В Україні відкриють фінансову звітність компаній: її можна буде дивитися онлайн

Податки
8 Березня 2021, 23:51

3 березня 2021 року Кабінет міністрів України прийняв зміни до Постанови № 835. Вона визначає набори даних, які держава повинна публікувати відкрито.

Серед такої інформації: дані по земельному кадастру, по заборгованості ЄСВ, кількісний склад вакцин від COVID-19, кількість вільних місць в лікарнях з запасом кисню, а також дані фінансової звітності українських державних і приватних компаній (не стосується ФОП).

В Україні великий обсяг інформації про компанії вже давно доступний онлайн: про їхніх керівників, види діяльності, бенефіціарів. Точно так само має публікуватися і фінзвітність, але на практиці це не відбувається.

Така звітність повинна містити дані про:

  • доходи;
  • витрати;
  • прибуток і збитки;
  • кількості співробітників компанії тощо.

Її можна отримати, надіславши запит в компанію (за Законом про бухоблік, ст. 14). Ці дані повинні публікувати держоргани на кшталт Держстату, Мін’юсту або Державної податкової служби, але поки що вони цього не роблять.

Прийнята постанова визначає, що таку інформацію повинні будуть публікувати в форматі відкритих даних на порталі data.gov.ua, і завдяки цьому вона стане доступна в будь-яких сервісах, які працюють з відкритими даними: Opendatabot, Vkursi, YouControl і т.д.

Нова редакція постанови наказує публікувати такі дані в вигляді даних машинного читання (XML, CSV, JSON). І коли це станеться, будь-який користувач зможе подивитися дані про будь-яку українську компанію, яка сплачує податки і здає звітність.

Якщо Держстат і податкова відкриють такі дані, це вплине відразу на кілька речей. По-перше, аналітичні сервіси, що працюють з відкритими даними, на кшталт Clarity Project, стануть ще кращими, по-друге, такі дані спростять оцінку як окремої компанії, так і цілого ринку.

Кожен зможе завантажити набір даних і проаналізувати стан сегменту ринку, регіону, скільки де прибутки і робочих місць, яка ніша вигідна тощо.

Контрагенти зможуть оцінити стан компанії для співпраці, а здобувачі роботи — перевірити, чи все в порядку у роботодавця.

Але для цього потрібно, щоб держоргани, у яких ці дані є, почали їх публікувати.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!