індонезійському острові Флорес в 2003 і 2004 роках. Завдяки феномену так званої «острівної карликовості» за мільйони років ізоляції Homo erectus, що мігрували на острів, поступово виродилися і перетворилися в хоббітів, чий мозок був в три рази меншим, ніж у сучасних Homo sapiens.
Відсутність нових скам’янілостей змусила багатьох вчених вважати, що «хоббіти» були звичайними кроманьйонцями, які перетворилися на карликів через вроджені вади. Причинами цього вчені в різний час називали мікроцефалію, синдром Ларона, кретинізм і багато інших порушень в розвитку. Це, звичайно, не змусило прихильників «хоббітів» поміняти свою думку і перестати називати їх Homo floresiensis.
Кайфу і його колеги представили чергові докази на користь того, що хоббіти дійсно були окремим видом людей, а не виродженим видом кроманьйонців, виявивши на острові Флорес останки стародавніх гомінідів, які жили на його території 700 тисяч років тому.
Учені зробили відкриття, вивчаючи відкладення осадкових порід в містечку Мата Менге в північній частині острова, де відносно недавно інша команда дослідників знайшла знаряддя праці, вік яких наближався до мільйона років.
У Мата Менге група Кайфу виявила нижню щелепу невеликої людиноподібної істоти, шість корінних зубів, що належали трьом різним дорослим, і два молочних зуби дитини, а також набір знарядь праці і інших слідів перебування давніх людей в цій частині острова.
Проаналізувавши їх, палеонтологи дійшли висновку, що вони належали або «хоббітам», або ж їх найближчим родичам, які, судячи по частках ізотопів аргону в породах, які оточували скам’янілості жили на острові Флорес 700 тисяч років тому, задовго до пришестя на нього перших Homo sapiens.
За словами Кайфу і колег, відкриття останків предків «хоббітів», якими, швидше за все, були прямоходячі люди, ставить остаточний хрест на теоріях про «вироджених» кроманьйонців. Найближчим часом палеонтологи планують провести додаткові розкопки в Мата Менге в надії знайти більш повні останки цього карликового народу, які розкажуть нам про те, чи були їх предки Homo erectus або більш примітивними гомінідами.