Як Укрпошта стала донором Київської школи економіки Милованова
Напевно гендиректору Укрпошти Смілянському вже вдалося зам’яти скандал через примусове стягнення під виглядом благодійності однієї гривні з посилок, яка йшла в кишеню Милованову – очільнику Київської школи економіки (KSE)
Тепер стало відомо, що з вересня 2022 року Смілянський випускав мільйонними тиражами фейкові благодійні марки і за шахрайськими схемами перераховував за них кошти тому ж самому Милованову.
НЕБЛАГОДІЙНІ МАРКИ
У своїй відповіді нардепу Южаніній, яка викрила аферу з гривнею з посилок, Смілянський визнав що АТ «Укрпошта» як компанія з державною участю не має права займатися благодійною діяльністю. З тієї ж причини Укрпошта не має права випускати ніяких благодійних марок, до того ж такі марки не передбачені «Порядком введення в обіг поштових марок».
Варто зауважити, що в деяких країнах випуск БМ дозволений. Для прикладу подивіться італійську благодійною марку – на ній вказано скільки благодійних коштів з кожної марки і куди спрямовується.
Суть афери Смілянського зручно розглянути на прикладі першої так званої “благодійної” марки “Пес Патрон”, яку запустили у продаж 1 вересня 2022 року, і на погашення якої запросили Зеленського.
◆ На марці стоїть літерний номінал «F» (вартість пересилання марки) і циферка +8. Що означає ця циферка незрозуміло, ніде також не вказано що це благодійна марка.
◆ Наклад марки — 1 млн екземплярів.
Загалом продано 200 тис цих марок. Якщо в ціні кожної проданої марки “Пес Патрон” 8 грн закладено “на благодійність”, то загалом на неї отримали 1 млн 600 тис грн.
В присутності Зеленського Смілянський сказав, що має за мету зібрати понад 60 млн грн на машину для розмінування.
На Вікіпедії зазначено що за інформацією Смілянського, від продажу марки планується зібрати понад 1 мільйон євро (~44 млн грн) на машину для розмінування Armtrac-400.

Смілянський і пес Патрон на фоні переробленого екскаватора. Листопад 2025. Де взявся той екскаватор, хто і кому його передавав і чи передавав взагалі – досі незрозуміло. Все, що стосується допомоги “Укрпошти” Київській школі економіки, не містить подробиць.
На сайті KSE Милованова Смілянський заявив, що “Укрпошта передала (кому?) понад 18 мільйонів гривень у вигляді машини для розмінування”. В іншій публікації на сайті KSE значиться що рівно через 2 роки (!) після випуску марки “Пес Патрон”, замість машини для розмінування Armtrac-400 Милованов комусь передав (і чи насправді передав?) перероблений екскаватор.
Передали понад 18 мільйонів гривень у вигляді машини для розмінування. Це кошти, які ми зібрали разом із вами від продажу благодійної марки «Пес Патрон»”, – гендиректор “Укрпошти” Смілянський.
Отже, зібрали лише 1,6 млн грн, а перерахували 18 млн “у вигляді машини”.
Слідкуйте за руками шахраїв: 1. випускають фейкову благодійну марку, 2. кажуть Зеленському що планують зібрати з її допомогою 60 млн грн на машину для розмінування, 3. пізніше кажуть що планують зібрати 44 млн грн на машину для розмінування Armtrac-400, 4. збирають з марки “Патрон” на машину лише 1,6 млн грн, 5. потім через 2 роки Смілянський передає Милованову понад 18 мільйонів грн “у вигляді” переробленого екскаватора, 6. а Милованов комусь передає (чи не передає) той екскаватор. Ось така заплутана “благодійність” KSE на марці “Пес Патрон” за рахунок Укрпошти.
І таких афер проведено безліч!
На сайті KSE Смілянський весь час розповідає про допомогу на якісь комп’ютерні класи, притулки для тварин, укриття, але не вказує суми і взагалі жодних подробиць. В одній з публікацій він зазначив, що “компанія разом з KSE Foundation передали ЗСУ допомогу на більш як 67 млн“.
У ЧОМУ СУТЬ АФЕРИ З НЕБЛАГОДІЙНИМИ МАРКАМИ
Неблагодійні марки випускалися численними тиражами. Лише в 2023 році було випущено 16 накладів фейкових благодійних марок, для прикладу:
■ Марка «ПТН ПНХ!» 1 500 000 штук, номінал «F» +7,00
■ Марка «Слава Силам оборони і безпеки України! 1 075 000 «F» +7,00
■ Марка «Винищувачі зла» 600 000 «F» +16,00
■ Марка «Подарунки Святого Миколая» 600 000 «M» + 5,00 грн.
За фактом і юридично це були не благодійні, а звичайні марки. Вони були благодійними лише на словах, але слова ті були брехливі.
Літерний номінал «F» – це вартість марки, на сьогодні він дорівнює 40,00 грн, а коли випустили “Пса Патрона” – 23,00 грн. Отже, на марці “Пес Патрон” зазначений номінал «F», а що таке “+7” – введеному в оману покупцеві не зрозуміло: він просто платив за марку її сумарну ціну 30 грн, а ця “благодійна надбавка” +7 не відображалася в касовому чеку.
Далі сумарна вартість марки надходила на єдиний комерційний рахунок Укрпошти – і ніхто там ті “благодійні” +7,00 не відщеплював і окремий бухгалтерський облік за ними не вів. Відповідно, за ними не було ніякої звітності.
Це важливо розуміти, тому що платежі Укрпошти Милованову ні з якою благодійністю не пов’язані, про що випадково проговорився сам Смілянський. Він просто брав і перераховував Милованову державні укрпоштівські кошти незрозуміло за що і скільки вважав за потрібне. Неблагодійні марки були лише прикриттям для тих платежів, в призначенні яких навіть не значилася “благодійність”.
НЕБЛАГОДІЙНІ ПОСЛУГИ
Після того як Смілянський визнав що «Укрпошта» не має права займатися благодійною діяльністю, виникло питання – а на яких підставах «Укрпошта» виступала донором Милованова і перераховувала йому кошти?
Якщо в платіжках написане “благодійність” – це кримінальна стаття.
Тому з абсолютною впевненістю можна сказати що ці десятки чи навіть сотні мільйонів гривень Смілянський платив Милованову за якісь фейкові послуги – тренінги, навчання, консультації тощо. За що саме – ДБР має перевірити в договорах та фейкових актах виконаних робіт, якими закривалися ці платежі Милованову. У тому, що в актах виконаних робіт відображені неправдиві дані – навіть немає сумнівів. Коротше, є робота для ДБР та аудиторів, втім робота ця дуже проста – зустрічні перевірки.
Також має висловитися Держпродспоживслужба – чи законно “Укрпошта” рекламувала і масово випускала “благодійні” марки, які не мала права випускати, і вводила в оману покупців навіть не позначаючи їх як “благодійні”?
І наостанок риторичне питання – а чим в Укрпошті займається Наглядова рада і чому вона не помічає шахрайств та порушень які бачать всі?
PS. Цікаво, наскільки виросте тепер колекційна вартість фейкових благодійних марок Укрпошти? Чекаємо коментарів філателіста Смілянського.
Поштівка