Українці зобов’язані заплатити податок на свої будинки і квартири, інакше заплатять штраф

15 Травня 2021, 12:11

Українцям до 1 липня 2021-го прийдуть платіжки з податку на нерухомість в Україні. Раз на рік кожен власник відносно великих квартир і будинків повинен оплатити “зайві” квадрати. Сума прив’язана до мінімальної заробітної плати, тому розмір зростає з кожним роком. В 2021 заплатити потрібно до 70,8 грн за кожен «зайвий» квадрат. Тим, хто не заплатить протягом двох місяців, загрожують штрафи.

Про це повідомляє «Поштівка» з посиланням на вимоги Податкового кодексу України.

Згідно ст. 266 Податкового кодексу, податкове зобов’язання може бути нараховане за звітні роки в межах 1095 днів. Тобто трьох років. Якщо затримати платіж до 30 днів – штраф 10%, від 30 днів – штраф 20%. Якщо ж українець ігнорує повідомлення і відмовляється платити, майно, на яке нараховуються податок, можуть заарештувати.

Розмір податкового зобов’язання розраховує ДПС і до 1 липня відправляє повідомлення-рішення. Якщо особисто вручити повідомлення не вдалося, то датою вручення вважатимуть ту дату, яку вкаже поштова служба. Після цього є 60 днів на те, щоб сплатити податок. Або оскаржити його розміри – якщо нарахували невірно. 

Максимальний розмір ставки податку на нерухомість становить 1,5% мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м. У 2020 році «мінімалка» становила 4723 грн, тобто максимальний розмір податку на нерухомість в 2021 році складе 70,86 грн/кв.м.

Розмір ставки визначають місцеві влади – міські, сільські та селищні ради. І найчастіше ставка нижче максимальної, проте в багатьох місцевих радах норму не переглядають: платять так, як визначено в Податковому кодексі.

Читайте також:   Як сплачується транспортний податок у 2021 році

Обкладається загальна площа об’єкта, в тому числі його частина. Однак законодавство встановлює пільги при сплаті податку на нерухомість.

Пільгова площа, яка не обкладається податком:

  • квартири – до 60 кв.м;
  • житлові будинки – до 120 кв.м;
  • для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – 180 кв. метрів.

Податкова служба відзначає, що додатково необхідно платити за об’єкти житлової нерухомості, якщо їх площа перевищує 300 кв.м (для квартир) і 500 кв.м (для будинків). Платити потрібно 25000 грн за кожен такий об’єкт (або його частини).

Якщо нерухомість перебуває у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, визначення платників податків відбувається наступним чином:

  • якщо об’єкт житлової та/або не житлової нерухомості перебуває  у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

  • якщо об’єкт житлової та/або не житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

  •  якщо об’єкт  житлової та/або не житлової нерухомості у спільній сумісній власності кількох осіб і  поділений між ними в натурі,платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку .

Співвласники житлової нерухомості, які перебувають у їх спільній сумісній власності але не поділені в натурі, повідомляють контролюючий орган про визначеного за їх згодою платника податку на нерухомість за майно, звернувшись з письмовою заявою за місцем податкової адреси ( місцем реєстрації) власника житлової нерухомості.

Пільги з податку для фізичних осіб не застосовуються до:

  • Об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі: квартира перевищує 300 кв. метрів; житловий будинок перевищує 600 кв. метрів; площа різних типів об’єктів житлової нерухомості перевищує 900 кв. метрів;

  • Об’єкт оподаткування використовується з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності). 

Отже, фізичні особи – підприємці, які зазначили своє житло як податкову адресу та фактично здійснюють діяльність у власній квартирі/будинку, не мають право на пільги з податку на нерухомість. Аналогічно сплачувати податок починаючи з першого квадратного метра повинні і особи, які здають житлову нерухомість в оренду (лізинг).

Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нерухомості та відповідної ставки податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення (ППР) про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцем знаходження кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси ( місця реєстрації) до 1 липня 2021 року.

Платники податків мають право звернутися з письмовою заявою за своєю податковою адресою до органу ДПС для проведення звірки даних про об’єкти нерухомості, часткою, права на користування пільгою, розміру ставки податку, нарахованої суми податку, розміру загальної площі об’єктів житлової або нежитлової нерухомості

Якщо Ви не отримали повідомлення-рішення через невідповідність податкової адреси із фактичним місцем проживання, слід негайно звернутися до податкового органу за місцем реєстрації для сплати належної суми податку.

Приклад.

Припустимо, ви маєте квартиру площею 90 кв. м. За зайві 30 кв. м зі ставкою податку в 1,5% в 2021-му необхідно сплатити 2126 грн. Якщо ж ставку знизили до 1%, то податок за таку ж площу становитиме вже 1417 грн.

Читайте також:  Податковий лікнеп: зобов’язання, борг, вимога

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!