У Верховному Суді в складі колегії суддів Другий судової палати Касаційного цивільного суду зобов’язали “Укрпошту” привести процедуру направлення судових повідомлень рекомендованими листами, в тому числі в частині відміток про причини їх невручення, згідно з усіма вимогами цивільного процесуального законодавства. Окрема ухвала про це було прийнята 23 січня по справі № 761/15565 / 16с, передає Юрліга.
На думку суду, “Укрпошта” постійно порушує правила вручення судових повісток, залишаючи в ящиках адресатів повідомлення про те, що лист зберігається на пошті, після чого повертає ці рекомендовані листи з позначкою “в зв’язку з закінченням встановленого терміну зберігання” (після 5 днів) .
Як пояснили в ВС, дана оцінка не може бути причиною невручення судового повідомлення. Ця оцінка не розкриває справжні причини неможливості вручити адресату відповідне рекомендованого листа.
Отже, вона не дає суду процесуальних підстав для визначення факту належного повідомлення сторони у судовій справі, зокрема, не визначає, чи відмовився адресат від отримання судового повідомлення, відсутня чи адресат, виявлено чи особа, якій адресовано судову повістку, за місцем проживання.
Закон про поштовий зв’язок та Правила надання послуг поштового зв’язку не передбачають для судових повідомлень, спрямованих рекомендованим листом, довідки із зазначенням причини повернення – “у зв’язку із закінченням встановленого терміну зберігання”, завіреної підписом працівника поштового зв’язку та відбитком календарного штемпеля. Зазначене по суті не є причиною невручення, а є причиною повернення. При поверненні рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка” мають бути вказані причини невручення, а не причини повернення.
Відзначається, що в ВС було винесено окрему ухвалу, адже практика пересилання поштових повідомлень, яку застосовують в “Укрпошті”, призводить до істотних зловживань процесуальними правами з боку недобросовісних учасників судових суперечок з метою затягування розгляду справ судами, щоб уникнути участі в суді, або створення організаційно-процесуальних умов для скасування в майбутньому справедливих по суті судових рішень.
За рішенням Верховного Суду у “Укрпошти” є час до 23 квітня цього року, щоб відзвітувати про виконання даної ухвали.