Спершу зразки льоду для антарктичної “бібліотеки” будуть зібрані в Альпах, а потім в Андах.
В найближчі роки європейські дослідники будуть збирати зразки льодовиків в горах світу і перевозити їх в Антарктиду. Таким чином вчені хочуть захистити інформацію про навколишнє середовище, яка зберігається в льодах, повідомляє «Новое время».
Льодовики можуть бути цінним джерелом інформації про склад атмосфери, рівень і характер її забруднення. Однак підвищення світової температури веде до танення льодовиків, через що ці дані губляться. Щоб не допустити цього учені з Франції і Італії в минулому році підготували проект Protecting Ice Memory і тепер збираються приступити до його реалізації.
15 серпня поточного року міжнародна група вчених відправиться у Французькі Альпи, де візьме перші зразки на висоті близько 4,3 тисяч метрів. Після цього частина зразків буде відправлена в Лабораторію гляціології і геофізики навколишнього середовища у французькому Греноблі, а друга – прямо в Антарктику.
Після прибуття в Антарктиду лід буде доставлений на дослідну станцію Concordia, що належить Франції та Італії. Тут зразки будуть зберігатися при температурі -54°C, що дозволить зберегти інформацію, що міститься в них.
“Коли 50 років тому в Антарктиці я зрозумів, що, аналізуючи лід, ми можемо дізнатися, яким був клімат і склад атмосфери на Землі в минулому по повітряним бульбашкам, що зберігаються в ньому, я і не уявляв, наскільки швидким і неминучим стане зникнення льодовиків”, – говорить французький гляціолог і один з ініціаторів проекту Клод Лоріус.
Подорож в Альпи стане першим кроком в реалізації проекту. На 2017-й у його авторів запланована нова експедиція. Цього разу вчені вирушать в Анди, щоб взяти зразки на горі Ільїмані.